Jak sprawdzić, gdzie iść głosować w wyborach samorządowych? 

Źródło:
TVN24.pl
7 kwietnia wybory samorządowe. Jeszcze przed zagłosowaniem warto poznać kandydatów
7 kwietnia wybory samorządowe. Jeszcze przed zagłosowaniem warto poznać kandydatówMarzanna Zielińska/Fakty TVN
wideo 2/4
7 kwietnia wybory samorządowe. Jeszcze przed zagłosowaniem warto poznać kandydatówMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Wybory samorządowe już za dwa tygodnie. Jak sprawdzić do jakiego lokalu wyborczego jest się przypisanym? Gdzie można znaleźć informacje o jego adresie? Wyjaśniamy.  

Wybory samorządowe już 7 kwietnia 2024. Wybrani zostaną wówczas członkowie rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich, a także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Tam, gdzie głosowanie w sprawie wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie przyniesie rozstrzygnięcia, 21 kwietnia przeprowadzona zostanie druga tura głosowania. Jak jednak sprawdzić do jakiego lokalu wyborczego zostało się przypisanym?  

ZOBACZ TEŻ: Wybory samorządowe 2024. Kogo wybieramy w głosowaniu?

Wybory samorządowe 2024. Jak sprawdzić, gdzie głosować?  

Podczas wyborów samorządowych wyborcy są przypisywani do lokali wyborczych na podstawie adresu ich stałego zameldowania. Informacje o tym, jaki lokal przypisano konkretnemu obywatelowi gromadzone są w Centralnym Rejestrze Wyborczym (CRW). Sprawdzić je można na kilka sposobów. Najprostszym jest skorzystanie z aplikacji lub strony mObywatel. W przypadku aplikacji, po zalogowaniu się, wystarczy przejść w zakładkę "wybory", a następnie kliknąć "dalej" i wybrać okno dotyczące wyborów samorządowych. Wówczas wyświetli się zarówno nazwa lokalu wyborczego, jak i jego adres. Osoby korzystające ze strony internetowej www.mobywatel.gov.pl, po zalogowaniu się, muszą z kolei wybrać zakładkę "Twoje dane" i kliknąć w "Centralny Rejestr Wyborców". 

Informacje na temat swojego lokalu wyborczego można też sprawdzić w dowolnym urzędzie gminy. W tym celu należy tam złożyć wniosek o przekazanie danych z CRW na swój temat. Wniosek można napisać odręcznie, nie istnieje jego jeden wzór. Podczas wizyty konieczne jest okazanie dowodu tożsamości. Wniosek można też przesłać do urzędu pocztą. Niezależnie od formy, w jakiej się go składa, trzeba jednak zrobić to nie później niż na 5 dni przed dniem wyborów, to jest najpóźniej 2 kwietnia.  

Wyborcy, którzy chcą wziąć udział w wyborach samorządowych w lokalu innym niż ten, do którego zostali przypisani na podstawie adresu stałego zameldowania, mogą - w określonych przypadkach - starać się o zmianę lokalu. Szczegóły tej procedury szerzej opisujemy tutaj.

ZOBACZ TEŻ: Wybory samorządowe 2024. Gdzie sprawdzić, kto kandyduje w naszym miejscu zamieszkania? 

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl