USA dla Dudy, Wielka Brytania dla Trzaskowskiego. Tak głosowali Polacy za granicą

Źródło:
tvn24.pl
Zagraniczne media o wyborach w Polsce
Zagraniczne media o wyborach w PolsceTVN24
wideo 2/24
Zagraniczne media o wyborach w PolsceTVN24

Rafał Trzaskowski otrzymał 74,12 procent poparcia wśród Polaków głosujących za granicą. Na Andrzeja Dudę postawiło 25,88 procent tych, którzy oddali głos poza Polską. Gdzie różnice między kandydatami były największe i w jakich częściach świata cieszyli się popularnością Duda i Trzaskowski?

Za granicą uprawnionych do głosowania Polaków było 525 355. Karty do głosowania wydano 35 131 z nich. Pakiety wyborcze zostały wysłane do 480 262 osób, z czego z powrotem dotarło 399 360 kopert zwrotnych.

Stuprocentową frekwencję zanotowano w trzech siedzibach zagranicznych okręgów: w Grodnie, Iraku i Smoleńsku. Frekwencją powyżej 90 procent pochwalić się mogły ambasady i konsulaty w Dubaju, albańskiej Tiranie, Singapurze, Kuwejcie, austriackim Wiedniu, Iranie i Luksemburgu, a także w kanadyjskiej Ottawie, Tanzanii oraz Tunezji.

>> Serwis wyborczy tvn24.pl

Toronto i Chicago postawiły na Dudę

Na Andrzeja Dudę głosowało 107 647 Polaków za granicą (25,88 procent). Największe poparcie zebrał on podczas głosowania w ukraińskiej Winnicy (89,11 procent), rosyjskim Irkucku (79,59 procent) oraz w kazachskim Nur-Sułtanie (78,95 procent). Wysokie wyniki Duda zanotował także w okręgach konsularnych w amerykańskim Chicago, a także w nigeryjskiej Abudży oraz kanadyjskim Toronto. Andrzej Duda w żadnym z zagranicznych okręgów nie zanotował wyniku powyżej 90 procent poparcia.

W Stanach Zjednoczonych Duda wygrał także w Nowym Jorku (52,24 i 50,1 procent w dwóch konsulatach). W sumie urzędujący prezydent w USA uzyskał 54,96 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 45,04 proc.

Andrzej Duda z Rafałem Trzaskowskim wygrał ponadto w Etiopii (60 proc.) i na Białorusi (51,36 proc.).

Trzaskowski z poparciem na Dalekim Wschodzie i Europie Zachodniej

Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 308 304 Polaków przebywających za granicą (74,12 procent).

Kandydat Koalicji Obywatelskiej największe poparcie zebrał wśród głosujących w Singapurze (94,94 procent), Malezji (94,02 procent) oraz portugalskiej Lizbonie (92,15 procent) i Hongkongu (92,02 procent). Poparcie na poziomie powyżej 90 procent otrzymał także w wietnamskim Hanoi, pakistańskim Islamabadzie, chińskim Szanghaju, Dubaju i Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, hiszpańskiej Barcelonie oraz indyjskiego Mumbaju.

W USA Trzaskowski wygrał w Los Angeles (72,68 procent głosów), Waszyngtonie (68,23 procent) oraz Houston (63,34 procent).

Kandydat KO większe poparcie miał także w Chorwacji. Jak wynika z protokołów komisji w Zagrzebiu i Splicie prezydent Warszawy zdobył 86 proc. oddanych głosów.

Rafał Trzaskowski z Andrzejem Dudą - z poparciem większym niż 75 procent - wygrał ponadto w Meksyku, Korei Południowej, Tajlandii, Nowej Zelandii, Estonii, Japonii, Niemczech, Danii, Niderlandach, Finlandii, Belgii czy Wielkiej Brytanii.

W Wielkiej Brytanii oddano 144 247 ważnych głosów, z czego Trzaskowski uzyskał 112 207, co stanowi 77,77 procent, a ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda - 32 067, czyli 22,23 procent. Trzaskowski wygrał z Dudą w każdym z 11 utworzonych obwodów do głosowania, przy czym tylko w dwóch - w obu obwodach w Manchesterze - uzyskał mniej niż 76 procent głosów.

W Niemczech kandydat KO zdobył 77,3 procent z ponad 69 tysięcy oddanych tam głosów. Zagłosowało 83 procent uprawnionych.

Autorka/Autor:akw/dap

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl