TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Sondaż: Trzaskowski prowadzi w drugiej turze, tuż za nim Duda

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP
Przegląd prasy. Najnowszy sondaż prezydencki
Przegląd prasy. Najnowszy sondaż prezydencki TVN24
wideo 2/21
TVN24Przegląd prasy. Najnowszy sondaż prezydencki

W drugiej turze wyborów prezydenckich na prowadzeniu znalazłby się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim Andrzej Duda - wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla tygodnika "Polityka". Poparcie dla kandydata Koalicji Obywatelskiej zadeklarowało 46 proc. badanych, natomiast dla starającego się o reelekcję prezydenta - 45,2 proc. poparcia. Niezdecydowanych jest 8,8 proc. Według badania na trzecim miejscu w pierwszej turze znalazłby się kandydat niezależny Szymon Hołownia.

Jak wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla tygodnika "Polityka", gdyby pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się 19-20 czerwca, na ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudę zagłosowałoby 43,1 proc. ankietowanych.

Oddanie głosu na kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego zadeklarowało 27,4 proc. badanych. Na ostatnim miejscu podium znalazł się kandydat niezależny Szymon Hołownia z poparciem 10,1 proc. respondentów.

Tuż za nimi uplasowali się lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, kandydat Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz (7,5 proc.), kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak (6,2 proc.) i Lewicy - Robert Biedroń (4,5 proc.). 1,2 proc. ankietowanych nie wie, na kogo odda swój głos.

I TURA WYBORÓW PREZYDENCKICH - sondaż IBRiS dla "Polityki"IBRiS dla "Polityki"

Trzaskowski na prowadzeniu w drugiej turze

W badaniu IBRiS zapytano respondentów także, na kogo zagłosowaliby, gdyby w drugiej turze zmierzyli się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Na kandydata Koalicji Obywatelskiej wskazało 46 proc. ankietowanych, a na Andrzeja Dudę 45,2 proc. Jako niezdecydowani zdeklarowało się 8,8 proc. biorących udział w badaniu.

Sondaż IBRiS został przeprowadzony w dniach 19-20 czerwca w badaniu ogólnopolskim metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1100 osób.

II TURA WYBORÓW PREZYDENCKICH - sondaż IBRiS dla "Polityki"IBRiS dla "Polityki"

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Termin ewentualnej drugiej tury wyborów został wyznaczony na 12 lipca.

W wyborach będzie można oddać głos na jednego z 11 kandydatów: Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudę, Szymona Hołownię, Marka Jakubiaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajnę, Rafała Trzaskowskiego, Waldemara Witkowskiego lub Stanisława Żółtka.

Ustawa z 2 czerwca, która dotyczy zasad organizacji tegorocznych wyborów prezydenckich, przewiduje hybrydową metodę głosowania - tradycyjnie oraz drogą korespondencyjną. Do tej pory możliwość głosowania korespondencyjnego miały jedynie osoby niepełnosprawne i wyborcy za granicą.

Autor:akr//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości