TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Sondaż: jedna dziesiąta punktu procentowego różnicy między Dudą a Trzaskowskim

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
mjz//now
Źródło:
RMF FM, Wp.pl
Sondaż prezydencki IBRiS dla RMF i "Dziennika Gazety Prawnej"
Sondaż prezydencki IBRiS dla RMF i "Dziennika Gazety Prawnej"TVN24
wideo 2/21
TVN24Sondaż prezydencki IBRiS dla RMF i "Dziennika Gazety Prawnej"

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyła się druga tura wyborów, urzędujący prezydent Andrzej Duda pokonałby Rafała Trzaskowskiego o jedną dziesiątą punktu procentowego - wynika z sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski. Z kolei wyniki sondażu tej samej pracowni dla RMF i "Dziennika Gazety Prawnej" wskazują na zwycięstwo Trzaskowskiego w drugiej turze.

Do wyborów prezydenckich, zaplanowanych na 28 czerwca, pozostało sześć dni.

Sondaż IBRiS dla WP: jedna dziesiąta punktu procentowego różnicy w drugiej turze między Dudą i Trzaskowskim

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla Wirtualnej Polski (dane z 20 czerwca), w pierwszej turze wyborów urzędujący prezydent Andrzej Duda zdobyłby 41 procent poparcia, kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski - 27,1 procent, kandydat niezależny Szymon Hołownia - 8,9 procent, kandydat Koalicji Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz - 7,3 procent, kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak - 5,6 procent, a kandydat Lewicy Robert Biedroń - 4,2 procent.

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyła się druga tura wyborów, znaleźliby się w niej Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. Jednak różnica między nimi byłaby minimalna - Duda mógłby liczyć na 45,6 procent głosów, a Trzaskowski - na 45,5 procent. 5,4 procent badanych odpowiedziało, że "trudno powiedzieć", na którego z kandydatów oddaliby głos, a 3,5 procent respondentów przyznało, że nie zagłosowałoby w wyborach.

Sondaż IBRiS dla WP: jedna dziesiąta punktu procentowego różnicy między Dudą a TrzaskowskimTVN24

Sondaż IBRiS dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej": Trzaskowski wygrywa w drugiej turze

IBRiS zrealizowało także sondaż na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" (dane z 19 czerwca). W pierwszej części wyborczej rywalizacji głosy rozkładają się tam następująco: na Andrzeja Dudę zagłosowałoby 41,5 procent respondentów, na Rafała Trzaskowskiego - 28,3 procent, a najniższe miejsce na podium zająłby Szymon Hołownia , który mógłby liczyć na 8,6 procent głosów.

Kolejne miejsca zajęliby kolejno: Władysław Kosiniak-Kamysz - 8 procent, Krzysztof Bosak - 5,4 procent i Robert Biedroń - 2,2 procent. Pięciu pozostałych kandydatów na prezydenta zdobyłoby 0,2 procent głosów. Prawie 6 procent badanych przyznało, że nie wie, na kogo oddałoby głos.

Sondaż IBRiS dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" - pierwsza turaTVN24

W drugiej turze według tego sondażu Rafał Trzaskowski wygrałby z urzędującym prezydentem. Zdobyłby w niej 46,9 procent, podczas gdy jego konkurent - 45,8 procent.

4,4 procent badanych na pytanie, na kogo zagłosowałoby w wyborach prezydenckich, odpowiedziało, że "trudno powiedzieć". 3 procent zadeklarowało z kolei, że nie wzięłoby udziału w drugiej turze.

Sondaż IBRiS dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" - druga turaTVN24

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24

W czwartek natomiast opublikowany został sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 (dane z 17-18 czerwca). Wynika z niego, że w pierwszej turze oddanie głosu na ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudę deklaruje 40 procent Polaków, a na Rafała Trzaskowskiego - 32 procent.

Z kolei w ewentualnej drugiej turze, do której mogliby przejść obaj politycy, głosowanie na Dudę i na Trzaskowskiego deklaruje po 48 procent ankietowanych.

Sondaż prezydencki Kantar dla "Faktów" TVN24 i TVN24. Komentarz Konrada Piaseckiego
Sondaż prezydencki Kantar dla "Faktów" TVN24 i TVN24. Komentarz Konrada PiaseckiegoTVN24

W wyborach będzie można oddać głos na jednego z 11 kandydatów: Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudę, Szymona Hołownię, Marka Jakubiaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajnę, Rafała Trzaskowskiego, Waldemara Witkowskiego lub Stanisława Żółtka.

Autor:mjz//now

Źródło: RMF FM, Wp.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości