TVN24 | Wybory prezydenckie 2020
Prezydent Duda: jestem prezydentem polskich spraw i tylko one się dla mnie liczą
TVN24 | Wybory prezydenckie 2020
- Źródło:
- tvn24.pl, PAP, TVN24
Do wyborów prezydenckich zostało osiem dni, a kampania skończy się za dni sześć. Kandydaci wykorzystują każdą chwilę, by przekonać do siebie wyborców. Andrzej Duda pojechał na Podlasie, a Rafał Trzaskowski do województwa warmińsko-mazurskiego. Szymon Hołownia spotyka się z mieszkańcami Ostrołęki, Łomży i Białegostoku. Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził Opolszczyznę, natomiast Robert Biedroń wystąpił na konwencji w Warszawie. Kampanijną sobotę relacjonujemy na tvn24.pl.
Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Ewentualna druga tura 12 lipca. Głosowanie odbędzie się metodą hybrydową – tradycyjnie oraz dla chętnych - korespondencyjnie. Na kartach do głosowania znajdą się nazwiska 11 kandydatów: Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudy, Szymona Hołowni, Marka Jakubiaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajny, Rafała Trzaskowskiego, Waldemara Witkowskiego i Stanisława Żółtka.
Czytaj więcej o wyborach w raporcie tvn24.pl: Wybory prezydenckie 2020.
Relacja odświeża się automatycznie
- 21:31
Kończymy dzisiejszą relację z wyścigu o Pałac Prezydencki. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy na jutrzejszą relację.
- 21:21
Kosiniak-Kamysz: Dzisiaj, gdy nie ma Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, Polska powinna zająć jej miejscem. Stać się liderem.
- 21:19
- Szkoła dzisiaj musi uczyć prawdy. Prawdy o historii, prawdy o życiu codziennym, tej prawdy, która jest podstawową funkcją bycia w życiu publicznym - mówił lider PSL.
- 21:18
Kosiniak-Kamysz: O edukacji w tej kampanii też jest za mało. To jest gwarancja bezpieczeństwa polskiej przyszłości. Ekonomicznego, gospodarczego, ale też tego tożsamościowego, związanego z naszymi kulturą, językiem, sztuką, historią.
- 21:14
- W Polsce jest bardzo dużo miejsca. Na różnorodność i na wspólnoty. Na to, co jest ważne dla małych miejscowości i dla wielkich aglomeracji. Na to, co wynika z potrzeby dnia codziennego i co jest perspektywą kolejnej dekady. Tylko musimy o tym zacząć normalnie rozmawiać - przekonywał kandydat na prezydenta.
- 21:14
Władysław Kosiniak-Kamysz: jestem normalny, może to mnie różni od kandydatów.
- 21:06
Przemawiała także Katarzyna Hall: Sama miałam okazję blisko współpracować z panem Kosiniakiem-Kamyszem. Myślę, że samą postawą on i jego żona pokazują, że trzeba wszystkich łączyć i wszystkich chronić. Z pełnym przekonaniem namawiam do poparcia jego kandydatury.
- 21:03
Hall: Kosiniak-Kamysz ma jasne poglądy, broni wartości, ale zarazem jest otwarty, niezacietrzewiony. Traktuje politykę rzeczywiście jako dobro wspólne.
- 21:01
Na konferencji lidera PSL obecny był między innymi działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, historyk profesor Aleksander Hall. - Ważą się losy polskiej demokracji i naszej przyszłości – powiedział. Oświadczył, że w tegorocznych wyborach prezydenckich popiera Kosiniaka-Kamysza.
- 20:57
Późnym popołudniem Władysław Kosiniak-Kamysz pojawił się w Gdańsku.
- 19:12
Duda: Najważniejsze jest to, by Polska się rozwijała. To jest nasz wielki wspólny obowiązek.
- 19:10
- Chcę Polski takiej, o jakiej marzył prezydent Lech Kaczyński. Chcę Polski uczciwej - mówił Andrzej Duda.
- 19:08
Duda: zapewniam państwa, że jeżeli zostanę wybrany prezydentem, to polskie sprawy będą prowadzone nie tylko dobrze, ale także godnie.
- 19:07
Prezydent: Jestem prezydentem polskich spraw i tylko one się dla mnie liczą. Realizuję polskie sprawy i polskie interesy, bo jestem Polakiem i serce mam polskie. Będę mówił prawdę o historii. Nie pozwolimy tej prawdy wykrzywiać.
- 19:05
- Możemy być dumni z naszej kultury i języka i powinniśmy z tego być dumni. Powinniśmy z dumą mówić o naszym kraju - dodał.
- 19:04
Duda: Chcę, żeby moi rodacy mieli takie pensje, jak ludzie w najbogatszych krajach Europy Zachodniej.
- 19:01
Prezydent Duda: potrzebne nam są inwestycje.
- 19:01
Duda: Jest odpowiedź także i na mój apel, choć były i inne apele. Apel, żeby stworzyć fundusz, z którego będziemy mogli zaczerpnąć na odbudowę Europy. Zapowiedziała go szefowa Komisji Europejskiej .
- 19:00
Duda: Kiedy ustawa o obniżeniu wieku emerytalnego trafiła do Sejmu, obecny kandydat na prezydenta pan Trzaskowski dwukrotnie przeciwko niej głosował, dwukrotnie głosował przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego. Kiedy podwyższano wiek emerytalny, on był posłem do PE z PO, a potem był w rządzie Donalda Tuska, w rządzie PO i swoją osobą, swoim nazwiskiem to wszytko akredytował.
- 18:59
Ubiegający się o reelekcje Andrzej Duda pojawił się w Białymstoku.
- 18:00
Trzaskowski: W 2012 roku nigdy nie głosowałem za podwyższeniem wieku emerytalnego. Rzeczywiście, cztery lata temu (w 2016 roku - red.) było głosowanie nad obniżeniem wieku emerytalnego i wtedy zagłosowałem przeciw. Powiem jedno: umiem wyciągać wnioski i słuchać obywateli. Jeżeli ktoś chce mnie dziś z tego rozliczać, to w takim razie muszę się zapytać: czy telewizja publiczna i wszyscy inni będą rozliczać pana prezydenta Andrzeja Dudę za to, że nie pomógł frankowiczom, że nie ma kwoty wolnej od podatku, że nie ma emerytury wolnej od podatku? Niespełnionych obietnic też mamy dość.
- 17:55
Trzaskowski: trzeba nam inwestycji, które będą generować miejsca pracy od razu.
- 17:54
Trzaskowski: PiS obiecywał nam silne państwo, a to państwo dramatycznie osłabił.
- 17:53
Trzaskowski: Od samego początku mówiłem, że nie będę prezydentem opozycji totalnej. Jestem gotowy na współpracę.
- 17:51
- Potrzebujemy silnych samorządów, a silny prezydent będzie gwarantem silnego samorządu – mówił Trzaskowski. Dodał także, że "musimy odbudować wspólnotę".
- 17:49
- Silny prezydent to jest ktoś, kto szanuje swój podpis - mówił kandydat KO.
- 17:48
Trzaskowski: Rząd i pan prezydent kompletnie odkleili się od rzeczywistości. Bo ja widzę gniew, mówicie mi "mamy dość". Widzę ludzi, którzy zostali pozostawieni sami sobie. Jasno trzeba powiedzieć, że dzisiaj nie jest tak różowo, jak nam opowiadają rządzący. W związku z tym musimy skupić się na tym, żeby rządzącym patrzeć na ręce. Dlatego jest potrzebny silny prezydent.
- 17:45
Ełk odwiedził natomiast kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.
- 17:33
Hołownia: Marzę o Polsce, w której nikt, od prezydenta począwszy, nie będzie tłumił naturalnego społecznego instynktu.
- 17:31
Hołownia: Rzeczy poważne zasługują na powagę i szacunek, urząd prezydenta zasługuje na powagę szacunek. Tej powagi i tego szacunku bardzo dzisiaj brak.
- 17:30
Czy my, obywatele RP, dobrze czujemy się z myślą, że twarzą polskiego państwa, o której wszyscy wiedzą (…), że jest całkowicie podległa prezesowi, całej partii, że jest niezależna w tym sensie, że nic od niej nie zależy – pytał Hołownia.
- 17:26
Hołownia: tam, gdzie powinna być mądrość, dziś jest mało smaczny żart. Tam gdzie powinna być duma, jest nieporadność. Tam, gdzie powinny być pomysły, działanie, jest pustka. Tam, gdzie powinno być mądre przywództwo, jest słabość i zależność.
- 17:25
- Przestaliśmy ostatnio używać tego określenia "głowa państwa". Chyba jakoś mniej więcej od pięciu lat. Przypadek? Nie sądzę – mówił. - Gdzie zatem podziała nam się ta głowa państwa? Powiedzmy to sobie jasno: dziś nie mamy głowy państwa - dodał.
- 17:24
Hołownia: przyjechałem tu mówić o wartościach: wiara, Kościół, państwo, głowa państwa.
- 17:19
– W najważniejszym momencie kampanii zdecydowałem, że muszę być właśnie tutaj. Razem z wami – mówił.
- 17:18
Niezależny kandydat na prezydenta, który pochodzi z Białegostoku, wspominał swoje młodzieńcze lata w tym mieście.
- 17:15
Hołownia: Zaproponowaliśmy panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie rozmowę. Skoro już dwóch kandydatów jest na miejscu, możemy porozmawiać. To zaproszenie spotkało się z odmową, co nas specjalnie nie dziwi. Poradzimy sobie tutaj sami.
- 17:13
Hołownia: za chwilę wszystko możemy zmienić na lepsze
- 17:12
Białystok odwiedził natomiast Szymon Hołownia.
- 16:51
Trzaskowski: takie wybory zdarzają się raz na pokolenie. Dziś możemy się opowiedzieć za silnym prezydentem i za wspólną Polską.
- 16:50
Kandydat KO ocenił również, że prezydent Andrzej Duda nie jest obecny w debacie dotyczącej epidemii COVID-19 i wynikających z niej problemów wielu branż, w tym branży turystycznej. Według niego także rząd "odkleił się od rzeczywiści". Zdaniem Trzaskowskiego dziś trzeba rozmawiać przede wszystkim o ratowaniu miejsc pracy.
- 16:48
Trzaskowski: Ta zmiana w Polsce naprawdę jest potrzebna. Potrzebny jest prezydent, który patrzy władzy na ręce i który szanuje swój podpis, bo to jest podpis składany w waszym imieniu. Obiecuję, że takim prezydentem będę.
- 16:43
Trzaskowski mówiąc o potrzebie budowania wspólnoty ocenił, że w ostatnich tygodniach widzi "niesamowitą chęć" u ludzi, aby "wpływać na okoliczności, żeby iść do wyborów i zapowiedzieć olbrzymia zmianę, która Polsce jest potrzebna".
Stwierdził też, że widzi u Polaków "nić porozumienia", "uśmiechy i życzliwość", "chęć, by się zaangażować". - Takiego zaangażowania nie widzieliśmy od wielu lat - ocenił. Zachęcał także do udziału w wyborach.
- 16:42
Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej, pojawił się w sobotę również w Mikołajkach. Zapewnił, że będzie "silnym i niezależnym prezydentem", "który będzie stał przy wszystkich, którzy potrzebują pomocy".
- 16:04
W kontekście nadchodzących wyborów wypowiedział się w sobotę także wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.
- Walczymy o mobilizację, aby wszyscy poszli głosować. Jestem przekonany, że jeśli będzie bardzo wysoka frekwencja, jeśli pójdzie głosować przytłaczająca większość Polaków, to pan prezydent wygra może już nawet w pierwszej turze, a co najmniej w drugiej. Jedyne co może nam zagrozić, to niska frekwencja i brak mobilizacji – stwierdził w sobotę w Gdyni.
- 15:17
Biedroń: musimy wiele zmienić, by w Polsce było normalnie, droga do normalności wiedzie przez zmianę
- 15:15
Biedroń: musimy odbudować mosty ze Wschodem, które zniszczyła polska prawica.
- 15:14
Biedroń: Polska to dom nas wszystkich, Polska to jedność.
- 15:12
Biedroń: wszyscy jesteśmy różni, ale każdy i każda z nas jest równie ważny.
- 15:11
- 15:11
Biedroń: czy zawsze musimy sobie najwyżej "jakoś" radzić? Przecież jesteśmy najbardziej pracowitym narodem w Europie.
- 15:10
Biedroń: silne państwo chroni dzieci, a nie zagląda obywatelom do sypialni
- 15:10
- 15:07
Biedroń: w czasie epidemii tysiące rodzin w Polsce zastanawia się, czy starczy im do pierwszego, to jest Polska pogardy
- 15:05
Biedroń: nie jest normalne, żeby dwoje kochających się ludzi nie mogło w XXI wieku, w sercu Europy, w Polsce, wziąć ślubu tylko dlatego, że są tej samej płci, a prezydent nazywa ich nienormalnością
- 15:03
Biedroń: potrzebujemy realnej zmiany, która sprawi, że ludziom w kraju będzie się żyło lepiej i to sprawi polska lewica.
- 15:03
Biedroń: kiedy płonie świat, spokój jest przywilejem elit.
- 15:01
Biedroń: jestem w polityce dla zmiany, dla Polski, w której w końcu będzie normalnie
- 14:59
Biedroń: nie dajmy sobie wmówić, że musimy wybierać między mniejszą a większą prawicą, między mniejszym a większym złem.
- 14:58
- 14:56
Biedroń: będę silnym prezydentem silnego społeczeństwa, bo nic o was bez was.
- 14:56
Biedroń: jesteśmy z osobami LGBT, którym obecny prezydent odbiera człowieczeństwo.
- 14:55
Biedroń: zawsze stoimy za kobietami, które odważnie walczą o to, aby Polki w Europie miały równe prawa.
- 14:54
Biedroń: rządząca od lat prawica nie stworzy dobrego państwa, państwa dla zwykłego człowieka.
- 14:53
Biedroń: przez lata rządów prawicy zawód nauczyciela stał się wiecznym wolontariatem.
- 14:52
Biedroń: razem możemy wybrać Polskę godności, o to idziemy walczyć.
- 14:51
Biedroń: ochrona zdrowia od lat nie jest dofinansowania, setki tysięcy Polaków straciło pracę, uczniowie nie mają dostępu do edukacji, rządzący mają na to jedną odpowiedź: pogardę wobec ludzi.
- 14:47
Robert Biedroń: w końcu Lewica ma moc, jesteśmy w parlamencie, walczymy o głosy wykluczonych.
- 14:23
Zandberg: głos na Roberta Biedronia to głos na nowoczesną Polskę.
- 14:21
Zandberg: widać jasno, jak dziś w Polsce jest potrzebne odpowiedzialne, silne państwo.
- 14:17
Poseł Adrian Zandberg przemawia na konwencji Roberta Biedronia w Warszawie.
- 14:11
Trzaskowski: będziemy bronić 500 plus.
- 14:08
Trzaskowski: musimy się skupić na tych inwestycjach tu i teraz.
- 14:08
Trzaskowski: duże projekty mogą być odłożone na czas wychodzenia z epidemii, dziś musimy się koncentrować na tym, co najważniejsze.
- 14:07
Trzaskowski: będę się bił o silną pozycję Polski w UE.
- 14:06
Trzaskowski odpowiedział dziennikarzowi AFP po francusku: Polska musi się bić o budżet europejski.
- 14:03
Trzaskowski: rządzący pod płaszczykiem walki z epidemią wprowadzają bardzo kontrowersyjne zapisy.
- 14:03
Trzaskowski: zawsze jeśli ochotnicy będą mieli jakikolwiek problem, to będą mogli się do mnie zgłosić, bezpieczeństwo nas wszystkich zależy od OSP.
- 14:02
Rafał Trzaskowski w Sorkwitach na Mazurach spotkał się ze strażakami.
- 13:45
Polskie sprawy trzeba prowadzić z dumą i godnością, polski interes zawsze jest na pierwszym miejscu, nie muszą nas za granicą klepać po plecach, wystarczy, że będą do nas czuli respekt - powiedział w sobotę w Grajewie prezydent Andrzej Duda.
- 13:45
Te wybory będą decydowały o Polsce na następne lata, proszę byście mi zaufali jeszcze raz i powierzyli prowadzenie polskich spraw - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Grajewa (Podlaskie).
- 13:41
Bosak: Polacy zasługują na prawdziwą alternatywę, którą w tych wyborach chcemy dać.
- 13:38
Bosak: Polacy nie chcą radykalizmu, my nie jesteśmy radykałami.
- 13:37
Bosak: jesteśmy ludźmi, którzy chcą państwa niskich i prostych podatków.
- 13:36
Bosak: większość Polaków chce normalności, zdrowego rozsądku, ewolucyjnego rozwijania polskiej tradycji.
- 13:35
Bosak: Polska to kraj, w którym żyjemy harmonijnie i chcemy ten kraj zachować, chcemy żeby pozostał spokojny, pokojowy.
- 13:31
Krzysztof Bosak: jest możliwa lepsza, ideowa polityka.
- 13:24
W Warszawie na spotkaniu z Krzysztofem Bosakiem przemawia jego żona, Karina.
- 13:22
Paulina Kosiniak-Kamysz: niech w pierwszej turze drużyna Kosiniaka pokaże swoją moc.
- 13:21
Paulina Kosiniak-Kamysz: Władziu ma konkretne propozycje dla młodzieży.
- 13:19
Paulina Kosiniak-Kamysz: to jedyny kandydat, który upomina się o prawa kobiet.
- 13:19
Paulina Kosiniak-Kamysz: wiecie, kto potrafi tę naszą energię i siłę dobrze spożytkować.
- 13:18
Paulina Kosiniak-Kamysz pojawiła się na scenie z kobietami.
- 13:15
Kosiniak-Kamysz zaprosił na scenę w Opolu swoją żonę Paulinę.
- 13:14
Kosiniak-Kamysz: w tych wyborach nie trzeba wybierać mniejszego zła, można wybrać większe dobro.
- 13:12
Kosiniak-Kamysz: jeśli zostanę prezydentem i będę zwierzchnikiem sił zbrojnych, to armia nie będzie upolityczniona.
- 13:11
Kosiniak-Kamysz: ta kampania to wielki wysiłek, nie tylko dla mnie, ale dla całej mojej rodziny.
- 13:09
Kosiniak-Kamysz do medyków: Rzeczpospolita i rodacy są wam wdzięczni, dziękujemy.
- 13:08
Kosiniak-Kamysz: rolnik musi mieć poczucie bezpieczeństwa, że gdy w kraju będzie stan klęski żywiołowej, to państwo mu pomoże.
- 13:05
Kosiniak-Kamysz: w najbliższych dniach będę też poruszał tematy zielonej energii, niezależności energetycznej, edukacji, rolnictwie, przedsiębiorcach, ochronie zdrowia.
Autorka/Autor:ads, mart, akr
Źródło: tvn24.pl, PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Donald Trump przekazał po rozmowie z Emmanuelem Macronem, że działania wokół wojny w Ukrainie skupiają się na "jak najszybszym zawieszeniu broni i ostatecznie na trwałym pokoju". Dodał, że Macron zgadza się, iż jest to właściwy i być może jedyny czas na zakończenie wojny. Prezydent Francji oznajmił, że poruszył w rozmowie szczegóły różnych etapów negocjacji z Rosją i podkreślił, że "negocjacje są użyteczne".
Plan dla Ukrainy i negocjacje z Rosją. Trump i Macron: czas właściwy, a być może jedyny na zakończenie wojny
Amerykańska rezolucja w sprawie wojny w Ukrainie, która nie zawiera potępienia, ani nawet wzmianki o ataku Rosji, została przyjęta przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Głosowało za nią 10 państw, a pięć europejskich - w tym Francja i Wielka Brytania mające prawo weta - wstrzymało się od głosu.
Prezydent Andrzej Duda powiedział w poniedziałek, że osiągnięto porozumienie w sprawie ambasadorów, ponieważ szef resortu dyplomacji Radosław Sikorski przywraca standardową procedurę, która rozpoczyna się od wstępnej akceptacji kandydatury przez prezydenta. Konflikt na linii MSZ-prezydent w sprawie ambasadorów zaczął się w marcu 2024 roku.
Andrzej Duda: jest porozumienie w sprawie nominacji ambasadorskich
Stan zdrowia papieża nieznacznie się poprawił - poinformował Watykan w najnowszym komunikacie. Zapewniono, że lekka niewydolność nerek Franciszka nie stanowi powodu do niepokoju. Kontynuuje terapię tlenem, ale dawki zostały zmniejszone.
Jaki jest stan zdrowia papieża Franciszka. Wieczorny komunikat
- Dzisiaj nie wiemy, jakie będzie stanowisko Stanów Zjednoczonych, bo ja nie jestem pewien, czy Stany Zjednoczone to do końca wiedzą - powiedział w "Kropce nad i" Szymon Hołownia, odnosząc się do amerykańskiego podejścia wobec agresji Rosji na Ukrainę. Jak ocenił, na Kremlu "jest głębokie zastanawianie się, co Trump zrobi w kolejnym ruchu" i sam Władimir Putin jest "nieco skołowany".
Gra Trumpa. "Sam Putin jest nieco skołowany"
- Agresja Kremla jest przejawem desperackiej walki upadającego imperium - podkreślał na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w czasie debaty poświęconej trzeciej rocznicy wybuchu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Po niej był pytany przez dziennikarzy, czy to nie czas, aby przestać izolować Rosję. - Nie, to jest czas, żeby się zbroić. Jeszcze intensywniej - odparł krótko.
Sikorski: To czas, żeby się zbroić. Jeszcze intensywniej
- Większość amerykańskich prezydentur zaczynała się od jakiegoś złudzenia, że da się dogadać z autokratą na Kremlu. To nie pierwszy i nie ostatni raz - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 pełnomocnik rządu do spraw odbudowy Ukrainy Paweł Kowal (KO). Komentował też głosowanie USA wspólnie z Rosją przeciwko ukraińskiej rezolucji na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Kowal: nie pierwszy raz amerykańska prezydentura zaczyna się od złudzenia
W rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę do Zgromadzenia Ogólnego ONZ trafiły dwie konkurencyjne rezolucje. Ukraińsko-europejska domaga się natychmiastowego wycofania rosyjskich sił i nazwała wojnę "rosyjską agresją". Amerykańska wersja nie odnosiła się do napaści Rosji. Inne kraje - w tym Polska - postanowiły ją zmienić i ich poprawki w głosowaniu przeszły. USA w konsekwencji wstrzymały się więc od głosu, a propozycji Ukrainy i jej europejskich sojuszników się sprzeciwiły.
USA wspólnie z Rosją przeciw ukraińskiej rezolucji. A amerykańską zmieniła między innymi Polska
"Dojście Merza do władzy nie mogło nastąpić w bardziej krytycznym momencie dla Europy. Kadencja Merza na stanowisku kanclerza prawdopodobnie będzie najbardziej znaczącą od czasu zimnej wojny" - ocenia portal Politico. Takich komentarzy jest więcej. Zwraca się uwagę na to, że nowe niemieckie władze będą musiały stawić czoła wyzwaniom krajowym, ale i globalnym - w świetle nowego porządku, który właśnie powstaje po tym, jak do Białego Domu wrócił Donald Trump.
"Francja, Wielka Brytania i Polska już się przebudziły. Teraz czas na Niemcy"
- Źródło:
- Fakty o Świecie TVN24 BiS
- PLLuM to model językowy stworzony dla administracji, firm i naukowców. Każdy obywatel może skorzystać z chatbota - przekazał w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wiceminister Dariusz Standerski dodał, że powołane przez resort konsorcjum HIVE będzie odpowiedzialne za wdrażanie modeli AI w aplikacji mObywatel i urzędach. Internauci już zwrócili uwagę na niektóre odpowiedzi polskiej sztucznej inteligencji.
Nietypowa oferta na rynku mieszkaniowym - sześć metrów kwadratowych. Nie chodzi o komórkę na rower czy wózek, chodzi o sześć metrów kwadratowych do mieszkania. Jak wygląda to szaleństwo za 850 złotych miesięcznie?
"Można jedną ręką brać prysznic, a drugą mieszać w garnku". Sześciometrowe mieszkanie do wynajęcia
- Źródło:
- Fakty TVN
Kamala Harris zorganizowała zespół doradczy i rozważa, czy wystartować w wyborach na gubernatora Kalifornii w 2026 roku, kolejnych wyborach prezydenckich, czy kontynuować karierę poza wybieralnym urzędem - podał "New York Times", powołując się na osobę z otoczenia byłej wiceprezydentki Stanów Zjednoczonych. W sobotę Harris pojawiła się na wydarzeniu transmitowanym w telewizji po raz pierwszy po przegranych wyborach.
Pierwszy taki występ Harris. Odniosła się do Trumpa i Muska
Ponad 165 tysięcy osób podpisało się pod petycją w sprawie odebrania kanadyjskiego obywatelstwa Elonowi Muskowi. Miliarder posiada je dzięki matce, która przyszła na świat w mieście Regina, na południu kraju. W uzasadnieniu skierowanego do premiera Trudeau pisma wskazano na powtarzane przez biznesmena sugestie uczynienia z Kanady 51. stanu USA i jego inne, "godzące w interes narodowy" działania.
Chcą odebrania obywatelstwa Elonowi Muskowi. Liczba głosów pod petycją rośnie
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu szkodliwej dla zdrowia bakterii Escherichia coli w dwóch partiach mąki pszennej. "Spożycie zanieczyszczonego produktu może stwarzać zagrożenie dla zdrowia ludzi" - przekazano w komunikacie. Informację w sprawie wycofania produktu opublikowała także sieć Aldi.
Friedrich Merz, który prawdopodobnie zostanie kanclerzem Niemiec, sygnalizuje zmianę w relacjach transatlantyckich - pisze w poniedziałek BBC, wskazując na ostatnie wypowiedzi szefa CDU na temat NATO i obronności europejskich krajów. BBC ocenia, że "Merz będzie musiał się jednak skonfrontować z rzeczywistością". "Jego plany wymagają bowiem dużych pieniędzy, a niemiecka gospodarka jest w dołku" - przypomina.
W poniedziałek zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Po niej premier Donald Tusk przekazał, że "potrzebę politycznej jedności Polaków wobec zagrożenia ze wschodu rozumieli wszyscy". "Tylko Mariusz Błaszczak nie zrozumiał" - dodał. Na jego słowa zareagował szef klubu PiS. "Panie Tusk, jedność Polaków jest ważna, ale przede wszystkim trzeba zadbać o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. A Wy tego nie robicie" - ocenił Błaszczak. Według Szymona Hołowni były szef MON "dokonał szarży w stronę rządu" i premiera osobiście.
Błaszczak "nie zrozumiał" i "dokonał szarży". Szef klubu PiS odpowiada
W poniedziałek zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. - Kwestie, które są związane z tak fundamentalną dla nas wszystkich sprawą, jaką jest bezpieczeństwo Polski, muszą być realizowane wspólnie, muszą być realizowane ponad politycznymi sporami - oświadczył po posiedzeniu prezydent Andrzej Duda. Tymczasem premier Donald Tusk przekazał, że "potrzebę politycznej jedności Polaków wobec zagrożenia ze wschodu rozumieli wszyscy". "Prezydent, Marszałkowie, liderzy klubów parlamentarnych. Tylko Mariusz Błaszczak nie zrozumiał" - dodał.
Prezydent o sprawach, które "powinny być wolne od politycznej połajanki"
W domu dziecka we Włocławku (województwo kujawsko-pomorskie) zmarło dwumiesięczne niemowlę. Prokuratura wstępnie wykluczyła, by ktokolwiek z personelu przyczynił się do jego śmierci. Władze Włocławka wydały w tej sprawie oświadczenie.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła zarzut przekroczenia uprawnień byłemu zastępcy komendanta stołecznego policji. Śledczy uznali, że zatrzymanie demonstrantów z Poznania, którzy jesienią 2020 roku jechali na strajk kobiet do stolicy, było bezpodstawne.
W drodze na protest zatrzymała ich policja. Były zastępca komendanta stołecznego z zarzutem
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
Karol Nawrocki, kandydat PiS na prezydenta, twierdził podczas spotkań z wyborcami, że "nie ma środków na leczenie chorych na raka", bo resort zdrowia miał zabrać 4,2 mld zł przeznaczone na ten cel. O jakie pieniądze chodzi i co się z nimi dzieje?
Nawrocki: zabrano 4,2 miliarda złotych na osoby chore na raka. Wyjaśniamy
Telewizja Republika przez niemal półtorej godziny pokazywała na żywo oczekiwanie prezydenta Andrzeja Dudy na spotkanie z Donaldem Trumpem. - To się absolutnie nie powinno było ukazać. Nie wiem, w czyim interesie Telewizja Republika to pokazywała. Na pewno nie w interesie Polski ani prezydenta Dudy - komentowała w TVN24 Magdalena Kicińska, wiceprzewodnicząca Rady Polskich Mediów.
34 procent dla KO, 29 procent dla PiS - to wyniki nowego sondażu CBOS, który zapytał respondentów, na kogo oddaliby głos, gdyby wybory do parlamentu odbywały się w drugiej połowie lutego. W badaniu na trzecim miejscu plasuje się Konfederacja z poparciem rzędu 17 procent.
Rośnie przewaga KO nad PiS. Nowy sondaż CBOS
Nawet kilka metrów śniegu spadło w poniedziałek w kilku japońskich regionach położonych nad Morzem Japońskim. Według meteorologów w najbliższych dniach prognozowane jest ocieplenie, co spowoduje wzrost zagrożenia lawinowego. Władze zaapelowały do mieszkańców o ostrożność.
Śnieg zasypał miasta. Obawiają się lawin
IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach związanymi z gęstą mgłą oraz opadami marznącymi. Żółte alarmy obowiązują w 13 województwach. Sprawdź szczegóły.
Trudne warunki na drogach. Aż 13 województw z ostrzeżeniami
System pieczy zastępczej jest niewydolny i pęka w szwach. Tylko w stolicy Wielkopolski na miejsce w rodzinie zastępczej czeka osiemdziesięcioro dzieci. W skali kraju to nawet 1,5 tysiąca. - Sytuacja jest dramatyczna w całej Polsce. Te liczby dzieci nieumieszczonych są przerażające. (...) Widzimy, jaki to jest systemowy problem. A mówimy o dzieciach, które potrzebują wsparcia w bezpiecznych domach - powiedziała Anna Krakowska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.
Dzieci potrzebują "tylko" bezpiecznego domu. Muszą czekać w kolejce
Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała, że 24 lutego 2025 roku wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych - dyrektorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Chodzi o apartamenty, z których korzystał między innymi Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta wspierany przez PiS, wcześniej szef Muzeum IIWŚ.
Jest śledztwo w sprawie pokoi i apartamentów należących do Muzeum II Wojny Światowej
- Źródło:
- tvn24.pl, gov.pl
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji
Naukowcy ustalili, że parzenie herbaty usuwa z wody szkodliwe metale ciężkie. Ich zdaniem odkrycie to dostarcza ważnych informacji, które można wykorzystać w badaniach nad zdrowiem publicznym. "Jeśli ludzie wypiją dodatkową filiżankę herbaty dziennie, być może z czasem zauważymy spadek zachorowań, które są ściśle skorelowane z narażeniem na metale ciężkie" - zauważają badacze.
Popularny napój "usuwa z wody szkodliwe metale ciężkie". Ważne odkrycie naukowców
- Źródło:
- PAP
Lista zdobywców najważniejszych nagród SAG 2025 (Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych) przyniosła zaskoczenia. Nie Adrien Brody, lecz Timothee Chalamet został najlepszym aktorem w filmie fabularnym i nie ekipa aktorska "Anory", a "Konklawe" zdobyła statuetkę. Za to Demi Moore już raczej nikt nie odbierze Oscara za główną rolę kobiecą w "Substancji", podobnie jak Kieranowi Culkinowi za drugoplanową męską w "Prawdziwym bólu".
Ostatnie ważne nagrody przed Oscarami. Zaskakujący zwrot
- Źródło:
- "IndieWire", "Variety", tvn24.pl
- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.
Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"
- Źródło:
- tvn24.pl
Do programu Orange Warsaw Festival 2025 dołączyła amerykańska wokalistka Chappell Roan. Wystąpi ona na festiwalu 30 maja. Wcześniej organizatorzy ogłosili występ brytyjskiej wokalistki Charli XCX, która pojawi się na festiwalu dzień później, 31 maja.