Duda: powiedziałem kolegom z rządu, że trzeba zacząć wypłacać emerytom dodatkowe świadczenia

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Duda: konstytucja dopiero teraz jest przestrzegana
Duda: konstytucja dopiero teraz jest przestrzeganaTVN24
wideo 2/22
Duda: konstytucja dopiero teraz jest przestrzeganaTVN24

Trzeba się starać wypłacać coraz więcej dodatkowych świadczeń emerytom i rencistom. Dążymy do tego, by mieli dwa razy tyle, co do tej pory - mówił w Kielcach ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Wcześniej w Pińczowie apelował o kupowanie polskich produktów, a w Jędrzejowie przekonywał, że w czasie rządów PiS "po raz pierwszy od 1989 roku" realizowana jest "naprawdę prorodzinna polityka".

Prezydent przekonywał, że "polityka, którą realizował w ciągu ostatnich pięciu lat, to była polityka służby Rzeczypospolitej, służby rodakom, służby rodzinie, budowaniu bezpieczeństwa i dobrobytu".

Zapewniał, że jeśli zostanie wybrany na drugą kadencję, wówczas wszystkie programy społeczne zostaną utrzymane, w tym wsparcie dla emerytów.

- Powiedziałem do koleżanek i kolegów z rządu: "słuchajcie, sprawa jest prosta, trzeba zacząć wypłacać emerytom i rencistom dodatkowe świadczenia". Trzeba starać się ich wypłacać coraz więcej. Może w końcu uda nam się dojść do pełnych dwunastu [dodatkowych emerytur - przyp. red.]. I że będzie za każdym razem dwa razy tyle, co do tej pory mieli, bo o to właśnie chodzi, bo to będzie dla nich rzeczywiście znaczący wzrost, do tego zmierzamy - mówił Duda.

Wśród innych swoich priorytetów wymienił między innymi dalsze inwestycje i likwidowanie wykluczenia komunikacyjnego.

"Prawa obywatelskie respektowane są właśnie teraz w wyniku decyzji, które ja przeforsowałem"

Duda przekonywał też, że dopiero za rządów PiS "przestrzegana i realizowana jest konstytucja". - Choćby przez to, że obniżyliśmy podwyższony przez poprzedników wiek emerytalny - powiedział.

Jak dodał, obecnie nie ma obowiązku pracy do 67. roku życia, kobiety mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 60. roku życia, a mężczyźni - 65.

- Jeżeli ktoś mówi o wolności, to wolność jest teraz. Jeżeli ktoś mówi o respektowaniu praw obywatelskich, to te prawa obywatelskie respektowane są właśnie teraz, w wyniku decyzji, które ja przeforsowałem. Bo to ja to obiecałem i to ja przygotowałem, i złożyłem te projekty - podkreślił Duda.

Duda: konstytucja dopiero teraz jest przestrzegana
Duda: konstytucja dopiero teraz jest przestrzeganaTVN24

Duda zachęca do kupowania polskich produktów

Wcześniej w piątek prezydent odwiedził Pińczów w województwie świętokrzyskim, gdzie rozmawiał z producentami i przetwórcami z branży rolno-spożywczej.

Na briefingu prasowym mówił, że z tych spotkań płynie jedna konkluzja: "potrzebna jest większa promocja polskich produktów i zwiększenie ich dostępności".

- Apeluję o to, aby starać się w jak największym stopniu kupować produkty polskie. Dzisiaj akurat mówimy o branży spożywczej, bo mówimy o produktach spożywczych, o tym, co produkują przede wszystkim nasi rolnicy. Ale ten apel jest generalny: starać się kupować produkty, które zostały wyprodukowane w naszym kraju - powiedział.

Prezydent zachęca do sprawdzania kodu kreskowego. "Starajmy się kupować produkty wyprodukowane w Polsce"
Prezydent zachęca do sprawdzania kodu kreskowego. "Starajmy się kupować produkty wyprodukowane w Polsce"TVN24

Prezydent zaznaczył, że produkt polski łatwo rozpoznać między innymi po kodzie kreskowym na opakowaniu. - Ten kod kreskowy, jeżeli ma początek 590 (...) to oznacza, że został on wyprodukowany w Polsce - wskazywał.

Powiedział również, że opowiada się też za wprowadzeniem regulacji zobowiązującej duże sieci handlowe do tego, by zawsze określony procent oferowanych przez nie produktów pochodził z rynku lokalnego. Jak dodał, jest także zwolennikiem tego, by na paragonie fiskalnym było oznaczone, który z zakupionych produktów jest wyprodukowany w Polsce.

- Kupujmy produkty polskie. Polskie produkty są bardzo wysokiej jakości, nasi rolnicy produkują świetną żywność, zbierają plony, zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe, trzeba wspierać w związku z tym polskich rolników. Proszę o kupowanie polskiej żywności - apelował Andrzej Duda.

Pińczów był pierwszą miejscowością województwa świętokrzyskiego, którą w piątek podczas oficjalnej wizyty odwiedził prezydent Andrzej Duda. Wizytę w regionie rozpoczął on od spotkania z rolnikami oraz kołami gospodyń wiejskich, które zorganizowano w Samorządowym Centrum Kultury.

Później prezydent udał się na lokalne targowisko, gdzie rozmawiał z rolnikami i producentami rolnymi.

Prezydent: po raz pierwszy od 1989 roku mamy obecnie naprawdę prorodzinną politykę

Następnie prezydent udał się z wizytą do Jędrzejowa. Mówił, że podczas poprzedniej kampanii wyborczej w 2015 roku zobowiązał się, że w Polsce, wśród ludzi władzy nastąpi zmiana sposobu myślenia o prowadzeniu polskich spraw, "że polskie sprawy będą prowadzone przede wszystkim dla obywatela, dla człowieka, dla rodziny".

- I taka właśnie polityka był przez ostatnie pięć lat realizowana. Zaczęło się od realizacji podstawowego zobowiązania wyborczego. Obiecałem, że obniżę wiek emerytalny i od razu pierwsze, co zrobiłem, to był projekt prezydencki w tej sprawie. I to się stało - powiedział Andrzej Duda. Wskazywał też na wprowadzenie Programu 500 plus.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- To była wielka zasługa rządu, na czele którego stała wtedy pani premier Beata Szydło; to właśnie decyzje dla rodziny, które (...), idąc ręka w rękę z panią premier, podjęliśmy i które pokazywały, jak teraz rzeczywiście naprawdę będzie wyglądała polityka - mówił ubiegający się o reelekcję prezydent.

Zadeklarował, że zarówno on, jak i obecny rząd chcą, by taka polityka była w Polsce prowadzone przez następne pięć lat. - Ogromnie mi na tym zależy, bo uważam, że to jest dobra polityka - po raz pierwszy od 1989 roku naprawdę prorodzinna polityka, po raz pierwszy od 1997 roku naprawdę polityka, która realizuje zapisy konstytucji o społecznej gospodarce rynkowej, która oznacza sprawiedliwy podział dóbr, o tym, że rodzina powinna się znajdować pod szczególną opieką ze strony państwa, tak samo jak małżeństwo, macierzyństwo i rodzicielstwo - powiedział Duda.

Prezydent Duda: po raz pierwszy mamy rodzinną politykę, która realizuje zapisy konstytucji
Prezydent Duda: po raz pierwszy mamy rodzinną politykę, która realizuje zapisy konstytucjiTVN24

Duda: sprawiedliwość to równe warunki życia na wsi i w mieście

Prezydent zaznaczył, że dzięki pracy polskich rolników w czasie pandemii wywołanej przez koronawirusa nie brakowało w sklepach żywności. - Polski rolnik zapewnia żywność w wystarczającej ilości dla nas, ale co ważne - dzisiaj polska żywność stanowi ogromną część polskiego eksportu, wysyłamy polską żywność na cały świat, dzięki jej wspaniałej jakości, temu, jak smaczne jest to, co produkują polscy rolnicy - podkreślał.

Wyraził również satysfakcję, że polskie państwo z uwagą wspiera rolników, gdy ci nastawieni są na różnego rodzaju klęski żywiołowe. - Polskie państwo musi być zawsze gotowe, by w takiej sytuacji rolników wesprzeć. Bardzo się cieszyłem, gdy w zeszłym roku zostało ogłoszone przez ministra, że wszystkie odszkodowania z tytułu zeszłorocznej suszy zostaną przez polskie państwo wypłacone, że straty zostaną wyrównane - mówił.

Wskazał, że szybko wypłacona została "duża część odszkodowań - 90 procent", ale - jak zauważył - 10 procent pozostało jeszcze do wypłaty. - Cieszę się ogromnie, że w ostatnich dniach zostały na ten cel, żeby dokończyć te wypłaty, skierowane środki. 600 milionów złotych, które już w tej chwili wędruje do rolników, jako pozostała część tych zeszłorocznych odszkodowań - dodał.

Duda zaznaczył, że szczególnie ważne dla niego jest podnoszenie warunków życia Polaków. Ocenił, że wielkim zadaniem jest wyrównywanie warunków życia na wsi i w miastach; zastrzegł, że jeśli Polska ma być państwem sprawiedliwym, to muszą być one wyrównane.

- Sprawiedliwość to nie tylko wymiar sprawiedliwości, a równe traktowanie, to nie tylko to, co krzyczą niektórzy ostatnimi czasy, domagając się rządów mniejszości nad większością, ale to przede wszystkim oznacza, że wszędzie będzie przyłożona odpowiednia miara do tego, aby można było normalnie żyć i funkcjonować - mówił prezydent. Wskazywał, że sprawiedliwość oznacza też szerokopasmowy internet dostępny w małych miejscowościach, dobre drogi, brak wykluczenia komunikacyjnego czy funkcjonujący posterunek policji.

Podkreślił, że policja powinna być dobrze wyposażona, a w miejscach, gdzie są ochotnicy do zakładania i prowadzenia straży pożarnej, powinien być dostępny odpowiedni wóz ratowniczo-gaśniczy, aby - zaznaczył prezydent - można było dobrze służyć sąsiadom i innym ludziom. - To właśnie dlatego ważną decyzją, podjętą w 2016 roku, realizowaną od 2017 roku była modernizacja służb mundurowych, która cały czas trwa - mówił.

- Dzisiaj policja ma nowe komisariaty, policjanci mają podwyższone wynagrodzenia, dzisiaj policjanci maja kupowane nowe wyposażenie. Dzisiaj straż pożarna ma kupowane nowe samochody ratowniczo-gaśnicze, budujemy nowe komendy Państwowej Straży Pożarnej - wskazywał Duda.

"Jesteśmy w NATO od 1999 roku, a ja chcę, żeby NATO było rzeczywiście w Polsce"

Prezydent na spotkaniu z mieszkańcami Jędrzejowa poruszył także temat obronności. Przekonywał, że "trwa wielka modernizacja polskiej armii", by - zaznaczył - "polski żołnierz mógł jak najbezpieczniej, ale też jak najefektywniej służyć obronie Rzeczypospolitej i naszemu bezpieczeństwu". Podkreślił, że dla wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa stworzony został piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP - Wojska Obrony Terytorialnej. - Żeby wszyscy ci, którzy chcą służyć ojczyźnie z pobudek patriotycznych, mogli to robić w swoim prywatnym, dodatkowym czasie - zaznaczył prezydent, dziękując ochotnikom za ich służbę.

Prezydent podkreślił, że wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa, to także kwestia sojuszniczej współpracy Polski w ramach NATO. Przypomniał, że równo pięć lat temu spotkał się z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem, który wówczas był z oficjalną wizytą w Warszawie. Andrzej Duda podkreślił, że przedstawił wtedy Stoltenbergowi oczekiwanie o powstaniu w Polsce baz NATO, ponieważ - argumentował - trwało realne zagrożenie ze strony Rosji.

- Jesteśmy w NATO od 1999 roku, a ja chcę, żeby NATO było rzeczywiście w Polsce. (...) Musimy to przeprowadzić, to jest konieczne, aby mówić, że NATO jest solidne, że artykuł 5 Paktu Północnoatlantyckiego, który zobowiązuje do kolektywnej obrony, jest rzeczywiście żyjącym przepisem - mówił prezydent, wspominając rozmowę ze Stoltenbergiem. Zaznaczył, że wówczas niezbędnym było, aby Polacy i obywatele państw bałtyckich dostrzegali obecność sił Sojuszu.

- Pracowałem nad tym do szczytu NATO w Warszawie praktycznie każdego dnia - wspominał Andrzej Duda. - Odwiedziłem wszystkich przywódców państw NATO, z każdym na ten temat rozmawiałem, każdemu udowadniałem, że to jest niezbędne. To się udało - mówił prezydent. Zaznaczył, ze obecnie wojska amerykańskie stacjonują w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie). - Dzisiaj jest enhanced Forward Presence (wzmocniona Wysunięta Obecność), w której na Łotwie bierzemy i my udział - podkreślał. Zaznaczył, że polscy żołnierze są obecnie także w ramach tailored Forward Presence (dopasowanej Wysuniętej Obecności) w Rumunii.

Andrzej Duda podkreślił, że Polska traktuje poważnie swoje zobowiązania sojusznicze, ale - zaznaczył - "wreszcie nasi sojusznicy zaczęli też poważnie traktować nasze sprawy". Ocenił, że bezpieczeństwo Polski jest nieporównywalnie większe dzisiaj, niż było pięć lat temu. - Co najważniejsze, są dzisiaj u nas tysiące żołnierzy amerykańskich. Amerykanie budują swoją antyrakietową bazę w Radzikowie, to jest rzeczywiście twarda zmiana, która nastąpiła w ciągu ostatnich pięciu lat - mówił Andrzej Duda.

Prezydent wspomniał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który uważał, że jeśli w Polsce obecne będą wojska amerykańskie, nasz kraj przestanie być rosyjską strefą wpływów. - To już nie jest rosyjska strefa wpływów. W ciągu ostatnich pięciu lat to się zmieniło - przekonywał.

Autorka/Autor:mjz//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Wojtek Jargiło

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Premier Słowacji Robert Fico spotkał się na Kremlu z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Lokalne media piszą, że pojechał tam na negocjacje w sprawie dostaw gazu. Ukraina zapowiedziała bowiem, że nie przedłuży wygasającego wraz z końcem roku kontraktu, który zezwala na tranzyt gazu przez jej terytorium.

Premier Słowacji spotkał się z Putinem na Kremlu

Premier Słowacji spotkał się z Putinem na Kremlu

Źródło:
Reuters, PAP

Jedna z pięciu ofiar piątkowego ataku w Magdeburgu to dziewięcioletni Andre. "Niech mój mały miś znowu lata dookoła świata" - napisała w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych jego matka. Hołd zmarłemu dziewięciolatkowi oddała też lokalna straż pożarna. Chłopiec należał do jej dziecięcego oddziału.

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

"Był z nami tylko dziewięć lat". Matka żegna syna, który zginął na jarmarku

Źródło:
BBC, Bild, Sky News

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Samolot z dziesięcioma osobami na pokładzie rozbił się i uderzył w sklep w centrum turystycznej miejscowości Gramado na południu Brazylii. Jak podały władze, nikt z pasażerów nie przeżył.

Samolot spadł na sklep

Samolot spadł na sklep

Źródło:
Reuters

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz ujawnił w TVN24, że otrzymał e-mail z informacją, że przewodniczący PKW Sylwester Marciniak "zarządził tryb obiegowy podjęcia uchwał", wśród których ma się znajdować uchwała w sprawie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS. Kalisz zgodził się, że jest to próba podjęcia uchwały "tylnymi drzwiami" przez przewodniczącego PKW. Sprawę komentowali politycy PSL, KO, a także szefowa kancelarii prezydenta.

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

PKW "najwyraźniej chce dopchnąć kolanem możliwość finansowania Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Amerykańska aktorka Blake Lively oskarżyła Justina Baldoniego, swojego partnera z planu "It Ends with Us" i jednocześnie reżysera tego filmu, o szereg niestosownych zachowań. Aktorka twierdzi również, że mężczyzna, wspólnie ze studiem, które wyprodukowało film, zorganizował przeciwko niej kampanię oszczerstw. Prawnik studia stanowczo temu zaprzeczył, nazywając twierdzenia aktorki "całkowicie fałszywymi i oburzającymi".

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Improwizowane pocałunki, "plan odwetu" i kampania oszczerstw. Blake Lively oskarża reżysera

Źródło:
BBC, New York Times, Variety

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce noc przyniesie opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielu zagranicznych internautów zachwyciła znajdująca się w Polsce świecąca w ciemności ścieżka rowerowa, na której w nocy jakoby widać odwzorowane gwiazdy i gwiazdozbiory. Jak się okazuje, w kraju mamy takiego rodzaju drogę dla rowerów, ale nie wygląda tak spektakularnie.

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Świecąca w ciemności ścieżka rowerowa w Polsce? Prawdziwa tak nie wygląda

Źródło:
Konkret24

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Po trzech miesiącach prac konserwacyjnych turyści odwiedzający Rzym znów mogą oglądać słynną fontannę di Trevi w pełnym blasku. Wprowadzono jednak limit osób, które mogą jednocześnie przed nią przebywać. Na razie to eksperyment.

Fontanna di Trevi po nowemu

Fontanna di Trevi po nowemu

Źródło:
PAP

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski dotarł do Ukrainy medycznym kamperem, który będzie działał jak mobilny szpital. Możliwe będzie w nim między innymi przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych - poinformował w niedzielę portal Vatican News.

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Papież poświęcił, kardynał zawiózł

Źródło:
PAP

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24