TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

143,5 tysiąca osób zgłosiło zamiar głosowania korespondencyjnego. Dane nadal spływają

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
akr,
ads/tr
Źródło:
TVN24
143,5 tysiąca osób zgłosiło chęć głosowania korespondencyjnego
143,5 tysiąca osób zgłosiło chęć głosowania korespondencyjnegoTVN24
wideo 2/22
TVN24143, 5 tys. osób zgłosiło chęć głosowania korespondencyjnego

143,5 tysiąca osób zgłosiło zamiar głosowania korespondencyjnego - przekazała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Nie jest to jednak ostateczna liczba, bo nie spłynęły jeszcze dane ze wszystkich gmin. W tegorocznych wyborach prezydenckich obowiązuje hybrydowa metoda głosowania, przewidująca oddanie głosu również w tradycyjny sposób.

Ustawa z 2 czerwca, która dotyczy zasad organizacji tegorocznych wyborów prezydenckich, przewiduje hybrydową metodę głosowania - tradycyjnie oraz drogą korespondencyjną. Do tej pory możliwość głosowania korespondencyjnego miały jedynie osoby niepełnosprawne i wyborcy za granicą.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Do wtorku można było zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w kraju. Wniosek taki można było dostarczyć do urzędu osobiście, pocztą lub internetowo.

Jak podała w rozmowie z reporterką TVN24 szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, 143,5 tysiąca osób zadeklarowało, że chce głosować korespondencyjnie.

Dane te nie są jednak ostateczne. Jak przekazała reporterka, nie uwzględniają wszystkich gmin, między innymi tych w obrębie Warszawy.

Ważne terminy i zawartość pakietu wyborczego

Pakiety wyborcze dotrą do wyborców najpóźniej na pięć dni przed wyborami. Znajdą się w nich: karta do głosowania z oznaczeniem, które potwierdza jej autentyczność, koperta na kartę do głosowania, instrukcja, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, koperta zwrotna.

Do 26 czerwca należy odesłać otrzymane pakiety lub osobiście dostarczyć je do urzędu. Można również w godzinach głosowania, 28 czerwca, zanieść kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania właściwym dla spisu wyborców głosującego lub poprosić o to inną osobę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wyborca, który w dniu wyborów, a więc 28 czerwca, będzie przebywać na kwarantannie, w izolacji lub izolacji w warunkach domowych musi zgłosić najpóźniej do 23 czerwca zamiar głosowania korespondencyjnego do urzędu gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców. Jeśli jego kwarantanna rozpoczęła się po 23 czerwca, musi to zrobić do 26 czerwca.

Te osoby otrzymają pakiet wyborczy najpóźniej dwa dni przed wyborami. Zostanie on doręczony im za pośrednictwem Poczty Polskiej lub upoważnionego pracownika urzędu gminy.

Jak głosować poza miejscem zamieszkania i za granicą? Najważniejsze zasady i daty >>>

Jak zagłosować korespondencyjniePAP/Maria Samczuk

Na całym świecie chce głosować ponad 300 tysięcy Polaków

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekazało we wtorek, że do wzięcia udziału w wyborach zgłosiło się około 330 tysięcy Polaków mieszkających za granicą. Z kolei szef MSZ Jacek Czaputowicz mówił we wtorek po południu, że jest to 380 tysięcy obywateli.

W 21 krajach głosowanie będzie odbywało się wyłącznie korespondencyjnie. Są to: Filipiny, Argentyna, Australia, Belgia, Francja, Hiszpania, Irlandia, Kanada, Kolumbia, Luksemburg, Maroko, Meksyk, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Tajlandia, Wielka Brytania i Włochy.

W 6 krajach Polacy w ogóle nie będą mogli zagłosować. Są to: Peru, Chile, Kuwejt, Wenezuela, Afganistan i Korea Północna. Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk zapytany, jak dużo Polaków w tych krajach jest uprawnionych do głosowania, odpowiedział, że "w krajach Ameryki Południowej czy w Kuwejcie to w sumie kilkadziesiąt osób". Jak dodał, w Korei Północnej nie można było otworzyć obwodu, "bo z Polaków są tam tylko pracownicy placówki". Wiceszef MSZ zaznaczył przy tym, że każdy głos jest istotny.

W poprzednich wyborach prezydenckich w 2015 roku na I turę zarejestrowało się 196 tysięcy osób, a na II turę 257 tysięcy.

Wybory prezydenckie

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Ewentualna druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca.

W wyborach będzie można oddać głos na jednego z 11 kandydatów: Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudę, Szymona Hołownię, Marka Jakubiaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajnę, Rafała Trzaskowskiego, Waldemara Witkowskiego lub Stanisława Żółtka.

Konkret24

Autor:akr, ads/tr

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości