Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wyraziło w podjętym w czwartek stanowisku stanowczy sprzeciw wobec wypowiedzi kwestionujących człowieczeństwo osób LGBT i przysługujące im podstawowe prawa człowieka. "Godzi to w konstytucyjnie chronioną godność człowieka oraz prowadzi do stanu społecznej zapaści" - podkreślono.
Prezydent Andrzej Duda podpisał "Kartę rodziny", która przewiduje między innymi "ochronę dzieci przed ideologią LGBT". Wątek ten ubiegający się o reelekcje prezydent poruszył także podczas sobotniej wizyty w Brzegu. Mówił, że "przez cały okres komunizmu w szkołach dzieciom wciskano komunistyczną ideologię". - To był bolszewizm. Dzisiaj też próbuje nam się i naszym dzieciom wciskać ideologię, tylko inną, zupełnie nową. To jest taki neobolszewizm - ocenił Duda. Prezydent uznał, że "próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologia".
"Stanowczy sprzeciw wobec wypowiedzi kwestionujących człowieczeństwo osób LGBT i przysługujące im podstawowe prawa człowieka" - wyraziło w czwartek stanowisku prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. "Prezentowane w debacie publicznej pogardliwe wypowiedzi na temat osób o orientacji innej niż heteroseksualna naruszają wypracowywane standardy państwa obywatelskiego" - oceniono w stanowisku.
"Nieprzekraczalną granicą wolności słowa jest godność drugiego człowieka"
Nawiązując do trwającej kampanii w wyborach prezydenckich prezydium adwokatury wskazało, że "kandydaci ubiegający się o najwyższą godność w państwie, są w sposób szczególny zobowiązani do wstrzemięźliwości i unikania wypowiedzi naruszających demokratyczne wartości i zasady, na których zbudowana jest Rzeczpospolita Polska".
Jak przypomniano w stanowisku, adwokatura powołana jest do współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich, których źródłem - zgodnie z konstytucją - jest "przyrodzona i niezbywalna godność człowieka", bez względu na jego orientację seksualną i tożsamość płciową.
"Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec stosowania w kampanii wyborczej retoryki lekceważącej i dyskredytującej jakiekolwiek mniejszości - religijne, rasowe czy narodowe. Godzi to w konstytucyjnie chronioną godność człowieka oraz prowadzi do stanu społecznej zapaści" - podkreślono w stanowisku.
Ostatnio do powstrzymania się od mowy wykluczenia i pogardy w związku z kolejnymi, pojawiających się w kampanii wyborczej wypowiedziami, wymierzonymi w osoby LGBT, wezwał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Podkreślał, że skrót LGBT określa osoby, a nie ideologię. "Nieprzekraczalną granicą wolności słowa jest godność drugiego człowieka. Żadne okoliczności, w tym kampania wyborcza, nie mogą być uzasadnieniem dla dehumanizacji grupy społecznej oraz homofobicznej retoryki" - pisał Rzecznik w stanowisku opublikowanym w poniedziałek.
Źródło: PAP