TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Trzaskowski o słowach prezydenta: wydawało mi się, że tych rzeczy nie wykorzystuje się do rozgrywki politycznej

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
js//now
Źródło:
TVN24, PAP
Trzaskowski: ubolewam, że pan prezydent nawet w tej sprawie nie utrzymuje konsensusu
Trzaskowski: ubolewam, że pan prezydent nawet w tej sprawie nie utrzymuje konsensusuTVN24
wideo 2/21
TVN24Trzaskowski: ubolewam, że pan prezydent nawet w tej sprawie nie utrzymuje konsensusu

Wydawało się, że przynajmniej jeżeli chodzi o obecność wojsk amerykańskich w Polsce, agresję Rosji na Ukrainę, to są tego typu rzeczy, w których panuje zgoda i które nie są wykorzystywane do bieżącej rozgrywki politycznej - powiedział w Rzeszowie Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Odniósł się do słów prezydenta Andrzeja Dudy, które padły przed wylotem prezydenta do USA.

Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda poleciał we wtorek do Waszyngtonu, gdzie spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Przed wylotem Duda powiedział, że "w czasach, kiedy rządziła Platforma Obywatelska, której członkiem jest pan Rafał Trzaskowski, Rosja napadała na Ukrainę, a Polska była cały czas oparta wyłącznie na obecności naszej armii i wielu ludzi bardzo się obawiało".

Trzaskowski: wydawało mi się, że tych rzeczy nie wykorzystuje się do rozgrywki politycznej

Dziennikarze pytali o te słowa Rafała Trzaskowskiego, który w środę prowadzi kampanię wyborczą na Podkarpaciu.

- Wydawało się, że przynajmniej jeżeli chodzi o obecność wojsk amerykańskich w Polsce, agresję Rosji na Ukrainę, to są tego typu rzeczy, w których panuje zgoda i które nie są wykorzystywane do bieżącej rozgrywki politycznej - powiedział Trzaskowski.

Powiedział, że "to postanowienia szczytu [NATO w 2014 roku - przyp. red.] w Newport negocjowane przez rząd Platformy Obywatelskiej doprowadziły do tego, że wojska amerykańskie stacjonują na terytorium Polski". Dodał, że później były decyzje i negocjacje rządu Prawa i Sprawiedliwości.

- To jest jeden z niewielu przykładów, gdzie mamy kontynuację w polityce zagranicznej. Podobnie jeżeli chodzi o twarde stanowisko względem agresji Rosji na Ukrainę, twarde stanowisko dotyczące wprowadzenia sankcji na Rosję - podkreślił.

Jak mówił, sam negocjował w Unii Europejskiej wprowadzenie tych sankcji w 2014 roku.

- Ubolewam, że pan prezydent dzisiaj nawet w tej sprawie nie podtrzymuje tego konsensusu, bo wydaje się, że taki konsensus to sprawa podstawowa w sprawach, które dotyczą racji stanu i bezpieczeństwa naszej ojczyzny - powiedział Trzaskowski.

Trzaskowski: miało być 100 tysięcy mieszkań, mamy 800

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta zorganizował swoją konferencję prasową w Rzeszowie na tle pola, gdzie miały powstać mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

Trzaskowski przekonywał, że "takich miejsc jest mnóstwo, które zostały wyznaczone przez rządzących i które zostały przygotowane przez samorząd". - Niestety, mimo tych wysiłków samorządowców nic w takich miejscach nie powstało. Miało być 100 tysięcy mieszkań, zamiast tego mamy 800, czyli niecały procent - zaznaczył.

Przypominał, że "przyjęte zostało prawo lex deweloper, które narusza zasady ładu przestrzennego, ale mimo tych ułatwień tych mieszkań jest niecały tysiąc".

- Dla porównania chcę powiedzieć, że w samej Warszawie oddaliśmy 228 mieszkań, a kolejne 460 oddamy w tym roku. Łatwo porównać to, co zostało wykonane w jednym mieście, i to, co rząd PiS zaproponował i wykonał w ostatnich latach - mówił.

Trzaskowski: Wszyscy, którzy mówią o rodzinie powinni się skupić, by zapewnić dobre warunki do jej rozwoju
Trzaskowski: Wszyscy, którzy mówią o rodzinie powinni się skupić, by zapewnić dobre warunki do jej rozwojuTVN24

"PiS postanowił te wszystkie wysiłki wyrzucić do kosza"

Kandydat Koalicji Obywatelskiej zaznaczył, że sam ma propozycję, dotyczącą własnego wkładu do mieszkania. - Ci wszyscy, którzy mówią o rodzinie, próbują nas uczyć, jak rodzina powinna wyglądać, powinni się przede wszystkim skupić na tym, żeby zapewnić dobre warunki do rozwoju. - mówił. Dodał, że własne mieszkanie to jeden z podstawowych warunków.

Trzaskowski ocenił jednocześnie, że rząd PO-PSL stworzył własne programy, które były dużo bardziej efektywne, jeśli chodzi o pozyskiwanie własnych mieszkań niż Mieszkanie Plus. - PiS postanowił te wszystkie wysiłki wyrzucić do kosza, zaproponować swój program, który miał być dużo bardziej efektywny. A jakie są tego efekty, widać za mną - podkreślił.

Autor:js//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości