Wspólna debata prezydencka. Przedstawiamy jej zasady i scenariusz. #czasdebaty

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
akw/ks
Źródło:
tvn24.pl
Kandydaci otrzymali zaproszenie na pierwszą debatę telewizyjną i internetową "Fakty" TVN
wideo 2/35
"Fakty" TVNKandydaci otrzymali zaproszenie na pierwszą debatę telewizyjną i internetową

TVN, TVN24 i portale: Onet oraz Wirtualna Polska zaprosiły Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego do wspólnej debaty prezydenckiej. Debata prowadzona będzie w nowoczesnej, multimedialnej formule przy zachowaniu tradycyjnej formy. Umożliwi zadanie kandydatom pytań nie tylko przez redakcje, ale i przez wyborców. Na tvn24.pl przedstawiamy jej zasady i scenariusz.

TVN, TVN24 oraz największe polskie portale: Onet i WP zaprosiły ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę i kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego do wspólnej debaty prezydenckiej przed drugą turą wyborów, która odbędzie się 12 lipca.

Wspólna debata prezydencka prowadzona będzie w nowoczesnej, multimedialnej formule. Umożliwi zadanie pytań kandydatom nie tylko przez dziennikarzy, ale i przez Polaków. Podczas dyskusji możliwe będą riposty i polemika między kandydatami. Debatę potencjalnie zobaczyć będzie mogło nawet 20 milionów osób, zarówno w telewizji, jak i w internecie, także Polacy przebywający za granicą. Sygnał udostępniony będzie bezpłatnie dla wszystkich mediów: ogólnokrajowych oraz lokalnych.

Multimedialna debata planowana jest na czwartek 2 lipca na godzinę 19.25. Prowadzić ją będą: Monika Olejnik (TVN24), Grzegorz Kajdanowicz (TVN/TVN24), Andrzej Stankiewicz (Onet) i Marek Kacprzak (WP).

Uczestnictwo w debacie potwierdził Rafał Trzaskowski.

Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda odniósł się do tej propozycji we wtorek około południa. - Nie obawiam się debat, ale mam jedną prośbę. Niech się media dogadają. Mamy w Polsce trzy wielkie telewizje: Telewizja Polska, Polsat, TVN. Proszę się dogadać między sobą, zrobić jedną debatę, do której będą mogły się dołączyć inne media - powiedział. Niedługo później rzecznik jego sztabu Adam Bielan przekazał, że Duda nie weźmie udziału w debacie zorganizowanej przez TVN, TVN24, Onet i WP. Poinformował natomiast, że prezydent będzie uczestnikiem debaty w telewizji państwowej.

Zaproszenie na debatę organizowaną przez naszą stację telewizyjną i dwa największe polskie portale cały czas leży na stole. Aktualne jest także zaproszenie dla sztabów, po to, by uzgodnić szczegóły tej debaty.

Debata prezydenckaTVN24

Pytanie, odpowiedź, polemika i riposta

Na początku debaty przedstawione zostaną jej zasady.

- O kolejności odpowiedzi zadecyduje losowanie, które wyłoni pierwszego kandydata do odpowiedzi. Następnie do końca tury kandydaci odpowiadać będą naprzemiennie, - Odpowiedzi kandydatów mają trwać jedną minutę, - W rundach tematycznych prowadzący zadadzą dwa pytania od redakcji oraz jedno pytanie od widza, nadesłane przed rozpoczęciem debaty, - Kandydaci, po tych pytaniach, zadawać będą sobie po jednym pytaniu: najpierw kandydat, który pierwszy odpowiadał na pytania w rundzie, następnie drugi. Pytanie ma trwać 30 sekund, a odpowiedź jedną minutę. Potem kolejno: polemika pytającego i riposta pytanego będą trwać po 30 sekund, - Na rundy tematyczne przeznaczono po 12,5 minuty, - Przed każdą z rund kandydatom przypomniane zostaną ich zasady.

Polityka krajowa, zagraniczna i społeczna, gospodarka i zdrowie

Pierwsza runda pytań dotyczyła będzie polityki krajowej.

Druga runda pytań poświęcona będzie zagadnieniom gospodarczym.

W trzeciej rundzie kandydaci odpowiedzą na pytania z zakresu polityki zagranicznej.

Czwarta runda pytań to czas na wypowiedzi na temat zdrowia i polityki społecznej.

Wzajemne pytania kandydatów: tematyka dowolna

Następnie kandydaci zadawać sobie będą wzajemnie po dwa pytania. Tematyka w tej rundzie jest dowolna. Kolejność pytań obowiązuje według losowania i ustalonych zasad. Dyskusja przebiegać będzie w porządku: pytanie - odpowiedź - polemika pytającego - riposta pytanego.

Ta runda potrwa 10 minut 30 sekund.

Podsumowanie

Każdy z kandydatów będzie miał 90 sekund na podsumowanie debaty i zwrócenie się do wyborców.

Przewidywany czas debaty to około 70 minut.

Autor:akw/ks

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: