TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

"Rafał Trzaskowski nie gwarantuje zakończenia wojny polsko-polskiej"

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
kb/kab
Źródło:
PAP
Kosiniak-Kamysz: Rafał Trzaskowski nie gwarantuje zakończenia wojny polsko-polskiej
Kosiniak-Kamysz: Rafał Trzaskowski nie gwarantuje zakończenia wojny polsko-polskiejTVN24
wideo 2/21
TVN24Kosiniak-Kamysz: Rafał Trzaskowski nie gwarantuje zakończenia wojny polsko-polskiej

Do współpracy nie doprowadzą kandydaci z dwóch zwaśnionych obozów. Platforma ma jeden program - wykończyć PiS. PiS ma jeden program - wykończyć Platformę - powiedział w niedzielę w Mielcu (Podkarpackie) kandydat PSL na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. - Rafał Trzaskowski, nie odbieram mu dobrych intencji, ale nie gwarantuje zakończenia wojny polsko-polskiej, nie jest tego gwarantem, bo nie pozwoli mu na to jego środowisko, które żyje z tego konfliktu. Oni są w tym uścisku nienawiści od lat - mówił. Jednak, jak dodał, nie stawia znaku równości pomiędzy Trzaskowskim a Dudą.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał, że w sobotę wykryto największą liczbę nowych zakażeń koronawirusem od początku epidemii. - Jesteśmy chyba jedynym komitetem, który na wczorajszych swoich konwencjach zachował rygor sanitarny, odległości, wszystko było tak zaplanowane, żeby było zagwarantowane bezpieczeństwo. Choć chętnych do przyjazdu do mojego rodzimego okręgu w Tarnowie było bardzo wielu - dodał.

- Zwracam się do wszystkich kandydatów o to, żeby stosowali się do wymogów, które są nałożone przez inspekcję sanitarną. (…) Zróbmy takie spotkania, ja takie będę robił, które gwarantują bezpieczeństwo. Przejdźmy przez ten czas, żeby nie było drugiej fali epidemii, o tym piszą już nawet eksperci - mówił prezes PSL.

"Niedopuszczalne i bezczelne"

Kosiniak-Kamysz odniósł się również do sobotniej wizyty na Podkarpaciu prezydenta Andrzeja Dudy, który na spotkaniu z mieszkańcami gminy Zaleszany cytował między innymi słowa Jana Pawła II umieszczone na tamtejszym pomniku: "Nie lękajcie się".

- Tam jest napisane "Nie lękajcie się". Gdyby Ojciec Święty pozwolił, to ja bym jeszcze do tego dodał, bo on tego nie powiedział, ale mam nadzieję, że dzisiaj, by to powiedział: "Damy radę". Kochani, damy radę. Tak jak dawaliśmy radę zawsze, tak jak dawali radę pradziadkowie, dziadkowie w trudniejszych od nas sytuacjach, nieporównywalnie trudniejszych. Kiedy trzeba było Polskę wyrwać ze szponów zaborców i na nowo utworzyć, kiedy trzeba było krew za tę Polskę przelewać - mówił prezydent Duda.

Zdaniem prezesa PSL "niedopuszczalne i bezczelne" jest poprawianie Ojca Świętego. - Bo słowa "Nie lękajcie się" mówią już wszystko i nie trzeba do nich dodawać, i pan prezydent Andrzej Duda naprawdę nie musi poprawiać Jana Pawła II - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że nie trzeba "wkładać w usta Jana Pawła II słów i haseł kampanijnych".

"Platforma ma jeden program - wykończyć PiS. PiS - wykończyć Platformę"

Kandydat PSL zaznaczył, że najbliższe wybory zdecydują, jaka będzie Polska, czy będzie nadal podzielona w "bratobójczej wojnie plemiennej".

W ocenie Kosiniaka-Kamysza do współpracy i jedności "nie doprowadzą kandydaci z dwóch zwaśnionych obozów". - Platforma ma jeden program - wykończyć PiS. PiS ma jeden program - wykończyć Platformę. Rafał Trzaskowski - nie odbieram mu dobrych intencji, ale nie gwarantuje zakończenia wojny polsko-polskiej, nie jest tego gwarantem, bo nie pozwoli mu na to jego środowisko, które żyje z tego konfliktu. Oni są w tym uścisku nienawiści od lat. Nie stawiam między nimi znaku równości, bo zawłaszczenie państwa, partyjniactwo, upokorzenia dla wielu osób, brak możliwości prezentowania swoich poglądów - to jest dorobek ostatnich pięciu lat pod przewodnictwem PiS-u i prezydenta Dudy – mówił lider ludowców.

Zdaniem kandydata, Polacy kiedy są podzieleni - są słabi, co może spowodować upadek państwa. - Tak bywało w przeszłości – wskazał prezes PSL. Wyjściem z tej sytuacji jest, w jego ocenie, wybór prezydenta, który nie jest ani z PO, ani z PiS.

- Skoro Sejm i rząd to jest PiS, Senat to jest Platforma, bo marszałek jest z PO, to prezydent powinien być spoza tych obozów, bo powinien być prawdziwy trójpodział władzy – powiedział.

Program wyborczy

Lider PSL powtórzył i przypomniał swój program wyborczy. Pierwszy punkt to uzdrowienie służby zdrowia. Działania, jakie mają to spowodować, to między innymi podniesienie nakładów na służbę zdrowia, oddłużenie szpitali i podniesienie pensji ratowników i pielęgniarek.

Kolejnym punktem jego programu jest wyjście z kryzysu gospodarczego, poprzez między innymi wprowadzenie dobrowolnego ZUS-u, ograniczenie biurokracji i sprawozdawczości. - Należy wprowadzić punkty 'za Polskę'. Jeśli do przetargu publicznego startuje firma, która płaci w Polsce podatki, polska firma, to powinna dostać za to dodatkowe punkty. To będzie wyrównywanie szans pomiędzy krajami w Europie, które mają różne tarcze antykryzysowe - wyjaśnił Kosiniak-Kamysz. Stwierdził również, że trzeba odblokować handel ze Wschodem, żeby móc tam wysyłać nasze produkty rolnicze.

Trzecim punktem programu Kosiniaka-Kamysza jest wyjście z kryzysu ustrojowego, do którego doprowadziła wojna między PO a PiS-em.

Według niego trzeba wprowadzić dzień referendalny, zmienić sposób wyboru posłów, tak aby odpowiadali przed wyborcami. Lider PSL jest również za wprowadzeniem mieszanej ordynacji wyborczej w wyborach do Sejmu, a Senat ma być izbą samorządową. Natomiast prezydent ma mieć większe uprawnienia np. w kwestii budżetu.

- Reformy wymaga również sądownictwo, choćby przez wybór tak zwanych sędziów pokoju - dodał.

"Polska to jest wspólna sprawa i dzisiaj o nią będę zabiegał, o nią będę walczył"

Kosiniak-Kamysz powtórzył po raz kolejny swoją deklarację z początku kampanii, że w swojej kancelarii powoła ministrów ze wszystkich klubów i kół parlamentarnych.

- Polska to jest wspólna sprawa i dzisiaj o nią będę zabiegał, o nią będę walczył. Liczy się każdy głos, bo głos oddany dzisiaj na mnie (…) to głos oddany na wspólną sprawę, jaką jest Polska. Polacy będą mieli wybór, czy chcą dalej tkwić w wojnie czy wybierają pokój i normalność. Ja jestem gwarantem pokoju, normalności i Polski jako wspólnej sprawy - zadeklarował lider ludowców.

Wprowadzenie bonu na dziecko "to będzie polityka wykluczająca"

Dziennikarze pytali Kosiniaka-Kamysza, co sądzi o bonie turystycznym. O tym, że być może zostanie on uruchomiony w te wakacje mówił w sobotę na Podkarpaciu prezydent Andrzej Duda. Bon wynieść ma 500 złotych na każde dziecko i ma być przeznaczony na potrzeby wypoczynku krajowego.

Zdaniem lidera ludowców takim wsparciem powinni zostać objęci wszyscy, także rodziny starające się o dziecko, osoby, które nie założyły jeszcze rodzin czy seniorzy, którzy chcą wyjechać do sanatorium. - Oni też powinni mieć prawo do wypoczynku. Uważam, że dzisiaj trzeba przyjmować program powszechny, (…) powinien on obejmować wszystkich, a nie tylko wybranych. To (wprowadzenie bonu na dziecko - red.) będzie polityka wykluczająca - stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Autor:kb/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości