Pełczyńska-Nałęcz o wizycie Dudy w USA: To jest nie tylko niestosowne. To się może okazać niekorzystne

Źródło:
TVN24
Pełczyńska-Nałęcz: moment wizyty prezydenta Dudy w USA niestosowny
Pełczyńska-Nałęcz: moment wizyty prezydenta Dudy w USA niestosownyTVN24
wideo 2/23
Pełczyńska-Nałęcz: moment wizyty prezydenta Dudy w USA niestosownyTVN24

Jeśli prezydent Andrzej Duda wybiera się do USA pod taką kampanijną presją i musi mieć doraźny sukces polityczny, to powstaje bardzo poważne pytanie, czy będzie zabiegał o strategiczne, długoterminowe interesy Polski, interesy bezpieczeństwa całego regionu - powiedziała w "Faktach po Faktach" Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, członkini sztabu wyborczego Szymona Hołowni, była ambasador RP w Moskwie. - Z punktu widzenia Polski jest to niewłaściwe z tego powodu, że osłabiamy jedność w NATO - ocenił Władysław Teofil Bartoszewski, członek sztabu Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Na kilka dni przed wyborami prezydenckimi ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda udał się z wizytą zagraniczną do Stanów Zjednoczonych. W środę spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. - Będziemy rozmawiali o bezpieczeństwie militarnym, o wzmocnieniu tego bezpieczeństwa, o bezpieczeństwie energetycznym (...) będziemy także rozmawiali o współpracy gospodarczej - zapowiedział Andrzej Duda. Jak dodał, rozmowy z amerykańskim prezydentem będą też dotyczyć bezpieczeństwa komunikacyjnego i cyberbezpieczeństwa.

"Niestosowny" moment

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, członkini sztabu wyborczego niezależnego kandydata na prezydenta Szymona Hołowni, powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "właśnie dlatego, że Stany Zjednoczone są dla nas tak ważnym partnerem, dlatego że musimy tę politykę budować rozważnie, sensownie, ponad sporami politycznymi w Polsce i ponad sporami politycznymi w Stanach Zjednoczonych, to moment (wizyty - red.) dosłownie na kilka dni przed wyborami, cokolwiek się o tym nie powie, jakąkolwiek narrację się wokół tego nie zbuduje, jest niestosowny".

Dodała, że termin wizyty jest "w USA, Polsce, ale także w sojuszniczych krajach europejskich odbierany jako realizowanie celów kampanijnych, doraźno-politycznych".

- To jest nie tylko niestosowne. To się może okazać dla Polski niekorzystne - oceniła Pełczyńska-Nałęcz.

- Jeśli prezydent Duda jedzie pod taką kampanijną presją i musi mieć doraźny sukces polityczny, to powstaje bardzo poważne pytanie, czy będzie zabiegał o strategiczne, długoterminowe interesy Polski, interesy bezpieczeństwa całego regionu - podkreśliła.

- Mnie się marzy Polska, która nie tylko potrafi sprawy bezpieczeństwa traktować ponad politycznymi podziałami, ale potrafi brać odpowiedzialność za cały region w tej polityce wschodniej - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że to jest coś, czego niezwykle brakuje w wizycie prezydenta Dudy.

- Bardzo zły "timing". Ani słowa nie ma o tym, że zostaną w czasie tej wizyty poruszone takie kwestie, jak bezprecedensowa obecnie sytuacja na Białorusi, sytuacja bardzo trudna w konflikcie ukraińsko-rosyjskim. O tym Polska powinna rozmawiać z prezydentem Stanów Zjednoczonych - oceniła.

"Z punktu widzenia Polski jest to niewłaściwe z tego powodu, że osłabiamy jedność w NATO"
"Z punktu widzenia Polski jest to niewłaściwe z tego powodu, że osłabiamy jedność w NATO"TVN24

"To taka bilateralna gra"

Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL i członek sztabu prezesa PSL, kandydata na prezydenta Władysława Kosiniaka-Kamysza, zauważył, że "do tej pory władze Stanów Zjednoczonych nigdy nie przyjmowały u siebie polityków, prezydentów, bądź premierów, którzy byli w trakcie kampanii wyborczej, żeby nie stwarzać wrażenia, że ich popierają".

- Był jeden wyjątek ostatnio, to znaczy pan premier (Benjamin) Netanjahu, który tuż przed wyborami w Izraelu pojawił się w Stanach Zjednoczonych u pana prezydenta Trumpa. Ale to jest uważane za rzecz szalenie niestosowną, dlatego że polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych nie jest polityką partyjną - mówił.

- Nie było żadnych rozmów z NATO na temat tego, że będą przesunięcia na przykład żołnierzy z Niemiec do Polski i w jakiej skali i że ci żołnierze z Niemiec mają wyjechać - mówił Bartoszewski.

- Jest to taka bilateralna gra, żeby wzmocnić pana prezydenta Dudę w jego kampanii wyborczej - ocenił.

- Oczywiście pan prezydent Duda wróci do Warszawy i ogłosi sukces. Słyszę pokątnie rozmaite plotki o tym, że kontyngent amerykański w Polsce może zostać zwiększony o więcej niż tysiąc żołnierzy, o których była wcześniej mowa, może dostaniemy inne rzeczy, może będzie u nas więcej samolotów F-16, może nawet przesunie się jakieś dowództwo korpusu ze Stanów Zjednoczonych do Polski, ale jest to rzecz robiona poza NATO - zauważył.

- Nie powinniśmy tworzyć bilateralnych więzi wojskowych ze Stanami Zjednoczonymi poza Sojuszem Północnoatlantyckim - ocenił.

"Musimy umieć się z tym problemem mierzyć ponad bieżącymi sporami politycznymi"

Goście "Faktów po Faktach" odnieśli się do słów Andrzeja Dudy, jakie padły przed wylotem do USA. Prezydent podkreślał, że od samego początku swojej prezydentury zabiega o wzmocnienie bezpieczeństwa Polski. - W czasach, kiedy rządziła Platforma Obywatelska, której członkiem jest pan Rafał Trzaskowski, Rosja napadała na Ukrainę, a Polska była cały czas oparta wyłącznie na obecności naszej armii i wielu ludzi bardzo się obawiało - powiedział Duda.

Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że "agresja rosyjska na Ukrainę to jest największe wyzwanie bezpieczeństwa dla całego regionu, także dla Polski".  – Mieszanie tego wydarzenia do bieżącej kampanii politycznej jest nie tylko niestosowne. Podważa nasze fundamenty bezpieczeństwa – oceniła.

- To są takie rzeczy, wobec których niezależnie od tego, kto jest u władzy, czy dzisiaj jest pan prezydent Duda, czy jutro, mam nadzieję, będzie ktoś inny, mam nadzieję, że prezydent Hołownia, będą do tego podchodzić jako do racji stanu Polski i nie będą przerzucać się między sobą, kto jest winien za agresję rosyjską - mówiła.

Dodała, że działania Moskwy są przede wszystkim wynikiem "bardzo złej, niebezpiecznej polityki rosyjskiej wobec Ukrainy i całego regionu". - To problem, który się zdarzył kilka lat temu, ale z którym będziemy się mierzyć jeszcze przez wiele lat – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.

- Musimy umieć się z tym problemem mierzyć ponadpartyjnie, ponad bieżącymi sporami politycznymi. Bo takie spory, obrzucanie się tą Rosją, obrzucanie się winami, które absolutnie nie są naszymi winami, tylko powoduje, że my nie jesteśmy wiarygodnym partnerem – oceniła.

Bartoszewski: to niepoważne

Bartoszewski powiedział, że "jest rzeczą niepoważną, żeby sugerować, że agresja rosyjska w Donbasie czy aneksja Krymu jest związana z wewnętrznym życiem politycznym w Polsce".

Dodał, że agresywna polityka Rosji doprowadziła do tego, że NATO zmieniło swoje podejście do oceny poziomu zagrożenia rosyjskiego. Jak mówił, "NATO po paru szczytach, które były w Newport i w Warszawie, oraz Unia Europejska, która ogłosiła sankcje, które dalej istnieją wobec Rosji, ewidentnie inaczej postrzegają zagrożenia dla wszystkich członków NATO i dla wszystkich państw Unii Europejskiej". - To nie ma nic do wewnętrznej polityki polskiej – podkreślił.

Mówił, że "polska polityka w ostatnich 30 latach dostrzegała zmiany, które zachodziły w Rosji i dostrzegała z niepokojem to, co się działo za rządów pana prezydenta Putina, zwłaszcza od początku jego drugiej kadencji i ostrzegaliśmy o tym naszych sojuszników zagranicznych i było to często ignorowane". - Po najeździe na wschodnią Ukrainę i po aneksji Krymu to już jest absolutnie zrozumiałe, nie tylko w Polsce i krajach bałtyckich, ale również w krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych – dodał Bartoszewski.

Autorka/Autor:js/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Olaf Scholz walczy o utrzymanie się na stanowisku kanclerza. Przed trzema laty polityk z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zastąpił w tej roli Angelę Merkel, przerywając tym samym 16-letnie rządy chadecji. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, gdy jego partia nie zdobyła nawet 15 procent, na kanclerza spadła fala krytyki. Prasa pisała wówczas, że "Niemcy mają dość Olafa Scholza" i że "teraz prawie nie ma znaczenia, czego żąda lub co obiecuje". Upadek jego rządu potwierdził złą passę polityka. Z jakimi obietnicami idzie do tych wyborów?

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Źródło:
Berliner Morgenpost, Deutsche Welle, PAP, tvn24.pl

Papież Franciszek "miał spokojną noc i odpoczął" - głosi najnowszy, krótki komunikat Watykanu w sprawie papieża, który ukazał się w niedzielę rano. Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters, PAP

Wyszli do lasu w miejscowości Rzeczków (Łódzkie), żeby ściąć drzewa. Znaleziono ich przygniecionych. 68-letni mężczyzna zginął na miejscu, 41-latek zmarł w szpitalu.

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Źródło:
tvn24.pl

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

Źródło:
New York Times, PAP

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Źródło:
PAP

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego z udziałem byłego zastępcy dyrektora Służby Więziennej Artura Dziadosza. Podstawą były opinie biegłych, którzy ocenili, że do śmiertelnego potrącenia pieszej na pasach nie doszło z winy kierowcy.

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Źródło:
PAP

W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

Źródło:
PAP

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia.

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy. 

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl