Po spotkaniu w sprawie wyborów. "Wszystko wskazuje na to, że potrafimy znaleźć punkty wspólne"

Autor:
mjz,kb/pm,adso/kwoj
Źródło:
TVN24
Budka po spotkaniu z Gowinem: wszytko wskazuje na to, że potrafimy znaleźć punkty wspólne
Budka po spotkaniu z Gowinem: wszytko wskazuje na to, że potrafimy znaleźć punkty wspólneTVN24
wideo 2/23
TVN24Budka po spotkaniu z Gowinem: wszytko wskazuje na to, że potrafimy znaleźć punkty wspólne

Jesteśmy dobrej myśli, bo wszystko wskazuje na to, że potrafimy znaleźć punkty wspólne - mówił po spotkaniu z przedstawicielami Porozumienia przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Jarosław Gowin ocenił, że atmosfera rozmów była dobra, ale "jesteśmy daleko od znalezienia konsensu".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W poniedziałek o godzinie 13 odbyło się spotkanie Jarosława Gowina, szefa Porozumienia, które wchodzi w skład rządzącej Zjednoczonej Prawicy, z przedstawicielami opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej w sprawie projektu zmian w konstytucji i przesunięcia terminu wyborów prezydenckich. Ze strony KO w spotkaniu uczestniczyli między innymi lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka, kandydatka na prezydenta, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Jarosław Gowin wchodzi na negocjacje z Koalicją Obywatelską
Jarosław Gowin wchodzi na negocjacje z Koalicją ObywatelskąTVN24

"Wszytko wskazuje na to, że potrafimy znaleźć punkty wspólne"

Spotkanie zakończyło się około 14.30. Po nim odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej. - Jesteśmy dobrej myśli, bo wszytko wskazuje na to, że potrafimy znaleźć punkty wspólne. Ustaliliśmy przed chwilą, że oczywistym jest, że wybory powinna przeprowadzać Państwowa Komisja Wyborcza, a nie rząd czy Poczta Polska. To jest warunek tego, żeby wybory zostały przeprowadzone w sposób uczciwy, zgodny z konstytucją - mówił Borys Budka.

Budka po spotkaniu z Gowinem: wszytko wskazuje na to, że potrafimy znaleźć punkty wspólne
Budka po spotkaniu z Gowinem: wszytko wskazuje na to, że potrafimy znaleźć punkty wspólneTVN24

Propozycja Koalicji Obywatelskiej

Propozycja, jaką przedstawiła w poniedziałek Koalicja Obywatelska, zakłada między innymi przeprowadzenie wyborów 16 maja 2021 roku w formie głosowania tradycyjnego, ale także korespondencyjnego oraz przez internet. Wybory miałyby zostać przygotowane przez Państwową Komisję Wyborczą w konsultacji z lekarzami, a miałaby je poprzedzić "pełna kampania" wyborcza.

Budka: wychodzimy z propozycją, która zgodnie z polską konstytucją pozwoli przeprowadzić bezpieczne wybory
Budka: wychodzimy z propozycją, która zgodnie z polską konstytucją pozwoli przeprowadzić bezpieczne wyboryTVN24

Propozycje Platformy Obywatelskiej:

- Wybory 16 maja 2021 roku w formie głosowania tradycyjnego, ale także korespondencyjnego oraz przez internet,

- Wprowadzenie przepisów, zgodnie z którymi ogłoszenie stanu klęski żywiołowej miałoby być automatyczne po 30 dniach trwania stanu epidemii,

- Wybory przygotowane przez Państwową Komisję Wyborczą w konsultacji z lekarzami,

- "Pełna" kampania wyborcza.

Gowin: dobra atmosfera rozmów, ale jesteśmy daleko od znalezienia konsensu

Głos po spotkaniu zabrał także Jarosław Gowin.

- To, co warto podkreślić, to dobra atmosfera rozmów. Myślę, że fakt, że politycy rozmawiają ponad podziałami (...) jest wartością samą w sobie. Oczywiście istnieją (między nami - red.) duże różnice. Ta podstawowa polega na tym, że ciągle jedynym projektem, który leży na stole, realnym projektem przesunięcia wyborów, jest propozycja Porozumienia - mówił.

Gowin: Myślę, że fakt, że politycy rozmawiają ponad podziałami jest wartością samą w sobie.TVN24

- Wysłuchaliśmy dzisiaj propozycji przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej. One miały charakter bardziej hasłowy. Dowiedzieliśmy się, że szczegóły tych propozycji zostaną nam przekazane w najbliższych dniach. Wtedy, po analizie prawnej, będziemy mogli się do nich odnieść. Wstępnie mamy pewne wątpliwości, do jakiego stopnia te propozycje są zgodne z konstytucją oraz jeszcze większe wątpliwości związane z tym, jakie szanse mają te rozwiązania, aby być przyjęte w Senacie w sytuacji, w której kluby opozycyjne są podzielone. Lewica już wstępnie odrzuciła propozycje Koalicji Obywatelskiej - mówił dalej lider Porozumienia.

- Natomiast umówiliśmy się na spotkanie na początek przyszłego tygodnia, gdzie będziemy już pracować na dokumentach. Dla mnie jednak dużo ważniejsze jest spotkanie, które ma się odbyć w piątek, poświęcone temu, co jest naprawdę ważne dla Polaków - walce o życie i zdrowie, odmrożenie gospodarki - powiedział Gowin.

- Reasumując, dobrze, że rozmowy się odbywają. Jesteśmy daleko od znalezienia konsensu, natomiast ważne jest, że rozmawiamy nie tylko o przesunięciu terminu wyborów (...) ale także o tym, jak najszybciej wyprowadzić Polskę ze stanu zapaści epidemicznej i gospodarczej - dodał Gowin.

Projekt zmiany konstytucji

W ostatni czwartek szef Porozumienia zapowiedział cykl konsultacji z przedstawicielami klubów parlamentarnych na temat postulowanej przez Porozumienie zmiany konstytucji, która miałaby wprowadzić jedną siedmioletnią kadencję głowy państwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu wybory prezydenckie miałyby się odbyć za dwa lata. Na początku kwietnia Porozumienie złożyło projekt nowelizacji konstytucji w tej sprawie. Pod dokumentem podpisali się też posłowie PiS, m.in. prezes ugrupowania Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.

Jarosław Gowin o temacie spotkania z Borysem Budką
Jarosław Gowin o temacie spotkania z Borysem BudkąTVN24

Autor:mjz,kb/pm,adso/kwoj

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości