Proponujemy rozwiązanie kompromisowe - bezpieczne wybory 16 maja 2021 roku, w których bez zagrożenia życia i zdrowia każdy będzie mógł wziąć udział - poinformował w poniedziałek lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka.
Przed Świętami Wielkanocnymi Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 roku mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Ustawą zajmie się teraz Senat.
Pierwsza tura wyborów zaplanowana jest na 10 maja, ewentualna druga druga - na 24 maja.
"Bezpieczne wybory to wybory 16 maja 2021 roku"
W poniedziałek przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka przedstawił jednak nową propozycję dotyczącą przeprowadzenia wyborów prezydenckich. - Proponujemy rozwiązanie kompromisowe, które pozwoli politykom skupić się na tym, co najważniejsze, a jednocześnie obniży temperaturę sporu politycznego - mówił Budka. - To rozwiązanie ma jednak swoje granice i chcę z tego miejsca podkreślić, że ta granicą jest polska konstytucja. Nie pozwolimy, by bieżący interes tej czy innej partii spowodował zmiany ustawy zasadniczej - oświadczył. Propozycja Platformy - jak mówił Budka - zgodnie z polską konstytucją pozwoli przeprowadzić bezpieczne wybory. - Bezpieczne wybory to wybory 16 maja 2021 roku. Te bezpieczne wybory to wybory, w których bez zagrożenia życia i zdrowia, każdy będzie mógł wziąć udział. Bezpieczne wybory to również mieszany sposób głosowania - przekazał szef PO. Jak mówił, do maja 2021 roku Państwowa Komisja Wyborcza przygotuje Polskę na wybory jednocześnie tradycyjne, jak i korespondencyjne, ale tajne, równe, powszechne i gwarantujące bezpieczeństwo tych, którzy biorą w nich udział.
Budka: to pozwoli ograniczyć niepokoje
- Proponujemy, by w sytuacji, w której stan epidemii trwa powyżej 30 dni, z automatu Rada Ministrów ogłaszała stan klęski żywiołowej. To pozwoli na ciągłość władzy przewidzianą konstytucją. To pozwoli również na to, że później - gdy epidemia ustanie - ustalić dobry kalendarz wyborczy, by zrobiła to Państwowa Komisja Wyborcza, wspólnie z marszałkiem Sejmu, w porozumieniu poltitycznym - kontynuował. - Ale ta ciągłość władzy gwarantowana jest już dziś polską konstytucją.
Jak mówił Budka, stan klęski żywiołowej to również "odpowiedzialność Skarbu Państwa za ewentualne roszczenia". - Dziś bez tego stanu może się okazać, że jeżeli polscy przedsiębiorcy, ale również podmioty zagraniczne, będą kierować roszczenia w stosunku do Skarbu Państwa, to niestety, ale polski budżet tego nie wytrzyma. Dlatego proponujemy jasne, czytelne rozwiązania wpisane do specustawy z 2002 roku - zaznaczył Budka.
- W sytuacji stanu klęski żywiołowej, a więc stanu nadzwyczajnego, limitowanie odpowiedzialności Skarbu Państwa i ograniczenie go do podmiotów, które w Polsce płacą podatki, to wytrąci rządzącym ostatni - co prawda nieprawdziwy - argument, który dotyczy stanu klęski żywiołowej, ale to również pozwoli ograniczyć te niepokoje w opinii publicznej - podkreślił lider PO.
- Wierzę, że jeszcze w maju będziemy w stanie te propozycje przesłać do polskiego Sejmu, tak by zostały one przyjęte i podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę - dodał Budka.
Budka: projekty dotyczące proponowanych zmian już są
- Te rozwiązania są bardzo proste i czytelne. Ta nowość polega na tym, że można przyjąć kompleksowe zmiany Kodeksu wyborczego, które będą wchodziły w życie po sześciu miesiącach - a więc będą zgodne z polską konstytucją, będą zgodne z zasadami prawidłowej legislacji, ale również będą kompleksowe. Wyeliminujemy z Kodeksu wyborczego te wszystkie luki, które znajdują się tam przez niechlujstwo obecnej władzy - mówił przewodniczący PO.
Jak tłumaczył dalej, jeśli wybory odbędą się także w formule korespondencyjnej, "to mają mieć formę uzupełniającą, ale przede wszystkim muszą gwarantować powszechność i tajność".
- To, co proponujemy, pozwala prezydentowi Rzeczypospolitej sprawować swój mandat zgodnie z konstytucją, do zakończenia stanu klęski żywiołowej oraz 90 dni po niej. To jest możliwe, jeśli będzie dobra wola ze strony większości parlamentarnej - mówi Borys Budka.
Lider PO był pytany, czy gotowy jest już projekt ustaw dotyczących propozycji. - Te projekty już są, one będą przedstawiane partnerom po stronie opozycyjnej, przedstawię je również Jarosławowi Gowinowi i prześlę je również liderom pozostałych ugrupowań - myślę tutaj o Zjednoczonej Prawicy - poinformował.
Co zakłada propozycja Koalicji Obywatelskiej?
1. wybory 16 maja 2021 roku
2. głosowanie - tradycyjnie, korespondencyjnie oraz przez internet
3. wybory przygotowane przez Państwową Komisję Wyborczą w konsultacji z lekarzami
4. zapewnienie ciągłości władzy
5. pełna kampania
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24