Łukasz Mejza i Robert Bąkiewicz wystartują z list PiS. Politycy komentują

Źródło:
TVN24
Kierwiński o Bąkiewiczu i Mejzie: w PiS-ie są hołubieni, bo łatwo nimi sterować i mają głęboką nieprzyzwoitość w sercu i w genach
Kierwiński o Bąkiewiczu i Mejzie: w PiS-ie są hołubieni, bo łatwo nimi sterować i mają głęboką nieprzyzwoitość w sercu i w genachTVN24
wideo 2/10
Kierwiński o Bąkiewiczu i Mejzue: w PiS-ie są hołubieni, bo łatwo nimi sterować i mają głęboką nieprzyzwoitość w sercu i w genachTVN24

Były prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz i zdymisjonowany z funkcji wiceministra Łukasz Mejza znajdą się na listach Prawa i Sprawiedliwości. - Bąkiewicz przez lata był przez PiS opłacany, dzisiaj jest na ich listach, a w przyszłości będzie koalicja Konfederacji i PiS-u - przewiduje Krzysztof Gawkowski z Lewicy. - To są ludzie wprost z PiS-u. Ludzie, którzy mają takie same standardy, jak PiS - dodaje Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska). Z kolei wiceminister w rządzie PiS Rafał Romanowski pytany o Bąkiewicza stwierdził, że "to nie jego środowisko".

Posłowie PiS Marek Ast i Marek Suski potwierdzili w rozgłośniach radiowych w piątek, że z list Prawa i Sprawiedliwości wystartują zdymisjonowany w 2021 roku ze stanowiska wiceministra Łukasz Mejza oraz związany ze środowiskami narodowymi Robert Bąkiewicz.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kontrowersyjni kandydaci na listach PiS. Jest potwierdzenie

Potwierdzenie obecności Bąkiewicza i Mejzy na listach PiS komentowali w Sejmie politycy opozycji.

Szejna: ci ludzie pasują do PiS-u

Andrzej Szejna z Lewicy przyznał, że "nie jest zaskoczony" tymi wyborami. - Ponieważ Prawo i Sprawiedliwość tak naprawdę ma poglądy pana Bąkiewicza i moralność pana Mejzy. Mówimy tu o marszach faszystowskich, pogardzie dla praw kobiet, o różnych dziwnych interesach - wymienił. - Więc ci ludzie pasują do PiS-u - podsumował.

Szejna: Prawo i Sprawiedliwość ma poglądy Bąkiewicza i moralność Mejzy
Szejna: Prawo i Sprawiedliwość ma poglądy Bąkiewicza i moralność MejzyTVN24

Poncyljusz: postać z najgorszych standardów politycznych

Paweł Poncyljusz (KO) ocenił, że przy tych wyborach "chodzi o wyjadanie głosów i przeciąganie ich na listy PiS-u". - Bo Bąkiewicz tak naprawdę w środowisku narodowców nie ma dzisiaj zbyt dobrych notowań i nie dziwię się. To rozwodnik, który ma jakieś problemy finansowe, chachmęci w każdą stronę - przypomniał.

Wypowiadając się o Mejzie, poseł KO ocenił, że "to jest specyficzna postać i to taka, można powiedzieć, z najgorszych standardów politycznych".

- To, że Kaczyński go wpuścił na listy oznacza, że czegoś się boi, bo jest to człowiek Bielana. Czegoś się boi ze strony Bielana i w związku z tym jest w stanie nawet taką postać, która w każdym standardzie politycznym, ale i nawet towarzyskim powinna być wyeliminowana, bo jeżeli ktoś zarabia pieniądze na złudzeniach, że ratuje dzieci, gdzie nie ma żadnych podstaw do tego, to jest najgłębszy cynizm, obrzydliwy, nieetyczny i absolutnie niekwalifikujący się, żeby nawet został radnym jakiejś wiejskiej gminy pod Zieloną Górą - mówił.

Poncyljusz: Mejza to specyficzna postać, można powiedzieć, że z najgorszych standardów politycznych
Poncyljusz: Mejza to specyficzna postać, można powiedzieć, że z najgorszych standardów politycznychTVN24

Gawkowski: Bąkiewicz przez lata był przez PiS opłacany

Krzysztof Gawkowski (Lewica) przyznał, że "Robert Bąkiewicz na listach PiS-u to nic innego, jak początek wielkiej koalicji PiS-u i Konfederacji".

- Ja nie wierzę w to, że Bąkiewicz jest naprawdę w Konfederacji potępiany. Nie wierzę w to, że nikt nie pamięta Marszy Niepodległości. Bąkiewicz przez lata był przez PiS opłacany, dzisiaj jest na ich listach, a w przyszłości będzie koalicja Konfederacji i PiS-u, a jej łącznikiem będzie po prostu pan Bąkiewicz - ocenił.

W kwestii Mejzy, poseł przypomniał, że "Prawo i Sprawiedliwość spłaca polityczny dług wobec wielu polityków i polityczek, którzy w trudnych chwilach pomagali Kaczyńskiemu uzyskać większość sejmową". - Więc pan Mejza jest na listach dlatego, że spłacana wobec niego jest cena jego politycznej lojalności - powiedział.

Według Gawkowskiego, "nie ma żadnej moralności w Prawie i Sprawiedliwości". - Żeby utrzymać większość sejmową byli w stanie płacić pensjami po 40 tysięcy, spółkami Skarbu Państwa, wyciągać pieniądze, załatwiać pieniądze dla rodzin. I tak naprawdę dzisiaj to, że ktoś jest tylko na liście to oznacza tylko tyle: żadnej moralności w PiS-ie nie będzie. Liczy się kasa i utrzymanie przy władzy - zaznaczył.

Gawkowski: w przyszłości będzie koalicja Konfederacji i PiS-u, a jej łącznikiem będzie Bąkiewicz
Gawkowski: w przyszłości będzie koalicja Konfederacji i PiS-u, a jej łącznikiem będzie BąkiewiczTVN24

Klimczak: taka osoba na jakiejkolwiek liście to wstyd

Dariusz Klimczak z PSL, wypowiadając się o Robercie Bąkiewiczu, ocenił, że "to typ spod ciemnej gwiazdy". - Taka osoba na jakiejkolwiek liście to wstyd. Jeżeli PiS planowało, że to ma przynieść splendor, osobę o konotacjach narodowych, to przynosi sobie po prostu wstyd - skwitował.

Klimczak o Bąkiewiczu: typ spod ciemnej gwiazdy
Klimczak o Bąkiewiczu: typ spod ciemnej gwiazdyTVN24

Kierwiński: łatwo nimi sterować, mają głęboką nieprzyzwoitość w sercu i w genach

Sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński, komentując obie kandydatury do Sejmu, stwierdził, że "to są ludzie wprost z PiS-u". - Ludzie, którzy mają takie same standardy jak PiS. Ludzie, którzy wnoszą nieprzyzwoitość do polskiego życia publicznego. To są ludzie, którzy z każdej normalnej partii byliby wyrzuceni - wyliczał.

- Natomiast w PiS-ie są hołubieni, bo łatwo nimi sterować i mają głęboką nieprzyzwoitość w sercu i w genach - podsumował.

Kierwiński o Bąkiewiczu i Mejzie: w PiS-ie są hołubieni, bo łatwo nimi sterować i mają głęboką nieprzyzwoitość w sercu i w genach
Kierwiński o Bąkiewiczu i Mejzue: w PiS-ie są hołubieni, bo łatwo nimi sterować i mają głęboką nieprzyzwoitość w sercu i w genachTVN24

Romanowski: nie znam, nie oceniam

Reporter TVN24 o Bąkiewicza pytał także wiceministra rolnictwa Rafała Romanowskiego (PiS). - Jakby pan mi przybliżył, kto to jest za osoba w ogóle, bo tak niekoniecznie.. zaskoczył mnie pan delikatnie - odparł, zwracając się do dziennikarza.

Na krótkie opisanie działalności Bąkiewicza, Romanowski przyznał, że "teraz już kojarzy, jak najbardziej". - Szczerze, naprawdę, ale to jest nie moje środowisko, nie chcę komentować w ogóle - ucinał.

Pytany, czy nie przeszkadza mu, że na liście PiS będzie osoba, która została skazana za atak na starszą kobietę, Romanowski odpierał: - Ja naprawdę nie znam tej osoby. Nie potrafię skomentować pana Roberta Bąkiewicza, bo został skazany. Nie znam tego pana, żeby w jakikolwiek sposób wyrazić jakąkolwiek opinię.

Romanowski przyznał z kolei, że zna Łukasza Mejzę. - Jak najbardziej. Z ław poselskich też kojarzę - powiedział.

- Ja nie oceniam jego dotychczasowej działalności. Ja mogę oceniać jego działalność polityczną i co prezentował w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Ja nie znam tego pana, żeby oceniać jego pracę społeczną, czy jakąkolwiek działalność gospodarczą. Ja mogę oceniać siebie. Wiem, co dotychczas robiłem. Mogę oceniać swoich kolegów ze swojego okręgu wyborczego - mówił.

Wiceminister Romanowski pytany o Bąkiewicza: to nie moje środowisko, nie chcę komentować w ogóle
Wiceminister Romanowski pytany o Bąkiewicza: to nie moje środowisko, nie chcę komentować w ogóle TVN24

Autorka/Autor:akw/ tam

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Izraelski gabinet wojenny premiera Benjamina Netanjahu jest zgodny, że po irańskim ataku powietrznym na Izrael odwet jest konieczny - przekazał Reuters, powołując się na izraelskich urzędników. Politycy różnią się jednak co do tego, jaką skalę powinna przybrać odpowiedź i co do terminu, w którym akcja odwetowa powinna nastąpić.

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Źródło:
PAP

Ponad 250 rannych w ataku terrorystycznym w Manchesterze w 2017 roku złożyło pozew zbiorowy przeciwko brytyjskiemu kontrwywiadowi MI5 - poinformowali w niedzielę reprezentujący ich prawnicy. W samobójczym zamachu zginęły wtedy 22 osoby, w tym dwoje Polaków.

Ranni w zamachu po koncercie Ariany Grande pozywają brytyjski kontrwywiad

Ranni w zamachu po koncercie Ariany Grande pozywają brytyjski kontrwywiad

Źródło:
PAP

W poniedziałek ma ruszyć proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To będzie pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co wiemy o tej sprawie?

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Źródło:
Reuters, BBC

W Jagatowie (woj. pomorskie) doszło do przestępstwa - taką informację przekazała Estera Głuszek-Lewandowska, sołtys sołectwa Żuławka. Policja przekazała jedynie, że "w związku ze zdarzeniem policjanci prowadzą działania w gminie Pruszcz Gdański".

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

W Jagatowie na Pomorzu "doszło do przestępstwa". "Proszę o wzmożoną ostrożność"

Źródło:
tvn24.pl

Na Mazowszu zatrzymano dziewięć osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT. Dotychczas ustalone straty Skarbu Państwa mogły wynosić nawet 25 milionów złotych.

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Źródło:
PAP

W niedzielny wieczór w miejscowości Czacz (woj. wielkopolskie) na terenie hal wybuchł potężny pożar. Spłonęły pomieszczenia, w których sprzedawane były używane meble i inne przedmioty.

Potężny pożar hal z antykami. W akcji ponad 30 zastępów straży pożarnej

Potężny pożar hal z antykami. W akcji ponad 30 zastępów straży pożarnej

Źródło:
tvn24.pl

Ośmioletnia dziewczynka zginęła, troje dzieci zostało rannych, a łącznie 11 osób odniosło obrażenia. To skutki sobotniej strzelaniny w Chicago, w amerykańskim stanie Illinois. Najnowsze doniesienia podały w niedzielę władze.

8-letnia dziewczynka zginęła w strzelaninie. "To nie był przypadkowy akt przemocy"

8-letnia dziewczynka zginęła w strzelaninie. "To nie był przypadkowy akt przemocy"

Źródło:
PAP, CNN

Większość członków Rady Bezpieczeństwa, na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę, wezwała strony konfliktu na Bliskim Wschodzie do powściągliwości, tak aby uniknąć dalszej eskalacji w regionie. Sekretarz generalny ONZ António Guterres ocenił w swoim wystąpieniu, że mieszkańcy Bliskiego Wschodu stoją w obliczu niebezpieczeństwa wyniszczającego konfliktu na pełną skalę.

Rada Bezpieczeństwa ONZ po pilnym posiedzeniu. "Niebezpieczeństwo wyniszczającego konfliktu na pełną skalę"

Rada Bezpieczeństwa ONZ po pilnym posiedzeniu. "Niebezpieczeństwo wyniszczającego konfliktu na pełną skalę"

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Obowiązują też alarmy przed obfitymi opadami deszczu, które mogą pojawić się podczas wyładowań. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Władze Iranu zagroziły, że użyją większej siły, jeśli Izrael dokona odwetu za sobotni atak dronami i pociskami. Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała strony konfliktu na Bliskim Wschodzie do powściągliwości. W poniedziałek rusza proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 15 kwietnia.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 15 kwietnia

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 15 kwietnia

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Tak naprawdę ośmieszamy się przed całym światem, głównie przed Europą, bo nasze obywatelki przerywają ciąże we wszystkich ościennych krajach - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii. Dodała, że "rolą państwa nie jest umoralnianie, nie jest tworzenie zakazów i zastraszanie".

"Żyjemy w kraju, w którym jest usankcjonowana hipokryzja"

Źródło:
TVN24

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

To był pewnego rodzaju teatr, żeby jednocześnie była odpowiedź Iranu, ale żeby nic się Izraelowi nie stało - mówiła w TVN24 doktor Patrycja Sasnal, komentując irańskie ataki na Izrael. Jak wskazywała, "Izrael pokazuje się przez całe miesiące w Strefie Gazy jako kat Palestyńczyków, a teraz ponownie jest ofiarą". Generał Bogusław Pacek ocenił, że dzisiejszej nocy "stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej".

Generał Pacek: stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej

Generał Pacek: stało się coś takiego, jak w dobrej sztuce greckiej

Źródło:
TVN24

Iran przeprowadził w nocy atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelska armia opublikowała nagranie, na którym widać, jak działała ich obrona powietrzna. "Tak wygląda 99-procentowa skuteczność" - napisały izraelskie siły zbrojne.

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

"Tak wygląda 99-procentowa skuteczność". Izraelska armia pokazała nagranie

Źródło:
tvn24.pl

38-letnia Ashlee Good, która przed śmiercią uratowała swoje niespełna roczne dziecko, 30-letni Faraz Tahir, ochroniarz, który starał się pomagać zaatakowanym i udzielał im pierwszej pomocy, 25-letnia Dawn Singleton, pracowniczka sklepu odzieżowego, która "miała przed sobą całe życie". To niektóre z ofiar ataku nożownika, do którego doszło w sobotę w centrum handlowym w Sydney. Napastnik zabił w sumie sześć osób.

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Ocaliła swoje dziecko, sama zginęła od ciosów nożownika

Źródło:
BBC

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

W poniedziałek w rosyjskim Kurganie ma nastąpić kulminacja fali powodziowej. Poziom wody w rzece Toboł wzrósł w ciągu czterech godzin o ponad 20 centymetrów. W niedzielę gubernator tego regionu wezwał mieszkańców do ewakuacji.

Kataklizm w Kurganie. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Kataklizm w Kurganie. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Żmije zygzakowate są coraz bardziej aktywne. W przypadku ukąszenia należy zachować spokój i natychmiast wezwać pomoc. Nie wszystkie ataki kończą się zatruciem, ale warto zachować czujność nawet wtedy, gdy czujemy się dobrze.

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Ostrożnie na spacerach! "Wstrząs może wystąpić nawet 16 godzin po zdarzeniu"

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły rosyjskie nasiliły ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. W ich wyniku została całkowicie zniszczona elektrociepłownia Trypilska, największy zakład energetyczny w środkowej Ukrainie. Zdaniem analityków do spraw wojskowości w Kijowie nasilenie ataków świadczy o zbliżającej się rosyjskiej ofensywie, a kierunki ekspansji zostały "wytypowane".

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Sytuacja na froncie "znacznie się pogorszyła". "Kierunki ekspansji są już wytypowane"

Źródło:
tvn24.pl
Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Terroryzm znów zapuka do bram Europy? O tym regionie niemal się nie mówi

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę w nocy strażacy wyciągnęli z Jeziora Ostrowickiego w miejscowości Bieślin (woj. wielkopolskie) ciało 23-letniego mężczyzny. Wcześniej otrzymali zgłoszenie o łódce z trzema osobami, która wywróciła się na jeziorze. Wszyscy brali udział w wieczorze kawalerskim.

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Tragedia podczas wieczoru kawalerskiego. Nie żyje jeden z uczestników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvn24.pl

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Dzicy lokatorzy przejęli pub w Londynie dzierżawiony przez Gordona Ramsaya - podał "The Guardian". W budynku, który wynajmuje popularny kucharz, zamknęła się grupa co najmniej sześciu osób. "Jeśli chcesz się nas pozbyć, będziesz musiał złożyć wniosek o posiadanie w sądzie okręgowym lub w sądzie wyższej instancji - napisali na kartce, którą wywiesili na drzwiach.

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Dzicy lokatorzy przejęli lokal znanego restauratora

Źródło:
"The Guardian"

Żółte korowody przeszły w niedzielę ulicami Gdańska oraz innych pomorskich miejscowości. 14 kwietnia to bowiem finał Pól Nadziei - corocznej kwesty, której celem jest wsparcie hospicjów na Pomorzu.

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Żonkile zakwitły dla hospicjów, finał akcji Pola Nadziei

Źródło:
TVN24