Bąkiewicz i Mejza na listach partii rządzącej. "To pokazuje, jaka jest twarz Prawa i Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24
Żukowska o kandydaturze Łukasza Mejzy: PiS spłaca dług wobec niego
Żukowska o kandydaturze Łukasza Mejzy: PiS spłaca dług wobec niegoTVN24
wideo 2/23
Żukowska o kandydaturze Łukasza Mejzy: PiS spłaca dług wobec niegoTVN24

Artur Dziambor, prezes partii Wolnościowcy i Anna Maria Żukowska z klubu Lewicy komentowali w "Kampanii #BezKitu" w TVN24 start z list wyborczych Prawa i Sprawiedliwości między innymi Pawła Kukiza, Roberta Bąkiewicza i Łukasz Mejzy. Żukowska mówiła o kandydaturze Kukiza, iż "trudno uwierzyć, że on się dawał zwodzić przez całą kadencję". Dodała, że "podziwia jego naiwność". Dziambor ocenił, że obecnie rządzący "będą rozliczani" z kandydatury Mejzy. Stwierdził, że to "pokazuje, jaka jest twarz Prawa i Sprawiedliwości".

Politycy dyskutowali między innymi o niektórych nazwiskach, które znalazły się na listach wyborczych PiS-u. Z list rządzącej partii będą kandydowali były prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz i zdymisjonowany z funkcji wiceministra Łukasz Mejza.

Łukasz Mejza i Robert Bąkiewicz wystartują z list PiS. Politycy komentują >>>

"To pokazuje, jaka jest twarz tego Prawa i Sprawiedliwości"

- Bąkiewicz mnie nie zaskoczył, bo to jest jakieś szukanie pewnie dodatkowych głosów, natomiast zupełnie zaskakuje mnie pan Mejza, który naprawdę niczym sobie nie zasłużył na reelekcję, kojarzy się jedynie z rzeczami złymi - powiedziała Anna Maria Żukowska z Lewicy.

Czytaj też: "Robert Bąkiewicz to przykład skrajnego radykalizmu, a Łukasz Mejza skrajnego cynizmu"

Oceniła, że w ten sposób partia rządząca "spłaca w tej chwili dług, dając mu miejsce na liście" za to, że głosował w sejmowych głosowaniach razem z PiS-em. - Mam nadzieję, że wyborcy też Prawa i Sprawiedliwości mają w sobie tę przyzwoitość i go po prostu nie wybiorą - kontynuowała.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN: Robert Bąkiewicz wystartuje z list PiS-u. "To, w jaką stronę skręcił Jarosław Kaczyński, jest porażające"

- Uważam, że jednak polityka niekoniecznie jest miejscem dla każdego i akurat pan Mejza nie powinien znaleźć się na liście, szczególnie nie na liście partii, która się nazywa Prawo i Sprawiedliwość, ale to jest ich sprawa, oni będą za to rozliczani. I nawet bardzo się cieszę z tego, że będą z tego rozliczani, ponieważ to też pokazuje, jaka jest twarz tego Prawa i Sprawiedliwości - mówił z kolei Artur Dziambor.

Dziambor o kandydaturze Mejzy: to pokazuje, jaka jest twarz Prawa i Sprawiedliwości
Dziambor o kandydaturze Mejzy: to pokazuje, jaka jest twarz Prawa i SprawiedliwościTVN24

"Trudno uwierzyć, że on się dawał zwodzić przez całą kadencję"

Goście programu komentowali także to, że na listach PiS-u znalazł się Paweł Kukiz, który będzie "jedynką" w Opolu. Wcześniej Kukiz mówił, że jeżeli do końca kadencji Sejmu nie uda się przegłosować ustawy o sędziach pokoju, to nie będzie kandydował z list rządzącej partii. Ustawy nie uchwalono.

Żukowska mówiła, że "Paweł Kukiz nie dostał ani JOW-ów, ani nie dostał sądów pokoju". - Generalnie aż mi trudno uwierzyć, że on się dawał zwodzić przez całą kadencję. Jeżeli on naprawdę wierzył, że Prawo i Sprawiedliwość mu to dowiezie i rzeczywiście dotrzyma słowa, no to podziwiam naiwność - dodała.

Czytaj też: Kim jest Łukasz Mejza? Poseł i były biznesmen trafi na listy PiS

Jak mówiła dalej posłanka Lewicy, "zadziwiające" jest to, że Kukiza "w ogóle nie zniechęciło" to, że do końca kadencji Sejmu nie zajęto się projektem ustawy o sędziach pokoju i "że mimo wszystko idzie jak w dym". Jej zdaniem Kukiz "sprzeniewierzył naprawdę wszystkie swoje obietnice, które składał wyborcom". 

- On miał bardzo duży kapitał społeczny, miał 20 procent w wyborach prezydenckich (w 2015 roku - red.), to jest bardzo dużo. I naprawdę to roztrwonił, roztrwonił to zaufanie, którym rzeczywiście ludzie go obdarzyli, jako osobę spoza całego systemu politycznego - dodała. Stwierdziła przy tym, że "to pokazuje, że jeżeli ktoś jest czasami spoza systemu politycznego, to nie ma po prostu kompetencji do bycia politykiem".

Problemy systemu edukacji. Niskie zarobki nauczycieli "największą bolączką"

W dalszej części programu dyskutowano o sytuacji polskiego szkolnictwa w kontekście rozpoczynającego się roku szkolnego. Między innymi tego dotyczyły pytania ze strony przedstawicieli młodego pokolenia. Zadawali je: Oliwia Górecka, przedstawicielka Domu Spokojnej Młodości, Jakub Marciniak z Młodej Polski, Jakub Szczygieł z Nowej Generacji oraz Stanisław Kostulski z Młodych Razem.

Kolejnym gościem programu była Wioletta Krzyżanowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 323 w Warszawie. Mówiła, że "największą bolączką" są niskie wynagrodzenia nauczycieli.

Dodała, że reforma oświaty spowodowała "duże odejście z zawodu nauczycieli", głównie tych pracujących w gimnazjach.

- Później pojawił się strajk nauczycieli, który też wpłynął tak bardzo negatywnie na psychikę nauczycieli i ich poczucie własnej wartości. Później przyszła pandemia, gdzie nauczyciel naprawdę musiał się zmierzyć z ogromnym wyzwaniem uczenia dzieci online. A później jeszcze wojna w Ukrainie, gdzie na naszych barkach spoczywała edukacja dzieci ukraińskich i włączenie ich w nasz polski system - wyliczała.

- Naprawdę przez ostatnie lata my nauczyciele przeżyliśmy tak dużo trudnych chwil i tylko dzięki temu, że sami siebie wspieraliśmy, to jakoś udało nam się to przejść - powiedziała Krzyżanowska. 

Krzyżanowska: przez ostatnie lata nauczyciele przeżyli dużo trudnych chwil
Krzyżanowska: przez ostatnie lata nauczyciele przeżyli dużo trudnych chwilTVN24

Autorka/Autor:mjz/ tam

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Tymofij ma zaledwie cztery miesiące. 8 lipca rano, w kijowskim szpitalu Ochmatdyt, jego matka czekała na decyzję lekarzy w sprawie zdjęcia szwów po skomplikowanej operacji głowy swojego synka. Wtedy zaczął się atak rakietowy Rosjan.

Tymofij ma cztery miesiące, czekał na zdjęcie szwów. "Całowałem go i płakałem"

Tymofij ma cztery miesiące, czekał na zdjęcie szwów. "Całowałem go i płakałem"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Jestem o to pytany w amerykańskich telewizjach. Jak pan oczywiście wie, to jest ten jeden temat, którego mi nie wolno poruszać - mówił szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. W rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną został zapytany o kondycję prezydenta USA Joe Bidena.

Sikorski: to jest ten jeden temat, którego mi nie wolno poruszać

Sikorski: to jest ten jeden temat, którego mi nie wolno poruszać

Źródło:
TVN24

41-letni mężczyzna w sobotę wszedł wraz ze swoim 6-letnim synem do zalewu Nakło-Chechło (Śląskie). Po chwili obaj znaleźli się pod wodą. Na brzeg wyciągnął ich świadek zdarzenia.

Wszedł z synem do wody. Po chwili obaj potrzebowali pomocy

Wszedł z synem do wody. Po chwili obaj potrzebowali pomocy

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli pan premier Viktor Orban składał wizytę w imieniu Węgier, to i tak powiedziałbym, że jest to trudno wytłumaczalne wobec pełnoskalowej wojny, z jaką mamy do czynienia i stopnia intensywności tej wojny - mówił w "Faktach po Faktach" o wizycie Orbana w Moskwie Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Szef BBN o zachowaniu Orbana. "Trudno wytłumaczalne"

Szef BBN o zachowaniu Orbana. "Trudno wytłumaczalne"

Źródło:
TVN24

Szef wywiadu wojskowego w Kijowie Kyryło Budanow prognozuje, że siły rosyjskie w ciągu najbliższych miesięcy spróbują zaatakować Ukrainę z północy. Rosja grozi, że wysadzi tamy w Kijowie i Kaniowie - informuje ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.

Rosjanie spróbują "uderzyć z północy", kontrofensywa "znacznie" oddalona

Rosjanie spróbują "uderzyć z północy", kontrofensywa "znacznie" oddalona

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, RBK-Ukraina, PAP, tvn24.pl

IMGW ostrzega przed burzami, które przejdą w nocy z soboty na niedzielę przez Polskę. Najgroźniejsze zjawiska spodziewane są na Podkarpaciu i w Małopolsce - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

48-letni polski alpinista nie przeżył wypadku podczas wejścia na Dwie Wieże we wschodniej części Tatr Wysokich na Słowacji. O tragicznym zdarzeniu poinformowało słowackie pogotowie górskie.

Polak zginął w słowackich górach

Polak zginął w słowackich górach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 13.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. W burzach mocno wieje i obficie pada. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeden z dronów Shahed, używanych przez rosyjską armię do ataków na Ukrainę, wleciał na Białoruś w sobotę o godzinie trzeciej nad ranem i przeleciał ponad 350 kilometrów - podał niezależny kanał Biełaruski Hajun. Do przechwycenia drona poderwano śmigłowiec i myśliwiec - poinformował.

Shahed pokonał 350 kilometrów nad Białorusią

Shahed pokonał 350 kilometrów nad Białorusią

Źródło:
Biełaruski Hajun, tvn24.pl

Był doświadczonym pilotem, wylatał ponad 2000 godzin. W piątek 12 lipca major Robert Jeł zginął tragicznie w Kosakowie podczas wykonywania lotu treningowego samolotem M-346 Bielik. Przyczyny tragedii są wyjaśniane. Niespełna dwa tygodnie temu z majorem rozmawiał nasz reporter Artur Molęda.

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie. Bycie pilotem było spełnieniem jego marzeń

Robert "Killer" Jeł zginął tragicznie. Bycie pilotem było spełnieniem jego marzeń

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne burze przetoczyły się w piątek i w nocy z piątku na sobotę przez Polskę. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr zrywał dachy z budynków, powalał drzewa. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Plenerowy festiwal Audioriver w Łodzi został w piątkowy wieczór przerwany z powodu burzy. W sobotę organizatorzy poinformowali, że impreza będzie kontynuowana do niedzieli. Zaapelowali jednak, by uczestnicy na bieżąco śledzili ich komunikaty.

"Nie mieliśmy żadnego wyboru". Przerwany festiwal

"Nie mieliśmy żadnego wyboru". Przerwany festiwal

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Księżna Kate pojawi się na niedzielnym finale Wimbledonu mężczyzn - poinformował Pałac Kensington. Będzie to jej drugie publiczne wystąpienie od czasu zdiagnozowania u niej choroby nowotworowej.

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Ratownicy odnaleźli ostatniego poszukiwanego górnika w kopalni Rydułtowy, w której w czwartek doszło do wstrząsu. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach poinformował, że mężczyzna żyje. - Jest przygotowywany do transportu na powierzchnię, jest w stanie komunikatywnym, został opatrzony przez lekarza - powiedział prezes Polskiej Grupy Górniczej, Leszek Pietraszek.

Poszukiwany górnik został odnaleziony. Mężczyzna żyje. "Jest w stanie komunikatywnym"

Poszukiwany górnik został odnaleziony. Mężczyzna żyje. "Jest w stanie komunikatywnym"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24, TVN24

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl
Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Premium

Sąd w Nowym Meksyku umorzył sprawę przeciwko Alecowi Baldwinowi oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki Halyny Hutchins. W październiku 2021 roku została postrzelona na planie westernu "Rust". Ranny został wówczas reżyser filmu Joel Souza.

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Źródło:
PAP

Sudańskie służby bezpieczeństwa nakazały wszystkim cudzoziemcom opuszczenie stolicy kraju Chartumu i jego okolic w ciągu dwóch tygodni. Powodem są nasilające się walki w mieście.

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Źródło:
PAP

Nie żyje Stanisław Wielgus, pilot doświadczalny, konstruktor i instruktor lotniczy. Jego kariera trwała nieprzerwanie 56 lat. Zmarł w piątek w wieku 97 lat. Wielgus w czasie II wojny światowej był łącznikiem Armii Krajowej, walczył z partyzantce.

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Źródło:
dlapilota.pl

Tylko 20 procent kobiet w Polsce wykrywa wcześnie nowotwory piersi, a ta wczesna diagnostyka jest w zasadzie kluczem do wyleczenia - mówiła w TVN24 Marta Bednarek z Fundacji Rak'n'Roll. Podkreśliła, że mammografia jest jednym z badań, do których nie ma problemów z dostaniem się i jest bezpłatna. Bednarek oceniła, że wprowadzenie jej do pakietu badań medycyny pracy jest dobrym pomysłem.

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Źródło:
TVN24

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl