Wybory 2023. Kto w okręgu szczecińskim powalczy o mandat posła

Autor:
wini/Pkoz
Źródło:
TVN24
"Pewien pan nazwał mnie czerwoną wiedźmą. Senat na pewno potrzebuje kobiet"
"Pewien pan nazwał mnie czerwoną wiedźmą. Senat na pewno potrzebuje kobiet"TVN24
wideo 2/20
Wybory parlamentarne 2023. Kampania

Liderzy list PiS i KO pozostali bez zmian, a na pozostałych listach widać między innymi zwolenniczkę szczepień z Konfederacji, potomka powstańca i gwiazdorkę piłki ręcznej. Oto listy wyborcze do Sejmu z okręgu nr 41.

W okręgu nr 41 znajduje się część województwa zachodniopomorskiego obejmująca Szczecin i Świnoujście, a także powiaty goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, myśliborski, policki, pyrzycki i stargardzki. Do zdobycia jest tam 12 mandatów poselskich.

Cztery lata temu KO zdobyła tylko o niecałe 3 tysiące głosów więcej od PiS, a pozwoliło to uzyskać jeden mandat więcej od partii Jarosława Kaczyńskiego. Posłami KO z okręgu zostali: Magdalena Filiks, Artur Łącki, Arkadiusz Marchewka, Grzegorz Napieralski i Sławomir Nitras.

Prawo i Sprawiedliwość miało cztery mandaty: dla Leszka Dobrzyńskiego, Marka Gróbarczyka, Michała Jacha i Artura Szałabawki; Sojusz Lewicy Demokratycznej dwa (Katarzyna Kotula i Dariusz Wieczorek). Z PSL wszedł do Sejmu Jarosław Rzepa. Żadnego mandatu nie uzyskała Konfederacja.

Wybory 2023. Kandydaci Bezpartyjnych Samorządowców do Sejmu - okręg nr 41

Z pierwszego miejsca startuje "spadochroniarz" z Dolnego Śląska, czyli matecznika Bezpartyjnych. Jest to Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. Objął stanowisko w styczniu 2019 roku, gdy Bezpartyjni Samorządowcy zawiązali w regionie koalicję z PiS. "Dwójką" jest piłkarka ręczna Daria Michalak, gwiazda Zagłębia Lubin i reprezentantka Polski. Znaczna część kandydatów BP w okręgu szczecińskim jest związana z Dolnym Śląskiem lub Lubuskiem.

Wybory 2023. Kandydaci Trzeciej Drogi do Sejmu - okręg nr 41

Listę otwiera Jarosław Rzepa, inżynier ogrodnik ze Szczecina, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego. Od 2019 roku zasiada w Sejmie, gdzie należy do Komisji Kultury i Środków Przekazu, Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Komisji Łączności z Polakami za Granicą, w której pełni funkcję zastępcy przewodniczącego.

Członkiem PSL jest od 2002 roku. W 2008 roku został wiceprezesem zarządu miejskiego w Szczecinie, a w 2011 prezesem zarządu wojewódzkiego zachodniopomorskiego PSL. W 2014 roku jest radnym sejmiku województwa zachodniopomorskiego. W 2015 roku startował w wyborach do sejmu jako lider listy PSL w okręgu szczecińskim, jednak mandatu nie uzyskał.

Jest wnukiem Jana Rzepy, najdłużej żyjącego uczestnika powstania wielkopolskiego.

Na drugim miejscu znalazł się Adam Rudawski, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. Był prezesem Polskiego Radia w Szczecinie i rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania. Prowadzi podcast "One pager".

Wybory 2023. Kandydaci Nowej Lewicy do Sejmu - okręg nr 41

Pierwsze miejsce na liście otrzymał Dariusz Wieczorek, inżynier elektryk ze Szczecina i poseł na Sejm IX kadencji. Należy do Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Finansów Publicznych, a w Podkomisji stałej do spraw elektromobilności jest przewodniczącym. Do Sejmu w 2019 roku dostał się z pierwszego miejsca listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, otrzymując 24 924 głosy.

Karierę polityczną zaczął w 1994 roku, zostając radnym miejskim Szczecina, a następnie wiceprezydentem miasta. W 2007 roku Wieczorek i ówczesny prezydent Szczecina Marian Jurczyk zostali skazani za działanie na szkodę miasta w związku z przetargiem na sprzedaż jednej z działek, którą zainteresowała się niemiecka firma Euroinvest Saller. Spółka wpłaciła miastu wymaganą zaliczkę. Następnie zarząd Szczecina, któremu przewodniczył Jurczyk, zerwał zawartą z nią umowę. Decyzja ta oznaczała wypłatę firmie blisko 10 mln zł odszkodowania.

Wieczorek przez sąd pierwszej instancji został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat i karę finansową. Sąd zobowiązał Jurczyka do zapłaty 50 tysięcy złotych, a Wieczorka 500 tysięcy złotych tytułem naprawienia szkody spowodowanej koniecznością wpłaty odszkodowania. Skazani mieli też zapłacić grzywnę - pierwszy z nich 2 tysiące złotych, drugi 10 tysięcy złotych. Obaj zostali objęci czteroletnim zakazem zajmowania stanowisk w administracji państwowej i samorządowej związanych z gospodarowaniem mieniem. W 2009 sprawę rozpatrzono ponownie, a obaj oskarżeni zostali uniewinnieni.

Od 2016 roku Wieczorek był przewodniczącym zachodniopomorskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz wiceprzewodniczącym partii. Obecnie należy do Nowej Lewicy, jest wiceprzewodniczącym.

"Dwójką" na liście Lewicy jest Jolanta Tryszkiewicz, ekonomistka ze Szczecina. W wyborach samorządowych w 2018 roku kandydowała do rady miasta w Szczecinie, jednak nie uzyskała mandatu. Obecnie jest dyrektorką Biura Poselskiego Posłanki na Sejm RP Katarzyny Kotuli. Współpracowała między innymi z Kongresem Kobiet, Gryfińskim Strajkiem Kobiet i Lubuskim Stowarzyszeniem na Rzecz Kobiet BABA. Organizowała regionalne Kongresy Kobiet i Kongres Kobiet z Obszarów Wiejskich.

Wybory 2023. Kandydaci PiS do Sejmu - okręg nr 41

PiS zdecydowało się w tym roku powtórzyć "jedynkę" na swojej liście – to miejsce otrzymał Marek Gróbarczyk, który w poprzednich wyborach zebrał 58 912 głosów, uzyskując drugi po Sławomirze Nitrasie wynik w okręgu i daleko w tyle zostawiając "dwójkę" na swojej liście.

W obecnym rządzie Gróbarczyk pełni funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej. W listopadzie 2019 został powołany na ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, pełnił tę funkcję do momentu likwidacji resortu niecały rok później.

W 2007 roku przez kilka miesięcy pełnił funkcję ministra gospodarki morskiej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W 2009 roku wystartował z listy PiS w wyborach do europarlamentu (pierwsze miejsce na liście w Gorzowie Wielkopolskim), uzyskując mandat. W 2014 roku uzyskał reelekcję.

Drugi na liście PiS w okręgu szczecińskim jest, podobnie jak w 2019 roku, Leszek Dobrzyński. W poprzednich wyborach startując z tego miejsca zdobył 14 105 głosów, co zapewniło mu miejsce w Sejmie. Należy do Komisji Obrony Narodowej i Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. W Podkomisji stałej ds. budżetu, finansów oraz struktury Sił Zbrojnych RP pełni funkcję przewodniczącego.

W 1986 roku dołączył do Solidarności Walczącej, a w 1991 bezskutecznie kandydował do Sejmu z listy Partii Wolności (partii Kornela Morawieckiego). Ponownie kandydował w 1993 roku z listy prawicowej partii Koalicja dla Rzeczypospolitej. Wtedy również nie uzyskał mandatu, podobnie jak w wyborach parlamentarnych w 2001 roku (startował z listy Prawa i Sprawiedliwości).

Mandat poselski zdobył w 2005 roku, stracił go w 2007 po skróceniu kadencji Sejmu. Reelekcję uzyskał w 2011 roku.

Na miejscach na liście PiS sprzed czterech lat pozostali też Artur Szałabawka i Michał Jach. W 2019 roku obaj dostali się do Sejmu.

Wybory 2023. Kandydaci Konfederacji do Sejmu - okręg nr 41

Pierwszy na liście jest geodeta Marcin Bedka ze Szczecinka. W latach 2014-2018 był tam radnym. W 2018 roku bez powodzenia ubiegał się o reelekcję, a w wyborach parlamentarnych w 2019 roku nie uzyskał mandatu.

Drugie miejsce przypadło Magdalenie Sosnowskiej, redaktorce szczecińskiego pisma "Czas Zamilczanych", poświęconego działalności Konfederacji, i liderce szczecińskiego oddziału tej partii. Jest zwolenniczką powszechnego dostępu do broni palnej. Kontrowersje wśród wyborców Konfederacji wzbudził fakt, że Sosnowska... zaszczepiła się przeciwko covid-19.

Wybory 2023. Kandydaci KO do Sejmu - okręg nr 41

Podobnie jak cztery lata temu listę KO otwiera Sławomir Nitras, poseł na Sejm odbywający obecnie swoją czwartą kadencję. Karierę polityczną zaczął w 1991 roku jako członek Unii Polityki Realnej, by następnie przystąpić do centroprawicowego Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Pod koniec lat 90. pracował w samorządzie, później przeszedł do polityki krajowej. Zasiadał w Sejmie V i VI kadencji, w 2009 roku na jedną kadencję dostał się do europarlamentu. Od 2014 roku był głównym doradcą w gabinecie politycznym premier Ewy Kopacz.

W 2018 roku jako kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej przegrał wybory na prezydenta Szczecina, zajmując w nich trzecie miejsce. Urząd objął bezpartyjny Piotr Krzystek.

W wyborach parlamentarnych 2019 uzyskał najwyższy wynik w swoim okręgu, 78 513 głosów. W obecnej kampanii Donald Tusk wyznaczył go na organizatora obywatelskiej kontroli wyborów. Nitrasowi udało się zebrać do tego celu 50 tysięcy ludzi, o czym na początku września Tusk informował na Twitterze.

Pod koniec kwietna zeszłego roku Nitras stracił immunitet poselski na wniosek byłego posła Kukiz'15 Marka Palarczyka, któremu pięć lat wcześniej zarzucił noszenie w Sejmie koszulki z rasistowskimi i ksenofobicznymi hasłami. W efekcie Palarczyk został wyrzucony z ugrupowania. W lutym tego roku w Sejmie odbyło się kolejne głosowanie nad odebraniem Stanisławowi Nitrasowi immunitetu. Wniosek o to złożyła prokuratura w związku ze zdarzeniem z 2020 roku, gdy Nitras miał popchnąć na sali plenarnej posła Wiesława Krajewskiego z PiS. Do odebrania immunitetu tym razem nie doszło.

Drugie miejsce na liście KO otrzymała szczecinianka Magdalena Filiks, która odbywa swoją pierwszą kadencję w Sejmie. Do parlamentu dostała się w 2019 roku z piątego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej, otrzymując 14 224 głosy.

Należy do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest współzałożycielką Komitetu Obrony Demokracji. Była przewodniczącą KOD w regionie szczecińskim i wiceprzewodniczącą Zarządu Głównego. Pełniła też (do momentu objęcia mandatu poselskiego w 2019 roku) obowiązki przewodniczącej zarządu głównego organizacji.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ KANDYDATÓW NA STRONIE PKW

Autor:wini/Pkoz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości