Wybory 2023. Kto w okręgu płockim powalczy o mandat posła

Źródło:
tvn24.pl
"Cicho już byłyśmy". Spot Inicjatywy "Wschód"
"Cicho już byłyśmy". Spot Inicjatywy "Wschód"Inicjatywa "Wschód"
wideo 2/20
Wybory parlamentarne 2023. Kampania

W okręgu wyborczym numer 16 obejmującym część województwa mazowieckiego KO będzie chciała poprawić wynik sprzed czterech lat, gdy uzyskała zaledwie dwa mandaty, przy sześciu PiS. Lokomotywą na liście KO jest ponownie Marcin Kierwiński, natomiast listę PiS otwiera minister sportu Kamil Bortniczuk. Piotr Zgorzelski to z kolei "jedynka" Trzeciej Drogi, Nowa Lewica postawiła na Paulinę Piechnę-Więckiewicz, a Konfederacja na Pawła Usiądka.

W okręgu numer 16 znajduje się część województwa mazowieckiego obejmująca Płock, a także powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, przasnyski, sierpecki, sochaczewski, żuromiński i żyrardowski.

Cztery lata temu PiS zdobyło o ponad 130 tysięcy głosów więcej od KO, co przełożyło się na sześć mandatów dla: Anny Cicholskiej, Macieja Małeckiego, Marka Opioły, Jacka Ozdoby, Łukasza Szumowskiego i Macieja Wąsika.

Koalicja Obywatelska uzyskała dwa mandaty dla: Elżbiety Gapińskiej i Marcina Kierwińskiego. Z SLD wszedł do Sejmu Arkadiusz Iwaniak, z PSL Piotr Zgorzelski.

Wybory 2023. Kandydaci Bezpartyjnych Samorządowców do Sejmu - okręg nr 16

Listę otwiera Paweł Kłobukowski, absolwent podyplomowych studiów menedżerów motoryzacji na SGH w Warszawie. W 2014 roku ubiegał się o mandat radnego w sejmiku województwa mazowieckiego z ramienia Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej. W wyborach samorządowych w 2018 roku ubiegał się o urząd burmistrza w Wyszogrodzie z ramienia własnego komitetu - Komitetu Wyborczego Wyborców Pawła Kłobukowskiego. Nie objął funkcji.

Numerem 2 jest Grażyna Pietrzak z Bodzanowa. Była wójtem gminy Bodzanów w latach 2010-2014. Od 2006 roku delegat Mazowieckiej Izby Rolniczej. Obecnie pracuje na stanowisku dyrektorki wydziału polityki społecznej w Urzędzie Miasta w Płońsku.

Wybory 2023. Kandydaci Trzeciej Drogi do Sejmu - okręg nr 16

Piotr Zgorzelski z PSL jest lokomotywą wyborczą Trzeciej Drogi. Od lat związany z tym regionem, poseł VII i VIII kadencji. W 2019 roku uzyskał 16 775 głosów. Ukończył Uniwersytet Łódzki na kierunku historia, uzyskując tytuł magistra, a także studia podyplomowe z ekonomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, studia z zakresu integracji europejskiej w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku oraz studia menedżerskie na Uniwersytecie Warszawskim.

W strukturach PSL pełni funkcję sekretarza naczelnego komitetu wykonawczego PSL. W dniu 12 listopada 2019 roku został wybrany na wicemarszałka Sejmu IX kadencji.

Pochodząca z Ciechanowa Marta Cienkowska to "dwójka" Trzeciej Drogi. Z wykształcenia jest politolożką i menedżerką kultury. W Sejmie chce się skupić na wyrównaniu szans mieszkanek i mieszkańców mniejszych miast i wsi, poprawie warunków dla małych przedsiębiorców oraz wspieraniu środowisk związanych z kulturą.

Wybory 2023. Kandydaci Nowej Lewicy do Sejmu - okręg nr 16

Nowa Lewica postawiła na Paulinę Piechnę-Więckiewicz z Warszawy. 39-latka ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Wywodzi się ze środowiska Federacji Młodych Socjaldemokratów. Od 2001 do 2017 roku należała do SLD.

Piechna-Więckiewicz była przez trzy kadencje warszawską radną. Trzykrotnie próbowała dostać się do Sejmu, jednak bezskutecznie. W 2019 roku dołączyła do partii Wiosna Roberta Biedronia i otrzymała jedynkę na mazowieckiej liście w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Numerem 2 jest Marek Budzich z Żuromina, specjalista administracji publicznej. Pełni funkcję przewodniczącego powiatowych struktur SLD w Żurominie. 

Wybory 2023. Kandydaci PiS do Sejmu - okręg nr 16

"Spadochroniarzem" w nadchodzących wyborach z listy PiS jest jej "jedynka", pochodzący z Opolszczyzny minister sportu, Kamil Bortniczuk. Jako samorządowiec przez dwie kadencje był radnym miejskim w Głuchołazach. Pracował też w opolskim urzędzie wojewódzkim, gdzie pełnił funkcję zastępcy dyrektora departamentu infrastruktury, odpowiedzialnego między innymi za wydział funduszy europejskich. Był również pełnomocnikiem wojewody opolskiego do spraw gospodarki i biznesu.

Od listopada 2018 roku jest posłem. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku uzyskał mandat posła z ramienia partii Porozumienie, uzyskując 16 953 głosów. W latach 2019-2020 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W dniu 26 października 2021 roku został powołany na stanowisko Ministra Sportu i Turystyki.

Maciej Małecki jest numerem 2. Ten doświadczony poseł VII, VIII oraz obecnej IX kadencji Sejmu, uzyskał w poprzednich wyborach 34 086 głosów. Z wykształcenia jest historykiem, pochodzi z Sochaczewa. Małecki jest członkiem komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych oraz komisji łączności z Polakami za granicą.

O kolejną kadencję w Sejmie stara się również Maciej Wąsik, numer 3 na liście, który w 2019 roku otrzymał 14 280 głosów. Z wykształcenia jest archeologiem. Ukończył studia na wydziale historycznym Uniwersytecie Warszawskim.

W rządzie Mateusza Morawieckiego pełni funkcję wiceministra spraw wewnętrznych i administracji. O wiceministrze Wąsiku zrobiło się ostatnio głośno w związku z incydentem w Sarnowej Górze, gdzie śmigłowiec Black Hawk zahaczył o linie wysokiego napięcia. Wiceminister przyznał się do tego, że pomógł wójtowi w sprowadzeniu maszyny.

Wybory 2023. Kandydaci Konfederacji do Sejmu - okręg nr 16

Paweł Usiądek otwiera listę Konfederacji. Ma 41 lat, z wykształcenia jest analitykiem finansowym. W wyborach samorządowych w 2018 roku bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego w sejmiku województwa mazowieckiego z ramienia Komitetu Wyborczego Ruch Narodowy RP. Jest członkiem Konfederacji Wolność i Niepodległość. Za jego plecami znajduje się Przemysław Waśkowski, z zawodu kucharz. Pochodzi z Płocka, jest członkiem Nowej Nadziei.

Wybory 2023. Kandydaci KO do Sejmu - okręg nr 16

Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego KO Marcin Kierwiński, podobnie jak przed czterema laty, otworzy listę KO. W 2019 roku uzyskał 30 013 głosów. Z zawodu inżynier elektronik. Ukończył studia na wydziale elektroniki i technik informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Elżbieta Gapińska od urodzenia jest związana z Płockiem. W nadchodzących wyborach wystartuje z drugiego miejsca. Posłanka VII, VIII i obecnej IX kadencji Sejmu. Z zawodu pedagog. Zasiada w komisji edukacji, nauki i młodzieży oraz komisji ustawodawczej. Jest również członkinią podkomisji stałej do spraw jakości kształcenia i wychowania.

PEŁNA LISTA KANDYDATÓW NA STRONIE PKW

Autorka/Autor:mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wybory w USA, w których o prezydenturę rywalizują Kamala Harris i Donald Trump, trwają. Spływają pierwsze, cząstkowe wyniki i sondaże. Według stacji CNN Kamala Harris zdobyła stan Vermont, Massachusetts, Maryland i Dystrykt Kolumbia, co daje jej 27 głosów elektorskich. Donald Trump zdobył Kentucky, Indianę, Wirginię Zachodnią, Florydę, Tennessee, Alabamę, Missouri i Oklahomę i ma w tej chwili 90 głosów elektorskich. W TVN24 i w TVN24 GO trwa całonocny program "Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydarzenia z USA relacjonujemy również w tvn24.pl.

Wybory w USA. Pierwsze sondaże i wyniki. CNN: 90 głosów elektorskich dla Trumpa, 27 dla Harris

Wybory w USA. Pierwsze sondaże i wyniki. CNN: 90 głosów elektorskich dla Trumpa, 27 dla Harris

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, CNN, Reuters

O rezultacie tegorocznych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych rozstrzygną prawdopodobnie wyniki z siedmiu swing states, czyli stanów wahających się. To Pensylwania, Michigan, Wisconsin, Karolina Północna, Georgia, Arizona i Nevada. Łącznie do zgarnięcia w nich są 93 głosy elektorskie. Na bieżąco będziemy tu prezentowali spływające z tych stanów sondażowe wyniki.

Od nich mogą zależeć losy prezydentury. Siedem stanów, aż 93 głosy elektorskie. Kto tu wygra?

Od nich mogą zależeć losy prezydentury. Siedem stanów, aż 93 głosy elektorskie. Kto tu wygra?

Źródło:
TVN24, CNN

Ostrożny optymizm – takie nastroje panują w sztabach wyborczych republikanów i demokratów, wynika z relacji reporterek CNN Pauli Newton i Karin Caify, które połączyły się ze studiem TVN24 po godzinie 23, by widzom w Polsce opisać sytuację w USA w ostatnich godzinach głosowania.

Reporterki CNN dla TVN24: w obu sztabach "ostrożny optymizm"

Reporterki CNN dla TVN24: w obu sztabach "ostrożny optymizm"

Źródło:
TVN24

Kamala Harris zaapelowała do Amerykanów o udział w wyborach prezydenckich. - Zachęcam wszystkich do wyjścia z domu - powiedziała w wywiadzie dla stacji radiowej z Georgii. To jeden z wahających się i kluczowych dla wyniku wyborów stanów.

Kamala Harris zabrała głos w dniu wyborów. Mówi o "punkcie zwrotnym"

Kamala Harris zabrała głos w dniu wyborów. Mówi o "punkcie zwrotnym"

Źródło:
PAP

110-letnia Viola Ford Fletcher oddała w Oklahomie swój głos na Kamalę Harris - poinformowało CNN. Kobieta jest najstarszą znaną osobą, która przeżyła masakrę rasową w Tulsie w 1921 roku.

Najstarsza ocalała z masakry rasowej w 1921 roku oddała głos w wyborach

Najstarsza ocalała z masakry rasowej w 1921 roku oddała głos w wyborach

Źródło:
CNN

Miliarder Elon Musk przekazał, że spędzi wieczór wyborczy w Mar-a-Lago na Florydzie, gdzie Donald Trump i jego sztab będą oczekiwać na wyniki wyborów. Właściciel Tesli, SpaceX i platformy X bardzo aktywnie wspierał republikanina w jego kampanii.

Musk spędzi wieczór wyborczy w sztabie Trumpa

Musk spędzi wieczór wyborczy w sztabie Trumpa

Źródło:
PAP

Andrzej Morozowski rozmawiał w "Tak jest" w TVN24 ze swoimi gośćmi na temat wyborów w Stanach Zjednoczonych. Profesor Roman Kuźniar, politolog, przyznał, że "nie da się absolutnie powiedzieć, kto ma większe szanse na zwycięstwo". Wybory z Pensylwanii relacjonowała reporterka Katrzyna Kolenda-Zaleska.

Takiej sytuacji nie było "nigdy w historii", kluczowy stan "podzielony pół na pół"

Takiej sytuacji nie było "nigdy w historii", kluczowy stan "podzielony pół na pół"

Źródło:
TVN24

Policja zatrzymała przy Kapitolu mężczyznę, który miał pochodnię i rakietnicę. "Śmierdział benzyną" - podały służby. W Georgii tymczasowo wstrzymano głosowanie w związku z groźbami zamachów bombowych pochodzącymi z rosyjskich domen. Podobne groźby odnotowano też w innych stanach.

Chciał wejść do Kapitolu z pochodnią i rakietnicą. "Śmierdział benzyną"

Chciał wejść do Kapitolu z pochodnią i rakietnicą. "Śmierdział benzyną"

Źródło:
PAP, Reuters

Trwa głosowanie w wyborach prezydenckich w USA. Języczkiem u wagi może okazać się Pensylwania, w której do zdobycia jest 19 głosów elektorskich. Sondażowe różnice między Kamalą Harris a Donaldem Trumpem mieściły się tu w granicach błędu statystycznego. Według modelu statystycznego analityka Nate'a Silvera, kandydat, który wygra Pensylwanię, ma 98 procent szans na zwycięstwo w wyborach.

Oni mogą zdecydować, kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych

Oni mogą zdecydować, kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Republikański kandydat na prezydenta USA Donald Trump zagłosował w jednym z lokali w miejscowości West Palm Beach na Florydzie. - Mamy cudowny kraj, ale jest to kraj, który ma kłopoty, duże kłopoty. Na wiele różnych sposobów. Musimy to wszystko ogarnąć - mówił później w rozmowie z dziennikarzami. Wieczorem w centrum kongresowym niedaleko swojej posiadłości w tym stanie Trump organizuje wieczór wyborczy.

Donald Trump zagłosował na Florydzie. "Będę pierwszym, który to przyzna"

Donald Trump zagłosował na Florydzie. "Będę pierwszym, który to przyzna"

Źródło:
tvn24.pl

- Demokratyczna administracja byłaby dla Europy i dla świata, jak sądzę, o niebo lepsza - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Patrycja Sasnal, amerykanistka. Wraz z innymi gośćmi programu komentowała wyścig po fotel prezydenta USA i towarzyszącą mu kampanię. Jak stwierdził Maciej Czarnecki z "Gazety Wyborczej", "smutne jest trochę to, że o ile jest wielka mobilizacja, to głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś, przeciwko temu drugiemu obozowi".

Co napędza wyborców obu obozów? "Głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś"

Co napędza wyborców obu obozów? "Głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś"

Źródło:
TVN24

Grupa Mulliez, do której należy sieć sklepów wielkopowierzchniowych Auchan, przedstawiła we wtorek przedstawicielom pracowników proponowany plan zwolnień, który obejmuje łącznie 2389 miejsc pracy we Francji. Spółka uzasadniła swoje plany problemami finansowymi - poinformowała agencja AFP.

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Źródło:
PAP

W dotkniętej przez powodzie miejscowości Paiporta, która położona jest w prowincji Walencja, utworzono cmentarzysko zniszczonych samochodów. Codziennie przybywa na nim pokrytych błotem aut.

Cmentarzysko samochodów. "Wszystko straciliśmy"

Cmentarzysko samochodów. "Wszystko straciliśmy"

Źródło:
Reuters

IMGW ostrzega przed gęstymi mgłami, które mogą ograniczać widzialność. Alarmy obowiązują w 16 województwach. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie do 400 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną IV stopnia. Oto liczby, które wylosowano 5 listopada 2024 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

- Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać. Uważam, że każdy prezydent Stanów Zjednoczonych, ktokolwiek by nim nie był, musi szanować Polskę i jej pozycję w Europie - powiedział w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były minister spraw zagranicznych i były marszałek Sejmu. Gość "Kropki nad i" mówił też o potencjalnym kandydacie KO w wyborach prezydenckich.

Schetyna: Tak już nigdy nie będzie. Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać

Schetyna: Tak już nigdy nie będzie. Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać

Źródło:
TVN24

W czternastu stanach USA wyborcy nie muszą okazywać dokumentu tożsamości w lokalu wyborczym. Brak tego wymogu jest wykorzystywany do podważania rzetelności procesu wyborczego w Stanach Zjednoczonych. Autorzy dezinformacji uderzają głównie w Kalifornię, gdzie szansę na wygraną ma Kamala Harris. Tłumaczymy, jak wygląda tam weryfikacja wyborców.

"Paranoja wyborów" w Kalifornii? Nie, tam wyborców weryfikują inaczej

"Paranoja wyborów" w Kalifornii? Nie, tam wyborców weryfikują inaczej

Źródło:
Konkret24
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Północne regiony Indii od tygodni zmagają się z ekstremalnym smogiem. W stolicy kraju - Nowym Delhi - poziom zanieczyszczenia kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy. Z powodu skali problemu rozważany jest scenariusz wywołania sztucznego deszczu w celu poprawy jakości powietrza.

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

Źródło:
Reuters

Na jednej z grup facebookowych mieszkańców Bemowa pojawiło się nagranie, na którym widać, jak podczas spaceru kobieta bije dziecko w wózku. Sprawą zajmuje się policja, która zdążyła już zidentyfikować rodzinę dziecka i zapukać do jej drzwi.

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poznańscy policjanci poszukiwali dwóch osób, które mogą mieć związek z pożarem, do którego doszło na molo na Jeziorze Strzeszyńskim. Wizerunki nastolatków uchwyciły kamery monitoringu. Funkcjonariusze apelowali o pomoc w ich identyfikacji. Już po kilku godzinach się to udało.

Spłonęło molo na Jeziorze Strzeszyńskim, straty oszacowano na milion. Ustalili tożsamość poszukiwanych

Spłonęło molo na Jeziorze Strzeszyńskim, straty oszacowano na milion. Ustalili tożsamość poszukiwanych

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, KMP Poznań
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia, z którego wynika, że 11 listopada w Warszawie miałby obowiązywać zakaz noszenia broni. Tego dnia w stolicy zaplanowane są uroczystości z okazji obchodów Święta Niepodległości.

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Źródło:
PAP

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła listę nominowanych do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych. Trzy nominacje trafiły do filmu polsko-szwedzkiego twórcy Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą", a polska produkcja "W zawieszeniu" Ukrainki Aliny Maksimenko znalazła się wśród nominowanych w kategorii Europejski Film oraz Europejski Film Dokumentalny.

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Polskie akcenty na liście nominowanych

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Polskie akcenty na liście nominowanych

Źródło:
tvn24.pl

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Uroczystą premierę najnowszej odsłony "Listów do M." można podsumować jednym hasłem: niemożliwe nie istnieje, bo przecież nierealne wydawało się, aby szósta część popularnej serii bardziej podobała się widzom niż wszystkie poprzednie. Recenzje po pokazie okazały się jednak wyjątkowo entuzjastyczne.

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Źródło:
TVN24