Kto wygrał wybory do Parlamentu Europejskiego? Najnowsze wyniki late poll pracowni Ipsos pokazują, że najwięcej głosów - 37,4 procent - zdobyła Koalicja Obywatelska. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 35,9 procent głosów, Konfederacja - 12 procent, Trzecia Droga - 6,9 procent, Lewica - 6,6 procent. Frekwencja wyniosła 40,20 procent.
Wyniki late poll wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024, które zostały podane po godzinie 3:
Koalicja Obywatelska - 37,4 procent Prawo i Sprawiedliwość - 35,9 procent Konfederacja - 12,0 procent Trzecia Droga - 6,9 procent Lewica - 6,6 procent Bezpartyjni Samorządowcy-Normalna Polska w Normalnej Europie - 0,8 procent Polexit - 0,3 procent Inne komitety - 0,1 procent.
Podział na mandaty według badania late poll:
Koalicja Obywatelska - 21 Prawo i Sprawiedliwość - 20 Konfederacja - 6 Trzecia Droga - 3 Lewica - 3.
Frekwencja w wyborach wyniosła według badania late poll 40,20 procent.
ZOBACZ TEŻ: Europosłowie z Koalicji Obywatelskiej. Kto zdobył mandat? Europosłowie z Prawa i Sprawiedliwości. Kto zdobył mandat? Europosłowie z Konfederacji. Kto zdobył mandat? Europosłowie z Trzeciej Drogi. Kto zdobył mandat? Europosłowie z Lewicy. Kto zdobył mandat?
Wcześniejsze wyniki exit poll
Wcześniej, tuż po zakończeniu ciszy wyborczej, a więc po godzinie 21, podano wyniki exit poll. Wskazywały one na bardziej zdecydowane zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej. Według tamtych wyników KO zdobyła 38,2 procent, a Prawo i Sprawiedliwość - 33,9 procent głosów.
Podział na mandaty według badania exit poll:
Koalicja Obywatelska - 21 Prawo i Sprawiedliwość - 19 Konfederacja - 6 Trzecia Droga - 4 Lewica - 3.
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024
W tegorocznych wyborach do PE w Polsce wybieraliśmy 53 europosłów, o jednego więcej niż poprzednio.
Listy wyborcze wystawiło łącznie 11 komitetów, z czego 7 zarejestrowało kandydatów we wszystkich 13 okręgach. Z listy nr 1 w wyborach do PE startowała Trzecia Droga, z nr 2 Konfederacja, z nr 3 Bezpartyjni Samorządowcy, z nr 4 Polexit, z nr 5 Koalicja Obywatelska, z nr 6 Lewica, z nr 7 Prawo i Sprawiedliwość.
W wyborach do PE nie było przypisanej do okręgu stałej liczby mandatów. Liczba ta będzie ustalana po zakończeniu wyborów.
Najpierw zlicza się w skali kraju głosy na konkretne komitety wyborcze i odsiewa te komitety, które nie przekroczyły 5-procentowego progu (według Kodeksu wyborczego w wyborach do PE 5-procentowy próg obowiązuje także komitety koalicyjne).
Mandaty dzieli się między pozostałe komitety w skali kraju.
Dopiero po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom rozdziela się je pomiędzy poszczególne listy tych komitetów w okręgach, zaś mandaty uzyskują kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański