- W Polsce nazywają nas najemnikami, płatnymi zabójcami, obrażają nas. W Ameryce? Tam żołnierz to gość honorowy, witany salwami braw na meczach NBA – mówią z żalem polscy żołnierze, którzy wrócili z misji zagranicznych. Z okazji swojego święta zorganizowali kampanię "Szacunek i wsparcie". Chcą pokazać Polakom, kto to tak naprawdę jest weteran.
Ponad setka żołnierzy przez całą środę pokazywała wrocławianom na czym polega ich codzienna praca. Zorganizowali pokazy sprzętu wojskowego, grupy rekonstrukcyjne przygotowały posterunki obronne. Takie same, w jakich pracują wojskowi w Afganistanie czy Iraku.
Wszystko niby znane, ale tylko na pierwszy rzut oka. Poza prężącymi się na baczność mundurowymi, na rynek przyszli też weterani - niepełnosprawni żołnierze na wózkach, o kulach, którzy wrócili z zagranicznych misji.
"Chcemy wyjść do ludzi"
- Chcemy pokazać się ludziom, wyjść do nich, żeby wiedzieli jakie są nasze losy - tłumaczy major Leszek Stępień ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.
To właśnie ta organizacja przygotowała specjalne spoty, w których o swoich doświadczeniach mówią weterani wojenni. Jednym z nich jest Janusz, który opowiada jak szalony kierowca przejechał po nim ciężkim bojowym autem. - I mimo, że żołnierz po wypadku został inwalidą, chce żyć i pomagać innym - mówi Stępień.
Po co takie spoty? - Bo ludzie nazywają nas zabójcami, mordercami, nawet gwałcicielami. Obrażają nas, nie wiedzą jakie mamy problemy. Służymy poza granicami kraju pod polską flagą. Ta sama polska flaga w logo naszej kampanii społecznej jest poszarpana jak nasze dusze i ciała. Chcielibyśmy być za to szanowani. Rodziny rannych i poległych potrzebują wsparcia - tłumaczy Stępień.
"Pomagamy ludziom, nie tylko walczymy"
Jak opowiada, Polacy czasami błędnie rozumieją działania za granicami kraju. Według niego tylko mała część ich pracy w Afganistanie czy Iraku to była walka. - Pomagamy społeczności lokalnej, prowadzimy akcje humanitarne. Bycie żołnierzem to nasza praca. My wykonujemy rozkazy, często tracąc przy tym zdrowie. Ludzie są tego nieświadomi. Chcielibyśmy to zmienić – mówi Stępień.
Dzień Weterana został ustawowo uchwalony rok temu i przypada na 29 maja. W zeszłym roku centralne obchody zorganizowano w Warszawie. W tym roku żołnierze wybrali Wrocław.
Autor: bieru//kv/k / Źródło: TVN24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: dzien-weterana.pl