Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w maju, PiS zwyciężyłoby z wynikiem 39 proc. poparcia - wynika z sondażu TNS Polska. Drugie miejsce zajęłaby PO z 17 proc. głosów; Nowoczesna mogłaby liczyć na 11, a Ruch Kukiz'15 - na 7 proc. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego.
W majowym badaniu udział w wyborach "zdecydowanie" zadeklarowało 25 proc. (o 3 punkty proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu). Raczej do urn wybrałoby się 33 proc. badanych (o 5 punktów proc. mniej niż w kwietniu). W wyborach raczej nie planowałoby udziału 15 proc., a zdecydowanie nie wzięłoby udziału - 18 proc. respondentów; 9 proc. było niezdecydowanych.
PiS w górę, PO i Nowoczesna w dół
Spośród osób, które zadeklarowały udział w wyborach, na PiS głos oddałoby 39 proc. - o 5 punktów proc. więcej niż w kwietniu. Na Platformę zagłosowałoby 17 proc. - o 1 punkt proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu.
Nowoczesną poparło 11 proc. ankietowanych - o 2 punkty proc. mniej niż w sondażu z kwietnia. Do Sejmu dostałby się jeszcze Ruch Kukiz'15 z 7-procentowym poparciem - to wynik o 1 punkt proc. niższy niż w zeszłym miesiącu.
Pozostałe partie poza Sejmem
Wśród osób, które w sondażu zadeklarowały zamiar głosowania, po 4 proc. zapowiedziało oddanie głosu na SLD i PSL, a po 2 proc. - na partie KORWiN i Razem. W badaniu uwzględniono również ugrupowanie Twój Ruch, które uzyskało jednak 0 proc. wskazań.
14 proc. respondentów było niezdecydowanych co do tego, na kogo odda swój głos (w ub. miesiącu było to 18 proc.). W zestawieniu wyników z majowego badania pracownia TNS Polska podała również poziom poparcia dla partii po wyłączeniu z podstawy procentowania osób niezdecydowanych. W tak pomniejszonej grupie badanych PiS uzyskałby 45 proc. głosów, PO - 20 proc., Nowoczesna - 12 proc., a ruch Kukiz'15 - 8 proc. Wynik na granicy progu wyborczego - 5 proc. uzyskałby SLD; 4 proc. zagłosowałoby na PSL, 3 proc. - na Partię Razem, a 2 proc. na KORWiN. 0 proc. głosów uzyskałby Twój Ruch. TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 13-18 maja na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 900 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo. Grupa osób deklarujących zdecydowanie lub raczej zamiar wzięcia udziału w wyborach to 579 osób.
Autor: mart/ja / Źródło: PAP