Zalewska: Wszystkie szkoły przystąpiły do egzaminów. Także te, w których były problemy

TVN24

Minister Anna Zalewska o przystąpieniu w czwartek do egzaminów gimnazjalnychtvn24
wideo 2/36

Nie otrzymujemy żadnych sygnałów od dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych, aby egzamin gdziekolwiek przebiegał z zakłóceniami, wszystkie egzaminy przebiegają spokojnie - przekazał dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Szefowa MEN zapewniła, że wszystkie szkoły przystąpiły do egzaminów, także te, "w których wczoraj były kłopoty".

W czwartek odbywa się drugi dzień egzaminów gimnazjalnych i jednocześnie czwarty dzień ogólnopolskiego strajku nauczycieli, który rozpoczął się 8 kwietnia.

Zalewska: wszystkie szkoły przystąpiły do egzaminów

O godzinie 10.30 w ministerstwie edukacji narodowej odbyła się konferencja prasowa z udziałem szefowej MEN Anny Zalewskiej, wiceszefa tego resortu Macieja Kopcia i dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

- Dzisiaj za nami pierwsza część egzaminu i kolejny bardzo dobry dzień. Wszystkie szkoły przystąpiły do egzaminów - poinformowała minister. Jak dodała, "nawet w szkołach, w których wczoraj były kłopoty, egzaminy są przeprowadzane".

W trzech szkołach w środę nie udało się powołać pełnego składu komisji egzaminacyjnych - przekazała minister edukacji narodowej w środę. W czwartek zapewniała, że nie dojdzie już do podobych sytuacji ani w czasie trwających właśnie egzaminów gimnazjalistów, ani podczas rozpoczynającego się w poniedziałek egzaminu ósmoklasisów.

- Jutro odbywają się egzaminy z języków obcych - przypomniała Zalewska. - To dużo więcej komisji, dużo więcej zespołów nadzorujących - dodała. W piątek gimnazjaliści będą pisali trzecią, ostatnią część egzaminu gimnazjalnego - egzamin z języka obcego. W poniedziałek rozpocznie się, również trzydniowy, egzamin ósmoklasistów.

- Jesteśmy gotowi na piątek na egzaminy, jesteśmy także gotowi na poniedziałek na egzaminy dla uczniów ósmej klasy - zapewniła minister.

"Wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach przebiegają spokojnie"

Dyrektor CKE Marcin Smolik przekazał również informację na temat przebiegu egzaminów.

- O godzinie 9 zdający rozpoczęli egzamin z przedmiotów przyrodniczych. On już się zakończył w większości szkół. Dalej jeszcze mogą go pisać dzieci, które korzystają z dostosowań - mówił po godzinie 10. Dodał, że o godzinie 11 zgodnie z harmonogramem rozpoczyna się egzamin z matematyki, który potrwa 90 minut.

Smolik poinformował także, że "dzisiaj 350 tysięcy gimnazjalistów przystąpiło do egzaminów w 7363 szkołach, czyli we wszystkich szkołach, w których druga część egzaminu miała zostać przeprowadzona".

- Nie otrzymujemy żadnych sygnałów od dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych, aby egzamin gdziekolwiek przebiegał z zakłóceniami. Wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach przebiegają spokojnie - stwierdził Smolik.

Autor: mjz//now / Źródło: PAP