Matura z języka rosyjskiego (pisemna) na poziomie podstawowym rozpoczęła się 16 maja o godz. 9. O godzinie 14 rozpocznie się egzamin na poziomie rozszerzonym. Rosyjski to trzeci najczęściej wybierany język na maturze. Będzie go zdawało ponad cztery tysiące tegorocznych absolwentów.
Egzamin pisemny na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych na maturze.
Rosyjski to trzeci najbardziej popularny język na maturze
Od lat rosyjski jest trzecim - po angielskim i niemieckim - najczęściej wybieranym językiem obcym na maturze. Chęć jego zdawania na poziomie podstawowym zadeklarowało 4,2 tys. tegorocznych abiturientów z liceów ogólnokształcących i techników. Część w czwartek po południu przystąpi także do pisemnego egzaminu z rosyjskiego na poziomie rozszerzonym. Rozpocznie się on o godzinie 14. Chęć jego zdawania zadeklarowało 2,1 tys. tegorocznych absolwentów.
Nie są oni jedynymi, którzy w czwartek będą pisali egzamin z rosyjskiego. Razem z nimi piszą go też abiturienci z wcześniejszych roczników.
Egzamin z języka angielskiego został przeprowadzony 8 maja, a z niemieckiego - 14 maja. Pozostałe języki: francuski, hiszpański i włoski są już mniej popularne. Egzaminy z tych przedmiotów zostaną przeprowadzone 17, 21 i 22 maja, a do każdego z nich podejdzie mniej niż jeden procent absolwentów.
Nie są to jednak wszystkie pisemne egzaminy z języków obcych nowożytnych, które zostaną przeprowadzone podczas matur. Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowy egzamin z języka narodowego. Chodzi o języki białoruski, ukraiński i litewski. Egzaminy z języków mniejszości zostaną przeprowadzone 23 maja. W tym samym dniu odbędzie się też egzamin z języka kaszubskiego, a dzień wcześniej z łemkowskiego.
Co zdają maturzyści
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym, a ponadto do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tak zwanych przedmiotów do wyboru - maksymalnie do sześciu.
W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotów do wyboru są zdawane na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także - na poziomie rozszerzonym - matematyka, język polski i języki obce, z których egzaminy są obowiązkowe na poziomie podstawowym.
Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.
Wyniki matur 4 lipca
Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.
Abiturienci, którzy nie mogą przystąpić do egzaminów w sesji majowej, a uzyskali zgodę dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, mogą przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu.
Wyniki matur zostaną ogłoszone 4 lipca. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Kto nie zda więcej niż jednego egzaminu, może je poprawiać dopiero za rok.
Autor: ads / Źródło: PAP