Rafał Trzaskowski skomentował wyrok TK. "Nieprawdopodobny cynizm władzy i tchórzostwo"

Źródło:
TVN24
Rafał Trzaskowski o orzeczeniu TK w sprawie aborcji: to hańba
Rafał Trzaskowski o orzeczeniu TK w sprawie aborcji: to hańbaTVN24
wideo 2/5
Rafał Trzaskowski o orzeczeniu TK w sprawie aborcji: to hańbaTVN24

Przede wszystkim to był nieprawdopodobny cynizm władzy i tchórzostwo. Żeby w takim momencie pseudotrybunał podejmował tak kontrowersyjne decyzje. To jest hańba - skomentował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po czwartkowej decyzji Trybunału Konstytucyjnego odnośnie aborcji. Ocenił też, że działania policji w czasie nocnych protestów w Warszawie bulwersują.

W nocy z czwartku na piątek na ulice Warszawy wyszli wszyscy ci, którzy sprzeciwiają się ogłoszonemu przez Trybunał Konstytucyjny orzeczeniu, które mówi o niekonstytucyjności przepisów dotyczących aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu.

Tłum protestował m.in. przed budynkiem Trybunału Konstytucyjnego i przed siedzibą PiS. Protestujący ostatecznie starli się z policjantami w okolicy domu Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu. Zablokowana była m.in. ulica Mickiewicza, gdzie policyjny kordon próbował rozbić zbierający się tłum. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, bilans nocnego protestu to: 35 mandatów karnych, 89 wniosków do sądu, ponad 200 notatek do sanepidu, 15 osób zatrzymanych, z czego 14 wciąż przebywa na komendzie.

Trzaskowski: decyzje, które chcą stworzyć piekło dla kobiet

W piątek rano sytuację skomentował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. - Próbować podejmować takie decyzje teraz, żeby odwrócić uwagę od epidemii. Decyzje, które są po prostu nieludzkie, chcą stworzyć piekło dla kobiet. I później w momencie, kiedy są tak nieprawdopodobne emocje, które również mi towarzyszą, kiedy jest pokojowa demonstracja z zachowaniem dystansu - takie zachowanie policji nie przystoi - powiedział.

Prezydent jednocześnie zaapelował o zachowanie spokoju i dystansu, ale przede wszystkim o to, by traktować Polki z respektem. - Mam nadzieję, że takie zachowanie policji się po prostu nie powtórzy - dodał Trzaskowski.

Odniósł się także do słów rzecznika stołecznej policji Sylwestra Marczaka, który na porannej konferencji mówił o środkach przymusu bezpośredniego użytych wobec protestujących w nocy osób. Według rzecznika policjanci mieli do czynienia z osobami agresywnymi, a w stronę funkcjonariuszy leciały kamienie. Marczak dodał, że zmuszeni byli użyć gazu i siły. Ocenił także, że było to działanie adekwatne.

"Jest mi wstyd za to, co się działo na ulicach Warszawy"

- To jest coś nieprawdopodobnego. Te obrazki bardzo nas wszystkich bulwersują. Ja przecież współpracuję na co dzień ze stołeczną policją i ta współpraca się dobrze układa. Natomiast tutaj jest mi po prostu wstyd za to, co się działo na ulicach Warszawy. Apeluję do policji, żeby się zachowywała w inny sposób. Policja jest po to, żeby chronić i pomagać i to nie tylko chronić Jarosława Kaczyńskiego i jego prywatny dom, tylko chronić Polki w tak trudnej sytuacji, bo ta decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest po prostu haniebna i nie dziwię się, że wywołuje tak olbrzymie emocje.

Skomentował też sytuację na Żoliborzu w nocy: kordon policji otaczający protestujących czy zablokowaną ulice Mickiewicza. - To są obrazki, które przypominają całkiem inny świat, które przypominają dyktaturę, gdzie się próbuje willę dyktatora bronić, bo tak to dokładnie przypomina. Coś nieprawdopodobnego. Nie spodziewałem się, że po latach 80., gdzie pamiętam tego typu obrazki z ulic Warszawy, że dożyjemy czasów, że policja zamiast chronić obywateli, będzie chroniła tylko jednego obywatela - ocenił prezydent stolicy.

Autorka/Autor:katke/r

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po trzech latach od zamknięcia plac zabaw w Parku Ujazdowskim został oddany do użytku. To wyjątkowo pechowa inwestycja. Została zamknięta ze względu na stan techniczny zabawek. Wykonawca odmówił naprawy w ramach gwarancji. Ogłaszano kolejne przetargi na remont, udało się dopiero za trzecim razem.

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pszczelarze z warszawskiego metra na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach zebrali już pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy. Teraz te pracowite owady korzystają z kwitnienia akacji, a za chwilę też z lipy.

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wsiadła za kierownicę po zażyciu kokainy i wypiciu alkoholu. Po zatrzymaniu była agresywna, co skutkowało kolejnymi zarzutami. 38-latce grozi nawet pięć lat więzienia.

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

312 placówek czeka na zwiedzających w 20. Noc Muzeów. Jakie miejsca można odwiedzić? Przewidziano dużo wystaw i koncertów, również miłośnicy historii znajdą coś dla siebie. Dla pragnących nietypowych wrażeń jest wizyta w pszczelarium, spotkanie z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją i zwiedzanie komory przelewu burzowego.

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Źródło:
PAP

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarządzeniem prezydenta Warszawy z urzędów stolicy znikną symbole religijne. Ruch ten wywołał oburzenie polityków prawicy. Rafał Trzaskowski zapewnił, że chodzi wyłącznie o przestrzeń urzędu, w której obsługiwani są mieszkańcy. Podkreślił, że nie zmieni się przebieg uroczystości historycznych. - To, co jest częścią tradycji, nie podlega temu zarządzeniu - zapewnił.

"Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty". Trzaskowski precyzuje zapisy zarządzenia

"Nikt nie zamierza prowadzić żadnej krucjaty". Trzaskowski precyzuje zapisy zarządzenia

Źródło:
TVN24, PAP

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby przestrzegają, że pogorzelisko po hali targowej przy Marywilskiej 44 nadal jest niebezpieczne. Straż miejska podała, że cztery dni po pożarze doszło samozapłonu zgliszczy. Funkcjonariusze pomagają w zabezpieczeniu terenu. To właśnie jeden ze strażników zauważył dym.

Pogorzelisko przy Marywilskiej nadal niebezpieczne. Doszło do samozapłonu

Pogorzelisko przy Marywilskiej nadal niebezpieczne. Doszło do samozapłonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzja warszawskiego Urzędu Miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek" - czytamy w oświadczeniu Archidiecezji Warszawskiej. To stanowisko do zarządzenia prezydenta Warszawy o nieeksponowaniu symboli religijnych w urzędach.

Urzędy bez krzyży, archidiecezja reaguje. "Zdziwienie i smutek"

Urzędy bez krzyży, archidiecezja reaguje. "Zdziwienie i smutek"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar wystąpił do marszałka Sejmu Szymona Hołowni z wnioskiem o uchylenie immunitetu Anicie Czerwińskiej. To pokłosie wydarzeń ze stycznia, kiedy podczas miesięcznicy smoleńskiej, posłanka z PiS oderwała tabliczkę z jednego z wieńców.

Prokurator generalny chce uchylenia immunitetu posłance PiS. Chodzi o incydent przed pomnikiem smoleńskim

Prokurator generalny chce uchylenia immunitetu posłance PiS. Chodzi o incydent przed pomnikiem smoleńskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Makabryczne morderstwo seniorki na Mokotowie. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformował w piątek, że zatrzymano syna zamordowanej 84-letniej kobiety.

Martwa 84-latka z workiem na głowie, policja zatrzymała jej syna

Martwa 84-latka z workiem na głowie, policja zatrzymała jej syna

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Amatorska nauka jazdy zakończyła się kolizją ze słupem. Zarówno ucząca się jeździć, jak i właściciel samochodu byli pijani. Obojgu grożą poważne konsekwencje.

Uczył koleżankę jeździć autem, kobieta wjechała w słup. Oboje byli pijani

Uczył koleżankę jeździć autem, kobieta wjechała w słup. Oboje byli pijani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmiany czekają ulicę Saską na odcinku od alei Stanów Zjednoczonych do ulicy Zwycięzców. Wymienione zostanie ponad 1000 metrów kwadratowych chodnika, Zarząd Dróg Miejskich wyznaczy nowe miejsca parkingowe.

Mniej betonu, więcej zieleni i nowe miejsca parkingowe

Mniej betonu, więcej zieleni i nowe miejsca parkingowe

Źródło:
tvnwarszawa.pl