W sobotę nad Warszawą pojawiły się kolorowe balony. Niedziela to ostatni dzień drugiej edycji Balonowego Cudu nad Wisłą.
Impreza zaplanowana była na cały weekend. Niestety w piątek warunki pogodowe nie pozwoliły na start balonów. Głównym problemem był brak wiatru. Nieco lepiej było w sobotę. Pierwszy poranny lot odbył się o godzinie 5 rano. Balony wzniosły się w powietrze także po południu i - jak informowali na Facebooku organizatorzy - poleciały na start w stronę Wołomina. Niedziela to trzeci i ostatni dzień imprezy.
Zdjęcia z sobotnich przelotów opublikował m.in. Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan:
🎈Balony lecące nad Bielanami. Przepiękny efekt akcji II Balonowy Cud nad Wisłą. Balonowa Strona Nieba | Aeroklub Warszawski
Posted by Grzegorz Pietruczuk - Burmistrz Dzielnicy Bielany on Friday, June 4, 2021
Uzależnione od wiatru
Przeloty balonów można oglądać na ekranie ustawionym na łące przy Polskim Komitecie Olimpijskim na Żoliborzu. "Gdy balony odlecą, będzie streaming z lotu, by każdy obecny mógł zobaczyć na żywo, gdzie znajdują się balony, jaki jest widok, a komentarz zapewni ekspert w tej dziedzinie" - zapowiadali organizatorzy wydarzenia. Relacje można też znaleźć na facebookowym profilu Balonowa Strona Nieba.
Balony startują z różnych lokalizacji między innymi sprzed Zamku Królewskiego, plaż nad Wisłą, łąki przy Polskim Komitecie Olimpijskim i parków na Mokotowie. Jak informowali organizatorzy, "balony zależne są od spokojnego wiatru, więc zwyczajowo lata się pół godziny po wschodzie słońca i pół godziny przed zachodem". Starty uzależnione są od siły i kierunku wiatru, w tym roku warunki nie są tak łaskawe, jak podczas ubiegłorocznej edycji baloniarskiego święta.
Dlatego w piątek wieczorem widzowie mogli oglądać balony tylko na ziemi. Ale czekała na nich także inna atrakcja – Nocna Parada Baloniarzy. Około godziny 21 w okolicach Stadionu Narodowego zebrał się konwój złożony z baloniarzy i wyruszył trasą: aleja Zieleniecka, Aleje Jerozolimskie, plac Zawiszy i ulicą Żwirki i Wigury. Po drodze były trzy przystanki - na Moście Poniatowskiego, przy Dworcu Centralnym oraz na Żwirki i Wigury na wysokości Pola Mokotowskiego. Tam baloniarze odpalili palniki i w niebo buchnęły słupy ognia.
Ponad 200 lat tradycji
Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w sierpniu 2020 roku i upamiętniała stulecie Bitwy Warszawskiej. Warszawa jest miastem historycznie związanym z balonami. Pierwszy lot odbył się 10 maja 1789 roku, w obecności króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z ogrodu Foksal wystartował pilotowany przez Francuza Jeana Pierre’a Blancharda balon, który wzniósł się na wysokość dwóch kilometrów, a po 45 minutach wylądował w Białołęce. Przed II wojną światową polscy baloniarze wielokrotnie wygrywali zawody, w tym najbardziej prestiżowy Puchar Gordona Bennetta, który odbył się także na przedwojennym lotnisku na Polu Mokotowskim.
W ubiegłym roku tak opisywaliśmy obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej:
Autorka/Autor: mp/katke/b
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl