Co jest najważniejsze w życiu? 63 sekundy na odpowiedź

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Liczy się pomysł, umiejętność operowania językiem filmu"
"Liczy się pomysł, umiejętność operowania językiem filmu"TVN24
wideo 2/3
Konkurs #63PL Muzeum Powstania Warszawskiego

"Co jest najważniejsze w życiu?" – to hasło tegorocznej edycji konkursu filmowego #63PL. - 63 sekundy na opowiedzenie historii, na wciągnięcie widza, jest bardzo trudne, choć od lat młodzież zaskakuje nas swoimi działaniami - przyznał na antenie TVN24 Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest organizatorem konkurencji.

- "Co jest najważniejsze w życiu?" - to było również hasło zeszłorocznych obchodów Powstania Warszawskiego. Powstańcy mówili nam o tym, co jest ważne, o swoim patriotyzmie, przywiązaniu do kluczowych wartości. A dziś czasy trudne. Młodzież nie może spotykać się ze swoimi rówieśnikami, siedzi w domu. Może to jest czas do pomyślenia, co dla nich jest ważne w życiu - tak dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski wyjaśniał we "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 genezę hasła przewodniego.

To już piąta edycja konkursu #63.PL, ale pierwsza zupełnie zdalna. W tym roku nie będzie wręczenia nagród na finale Festiwalu OffCamera w Krakowie. - Liczy się pewien pomysł, liczy się umiejętność operowania językiem filmu, tą opowieścią skrótową. 63 sekundy na opowiedzenie jakiejś ważnej historii, na wciągnięcie widza, jest bardzo trudne, choć od wielu lat młodzi twórcy naprawdę zaskakują nas swoimi działaniami - przyznał Ołdakowski. - To nie są tylko rzeczy, które kojarzą się z górnym diapazonem, czyli tylko tymi sprawami kluczowymi dla świata. Oni pokazują swoją młodzieżową perspektywę - podkreślił.

Przypomniał, że technika wykonania filmu jest dowolna. Można go nakręcić kamerą, telefonem, a nawet kamerką komputerową. - Dwa lata temu mieliśmy świetną animację zgłoszoną na ten konkurs. Technika jest naprawdę dowolna, wymogi są tylko dwa: trzeba mieć między 15 a 22 lata, choć nie musi to być jeden uczestnik, może być grupa kilku osób. I trzeba się zmieścić dokładnie w 63 sekundach - wskazał gość "Wstajesz i Wiesz".

Nagroda główna - 10 tysięcy złotych

Twórcy mogą przesyłać prace konkursowe do 5 czerwca do końca dnia. - Mamy jeszcze tydzień. Liczymy, że to wystarczająca ilość czasu, żeby zdążyć. Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się na naszej stronie internetowej: www.1944.pl - podał Ołdakowski.

Konkurs jest organizowany we współpracy z festiwalem OffCamera. - Reprezentantem tego festiwalu w jury jest Anna Trzebiatowska. Jest także Bartosz Węglarczyk z Onetu, jest aktor Maciej Zakościelny. I to jury oceni prace i przyzna trzy nagrody. Pierwsza nagroda to 10 tysięcy złotych, druga - dwa tysiące złotych, trzecia - tysiąc złotych. Jest jeszcze nagroda specjalna, którą co roku wręcza redaktor Bartosz Węglarczyk - mówił dyrektor.

Muzeum się otworzy, ale w internecie też zostanie

Przy okazji wspomniał, że w środę, 3 czerwca, muzeum otworzy się po przerwie związanej z obostrzeniami. W trakcie kwarantanny placówka działała zdalnie, w internecie. - Dobra informacja dla tych, którzy lubią nas oglądać i mieszkają daleko, jest taka, że ta działalność nie ustanie. Zdecydowaliśmy, że będziemy robić zawsze taką telewizję muzealną. To wszystko będzie dostępne w internecie również później, także część tej naszej działalności po pandemii będzie tam na stałe - poinformował Ołdakowski.

Dodał, że okazało się, iż pracownicy muzeum potrafią mówić nie tylko do grup 20-osobowych, ale też do 100 tysięcy osób naraz. - Bo właśnie taką publiczność zgromadzali rekordziści na swoich wykładach - zaznaczył.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy już o internetowej działalności Muzeum Powstania Warszawskiego, które z powodu epidemii wywołanej koronawirusem musiało szybko przestawić się na wirtualne tory. W mediach społecznościowych organizowane było nie tylko zwiedzanie, ale również lekcje, wykłady, a nawet warsztaty.

W stałym kontakcie z powstańcami

Gość "Wstajesz i Wiesz" zapewnił, że pomimo otwarcia muzeum pracownicy i wolontariusze będą utrzymywać stały kontakt ze wszystkimi powstańcami w Polsce. - Nasi pracownicy dzwonią do powstańców, sprawdzają, co u nich, bo oni jednak, jako osoby najbardziej narażone na możliwość zakażenia, są pod naszą specjalną opieką i dobrze jest, żeby ciągle nie wychodzili z domu - podkreślił.

Wirtualne zwiedzanie - Muzeum Powstania Warszawskiego

Kuchnia czasów wojny - fragment lekcji
Kuchnia czasów wojny - fragment lekcjiMPW
wideo 2/2

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Gryciuk / Wikipedia (CC - 3.0)

Pozostałe wiadomości

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP