Zabytkowy rozkład jazdy pociągów wyeksponują w gablocie

Wizualizacja sposobu wyeksponowania zabytkowego rozkładu jazdy przy przystanku Warszawa Włochy
Tak ma wyglądać Dworzec Zachodni po modernizacji

Krył się w przejściu podziemnym przy przystanku Warszawa Włochy. Znaleziono go podczas przebudowy. To zabytkowy rozkład jazdy pociągów. Znalezisko zostanie wyeksponowane i zyska szklaną gablotę.

Kolejarze deklarują, że zabytkowy rozkład jeszcze w tym roku powinien zostać odsłonięty. Chcą w ten sposób upamiętnić historię kolei warszawskiej.

Fragment rozkładu jazdy został namalowany na jednej ze ścian przejścia podziemnego na przystanku Warszawa Włochy. Tablica ma około 350 centymetrów szerokości i 250 centymetrów wysokości. Została odkryta podczas przebudowy przejścia pod torami w 2014 roku. Można na niej odczytać nazwy kilkunastu miejscowości, do których odjeżdżały niegdyś pociągi z przystanku Warszawa Włochy wraz z porą ich kursowania.

Wycięli ścianę

W zgodzie z zaleceniami konserwatora zabytków ceglana ściana, na której wymalowany jest rozkład, została wycięta i ustawiona na placu przy stacji Warszawa Włochy. Teraz zostanie zabezpieczona i obudowana szklaną gablotą.

"Zadanie znalezienia firmy, która podejmie się prac wyeksponowania zabytkowego znaleziska, okazało się nie takie łatwe. Co więcej, każdy szczegół opracowywanego procesu zabezpieczenia tablicy musiał być konsultowany z konserwatorem zabytków. Etap przygotowań jest już jednak za nami i rozpoczynamy właśnie budowę szklanej gabloty, która powstanie wokół zabytkowego rozkładu jazdy" - przekazał Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK.

Wizualizacja sposobu wyeksponowania zabytkowego rozkładu jazdy przy przystanku Warszawa Włochy
Wizualizacja sposobu wyeksponowania zabytkowego rozkładu jazdy przy przystanku Warszawa Włochy
Źródło: Przedsiębiorstwo EL-IN

Zaznaczył, że następnie rozpoczną się prace konserwatorskie związane z pokryciem tablicy specjalnymi preparatami, które pozwolą zachować ją w dobrym stanie przez kolejne lata. Gablota będzie miała specjalne oszklenie, oświetlenie i klimatyzator, aby zapewnić we wnętrzu odpowiednią temperaturę i wilgotność.

Może mieć ponad 80 lat

Znalezisko pochodzi prawdopodobnie z przełomu lat 40. i 50. Pomocą w datowaniu tablicy z rozkładem jazdy pociągów okazała się nieistniejąca już dzisiaj nazwa Zielkowice. Stacja ta od 1951 roku nosi nazwę Łowicz Przedmieście.

Zabytkowy rozkład jazdy to niejedyny obiekt przypominający o przeszłości kolei na przystanku Warszawa Włochy. Nad peronem drugim unosi się modernistyczna wiata, której historia związana jest z elektryfikacją tej kolejowej trasy w latach 30. XX wieku. Obiekt nazywany często "skrzydlatą wiatą" został wyremontowany przez kolejarzy podczas modernizacji linii kolejowej z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego. Również stylizowany wystrój przejścia podziemnego nawiązuje do historycznego charakteru tego miejsca.

Przeczytaj także: Przejście łączące Dworzec Centralny i Varso Tower, są konkrety

OdEmiliiPlater
Dworzec Centralny od strony ulicy Emilii Plater
Źródło: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Czytaj także: