Za "plecami" Króla Jana III, w Miasteczku Wilanów powstanie nowy park. Zasadzonych zostanie ponad 100 drzew, przybędzie także bylin i krzewów. Wzdłuż wijących się żwirowych ścieżek wybudowane zostaną placyki dla różnych grup wiekowych.
Dziś pomiędzy równoległymi jezdniami Osi Królewskiej, na odcinku od alei Rzeczypospolitej do Sarmackiej, znajduje się nijaki trawnik. Ale już jesienią 2023 roku ma tu być mały park. Podpisana została umowa na opracowanie dokumentacji projektowo-wykonawczej, a w dzielnicowym budżecie zarezerwowano niezbędne środki na realizację inwestycji.
"Nowy park, którego nazwę wybiorą sami mieszkańcy Wilanowa w głosowaniu internetowym, będzie wyjątkowo atrakcyjnym miejscem spotkań, relaksu i rekreacji. Układ parku stanowić będzie siedem uniwersalnie zaprojektowanych wnętrz parkowych, które różnią się klimatem i formą architektoniczną. Podstawowym celem jest umocnienie więzi społecznych oraz integracji sąsiedzkiej, poprzez zapewnienie kameralnych miejsc spotkań dla mniejszych i większych grup, z jednoczesnym uwzględnieniem potrzeb nastolatków, które wyrosły na młodym osiedlu, osób starszych i osób niepełnosprawnych" - poinformowała w Małgorzata Cecherz z urzędu dzielnicy Wilanów.
Od strony ulicy Sarmackiej park graniczyć będzie z placem z pomnikiem króla Jana III Sobieskiego i fontanną.
Projekt parku w Miasteczku WilanówPlace wzdłuż falistych ścieżek
Dzielnica zapewnia, że projektant postawił na naturalne materiały o niskim śladzie węglowym oraz roślinność wspomagającą lokalny mikroklimat. Posadzone zostaną gatunki, które w Miasteczku Wilanów dobrze się zaaklimatyzowały (ponad 100 drzew, krzewy i byliny). Jak wyliczono, zieleń ma pokrywać 80 procent powierzchni terenu, żwirowe ścieżki i place tylko 7 procent.
Wzdłuż falistych ścieżek zaplanowano siedem placów o różnym przeznaczeniu, m.in. plac seniorów z ogrodem różanym, plac samotnika, plac gier towarzyskich, plac spotkań sąsiedzkich czy plac co-workingowy. Urzędnicy piszą wręcz, że "będą to małe serca tego parku".
Symboliczna magnolia
"Park zwieńczony zostanie niewielkim otwartym placem, po środku którego zasadzona zostanie duża magnolia – jest to symboliczne nawiązanie do zjawiskowej magnolii na dziedzińcu pałacu w Wilanowie. Ostatnią cześć parku zaplanowano jako małe płuca Wilanowa z dużą ilością drzew i łąką kwietną. To też bariera akustyczna zabezpieczająca park przed hałasem dobiegającym z al. Rzeczypospolitej i budowanej linii tramwajowej" - podano w komunikacie.
W parku nie zabraknie obiektów małej architektury - ławek, stojaków rowerowych, leżaków i hamaków.
Przeczytaj także: Warszawa buduje nowy parking w... Ryni
Autorka/Autor: mg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Dzielnica Wilanów