Brakuje personelu do Szpitala Południowego. Wojewoda chce delegować medyków z miejskich placówek

Źródło:
tvnwarszawa.pl
MZ zapowiada kontrole w szpitalach
MZ zapowiada kontrole w szpitalachTVN24
wideo 2/4
MZ zapowiada kontrole w szpitalachTVN24

Dyrektorzy miejskich szpitali mają do wtorkowego poranka wskazać co najmniej po pięciu lekarzy i dziesięć pielęgniarek, których wojewoda mazowiecki oddeleguje do pracy w Szpitalu Południowym. Ratusz prosił wcześniej o pomoc w poszukiwaniu personelu, bo podczas uruchamiania kolejnych miejsc dla chorych na COVID-19 pojawiły się problemy z chętnymi do pracy w tymczasowej placówce.

Jak opisywaliśmy przed weekendem, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał komunikat, w którym zarzucił ratuszowi, że Szpital Południowy nie osiągnął gotowości do przyjęcia kolejnych 69 pacjentów covidowych. Zgodnie z umową zawartą między Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim a miejską spółką Szpital Solec, która odpowiada za organizację pracy tymczasowej placówki w Szpitali Południowym, od 15 lutego w tymczasowej placówce dla zakażonych koronawirusem miało być 69 łóżek, a od 1 marca udostępnionych miało zostać kolejne 69. Miasto tłumaczyło, że powodem problemów z uruchamianiem nowych miejsc są braki kadrowe. 

W poniedziałek dyrektorzy miejskich szpitali otrzymali pismo od Tomasza Sławatyńca, kierującego wydziałem zdrowia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. "W związku z koniecznością pilnego wykorzystania pełnego potencjału Szpitala Południowego dla pacjentów z COVID-19, zwracam się z uprzejmą prośbą o przekazanie w terminie do 9 marca br. (do godz. 9.00) listy co najmniej pięciu lekarzy (w tym co najmniej jednego - dwóch anestezjologów) i dziesięciu pielęgniarek, którym wojewoda mazowiecki wyda decyzje oddelegowujące do pracy w Szpitalu Południowym" – czytamy w dokumencie.

Sławatyniec podkreśla w nim, że osoby te dostaną dodatkowe wynagrodzenie ze środków wojewody mazowieckiego. I dodaje, że pomoc ze strony dyrektorów miejskich placówek jest w aktualnej sytuacji epidemiologicznej niezbędna.

"Szpital patronacki od kilku miesięcy wiedział, że personel będzie potrzebny"

- Szpital patronacki Szpitala Południowego tak naprawdę od kilku miesięcy wiedział, że personel jest potrzebny. Robiliśmy rekrutację wspierającą i przekazaliśmy do niego ponad 200 kandydatur. Na tę chwilę nie mamy informacji, żeby to zostało w jakikolwiek sposób wykorzystane. Jednocześnie miasto złożyło wniosek o skierowanie do pracy ponad 230 kandydatów. Naprawdę zrobiliśmy wszystko, co możemy. W tej sytuacji, kiedy miasto nie przygotowało personelu, a wnioskuje o wydanie skierowań, to skądś ten personel trzeba pozyskać. Po to kierujemy pismo – prośbę do dyrektorów szpitali, żeby zrobić to w porozumieniu i móc skierować te osoby, które ewentualnie dyrektor szpitala może dedykować – mówi Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego.

Wyjaśnia też, że prośba o wskazanie medyków do oddelegowania do szpitala tymczasowego trafiła w pierwszej kolejności do miejskich szpitali, bo to miasto odpowiadało za uruchomienie Szpitala Południowego. - Takie ustalenia, że typowanie nastąpi z miejskich placówek, były pomiędzy dyrektorem wydziału zdrowia a panią wiceprezydent Renatą Kaznowską – twierdzi Filipowicz. Inne warszawskie szpitale, podlegające pod urząd marszałkowski bądź jednostki administracji rządowej, na razie nie otrzymały takich próśb.

Ratusz: nie było takich uzgodnień z wojewodą

Zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego docelowo Szpital Południowy ma zapewnić nie mniej niż 300 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 w tym nie mniej niż 80 miejsc respiratorowych. Jego tymczasową funkcję reguluje umowa zawarta pomiędzy miastem, Szpitalem Solec i wojewodą. Według jej zapisów, to szpital patronacki - czyli Szpital Solec - miał zapewnić personel. Jego rola w tym zakresie ma wynikać z "ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi lub porozumień zawartych pomiędzy szpitalem a innymi podmiotami leczniczymi".

W trakcie uruchamiania kolejnych miejsc okazało się, że są problemy ze znalezieniem chętnych do pracy. - Dwukrotnie zwracaliśmy się do wojewody mazowieckiego z prośbą o delegowanie personelu medycznego do Szpitala Południowego. W umowie między Szpitalem Solec a wojewodą mazowieckim zawarty jest też zapis o tym, że w sytuacji, w której trudno będzie pozyskać personel medyczny, zgodnie z przepisami i kompetencjami pomoże on w jego delegowaniu. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź, że wojewoda będzie szukał brakującego personelu w miejskich szpitalach – mówi rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

Twierdzi też, że nigdy nie było ustaleń pomiędzy wiceprezydent Kaznowską a dyrektorem wydziału zdrowia w MUW w sprawie delegowania pracowników miejskich placówek. - Nie tylko nie było takich uzgodnień, a wręcz zgodnie z porozumieniem z panem wojewodą z grudnia, zobowiązał się współuczestniczyć w poszukiwaniu personelu – zaznacza Gałecka. - Bezpośrednio do prezydent Kaznowskiej, ani do miasta nie wpłynęła też lista 235 kandydatów, którzy mogliby zostać zatrudnieni jako personel medyczny w Szpitalu Południowym. Jeżeli taka lista jest, to pytanie, dlaczego wojewoda wystosował pismo do dyrektorów szpitali miejskich? – stwierdza Gałecka.

- Pamiętajmy, że mimo pandemii ludzie chorują nadal na inne choroby, a personel medyczny jest potrzebny również na zwykłych oddziałach. Odbieranie lekarzy i pielęgniarek w naszych miejskich placówkach będzie skutkowało deficytami, na co nie możemy sobie pozwolić – mówi rzeczniczka.

Będzie 60 kolejnych miejsc w Szpitalu Południowym

Dodaje też, że "dzięki staraniom miasta i przeprowadzonej przez samorząd rekrutacji" od poniedziałku rozpoczęło się zwiększanie bazy łóżkowej w Szpitalu Południowym o 60 kolejnych łóżek. Dotychczas jest w nim 76 łóżek. - Mamy obecnie 173 umowy z personelem medycznym. W ostatnich dniach podpisaliśmy oraz jesteśmy w trakcie procedowania około 23 umów. To pozwoliło na rozpoczęcie procesu zwiększania bazy łóżkowej – wyjaśniła rzeczniczka ratusza.

Rekrutacja do szpitali tymczasowych nadzorowanych przez wojewodę mazowieckiego prowadzona jest za pośrednictwem strony www.szpitaltymczasowy.waw.pl. 

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Warszawy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

15-letni chłopak na quadzie wjechał w zamkniętą bramę wjazdową do przedszkola. W stanie ciężkim trafił do szpitala.

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy jednego z bloków komunalnych w Piasecznie dostali astronomiczne rachunki za ogrzewanie. Jedna z mieszkanek za 13-metrowe mieszkanie musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. - Jesteśmy załamani - mówi Barbara Kosmala. Problemy pojawiły się, gdy wzrosły ceny gazu. Gmina zapewnia, że rozpatrzy indywidualne wnioski mieszkańców i wypracuje formułę ulg.

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24, TVN24

W garażu podziemnym Galerii Północnej na poziomie -1 zapalił się samochód. Ogień został ugaszony. Trwa oddymianie.

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, które potrwają do wtorku. Ich celem jest sprawdzenie skuteczności działań spółki w razie zagrożeń.

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W miejscowości Zgagowo koło Sierpca (Mazowsze) mieszkańcy znaleźli bociana z urazem skrzydła, który błąkał się w pobliżu ruchliwej drogi. Zaopiekował się nim dzielnicowy. Do czasu odzyskania sił ptak zamieszkał ogrodzie policjanta.

Ranny bocian chodził w pobliżu ruchliwej drogi. Zamieszkał w ogrodzie u dzielnicowego

Ranny bocian chodził w pobliżu ruchliwej drogi. Zamieszkał w ogrodzie u dzielnicowego

Źródło:
PAP

Pracownia polsko-białoruskiej artystki Jany Shostak, będąca częścią wystawy "Łzy szczęścia" w Zachęcie, została zniszczona dzień po otwarciu. - Narysowano sierp i młot na moich notatkach, napisano wrogie hasło, pocięto znajdujące się tam polaroidy i pomalowano elementy pracowni sprayem - powiedziała Shostak. Sprawcy nie zostali na razie zidentyfikowani.

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Źródło:
PAP

W jednym z przedszkoli na warszawskich Bielanach doszło do masowego zatrucia pokarmowego. Zachorowało 89 dzieci, 13 z nich trafiło do szpitala. Dochodzenie prowadzi sanepid.

89 dzieci zatruło się w przedszkolu, 13 przebywa w szpitalu

89 dzieci zatruło się w przedszkolu, 13 przebywa w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Raszynem kierowca jaguara uderzył w drzewo. Dwie osoby zostały poszkodowane. Jedna trafiła do szpitala, druga była reanimowana - mimo udzielonej pomocy zmarła. Na miejscu lądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wracali autem z pogrzebu, uderzyli w drzewo. Jedna osoba nie żyje

Wracali autem z pogrzebu, uderzyli w drzewo. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód osobowy zderzył się czołowo z tirem na drodze serwisowej trasy S17. Jeden z kierowców poniósł śmierć na miejscu.

Jedna osoba zmarła po czołowym zderzeniu

Jedna osoba zmarła po czołowym zderzeniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Skaryszewie pod Radomiem 18-letni kierowca wjechał w ogrodzenie. Jak podała policja, młody mężczyzna nie ma prawa jazdy.

18-latek bez prawa jazdy wjechał w ogrodzenie

18-latek bez prawa jazdy wjechał w ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

15 tysięcy litrów nielegalnych substancji przechowywano w pobliżu ogródków działkowych na warszawskim Paluchu. Jak podała policja, w beczkach, kartonach i workach znajdowała się ogromna ilość leków i suplementów niewiadomego pochodzenia. Zatrzymano trzech mężczyzn, którym postawiono zarzuty.

Magazyn nielegalnych leków i suplementów. Było ich tak dużo, że trzymali je w beczkach

Magazyn nielegalnych leków i suplementów. Było ich tak dużo, że trzymali je w beczkach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 42-letniego mężczyznę podejrzanego o kradzież rozbójniczą. Do napaści doszło w barze.

Wszedł za ladę, wykręcił rękę barmance, uciekł z pieniędzmi

Wszedł za ladę, wykręcił rękę barmance, uciekł z pieniędzmi

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskich Bielan zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posiadanie dużej ilości narkotyków. Zabronione substancje były w reklamówce, którą 29-latek miał przy sobie, oraz w jego mieszkaniu.

Nerwowe zachowanie zwróciło uwagę policjantów. W mieszkaniu było pół kilograma narkotyków

Nerwowe zachowanie zwróciło uwagę policjantów. W mieszkaniu było pół kilograma narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

25-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo 45-latka pod Wieliszewem (Mazowieckie). Jak przekazała nam prokuratura, 45-latek zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożyczkami i śrubokrętem.

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl