Brakuje personelu do Szpitala Południowego. Wojewoda chce delegować medyków z miejskich placówek

Źródło:
tvnwarszawa.pl
MZ zapowiada kontrole w szpitalach
MZ zapowiada kontrole w szpitalachTVN24
wideo 2/4
MZ zapowiada kontrole w szpitalachTVN24

Dyrektorzy miejskich szpitali mają do wtorkowego poranka wskazać co najmniej po pięciu lekarzy i dziesięć pielęgniarek, których wojewoda mazowiecki oddeleguje do pracy w Szpitalu Południowym. Ratusz prosił wcześniej o pomoc w poszukiwaniu personelu, bo podczas uruchamiania kolejnych miejsc dla chorych na COVID-19 pojawiły się problemy z chętnymi do pracy w tymczasowej placówce.

Jak opisywaliśmy przed weekendem, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał komunikat, w którym zarzucił ratuszowi, że Szpital Południowy nie osiągnął gotowości do przyjęcia kolejnych 69 pacjentów covidowych. Zgodnie z umową zawartą między Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim a miejską spółką Szpital Solec, która odpowiada za organizację pracy tymczasowej placówki w Szpitali Południowym, od 15 lutego w tymczasowej placówce dla zakażonych koronawirusem miało być 69 łóżek, a od 1 marca udostępnionych miało zostać kolejne 69. Miasto tłumaczyło, że powodem problemów z uruchamianiem nowych miejsc są braki kadrowe. 

W poniedziałek dyrektorzy miejskich szpitali otrzymali pismo od Tomasza Sławatyńca, kierującego wydziałem zdrowia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. "W związku z koniecznością pilnego wykorzystania pełnego potencjału Szpitala Południowego dla pacjentów z COVID-19, zwracam się z uprzejmą prośbą o przekazanie w terminie do 9 marca br. (do godz. 9.00) listy co najmniej pięciu lekarzy (w tym co najmniej jednego - dwóch anestezjologów) i dziesięciu pielęgniarek, którym wojewoda mazowiecki wyda decyzje oddelegowujące do pracy w Szpitalu Południowym" – czytamy w dokumencie.

Sławatyniec podkreśla w nim, że osoby te dostaną dodatkowe wynagrodzenie ze środków wojewody mazowieckiego. I dodaje, że pomoc ze strony dyrektorów miejskich placówek jest w aktualnej sytuacji epidemiologicznej niezbędna.

"Szpital patronacki od kilku miesięcy wiedział, że personel będzie potrzebny"

- Szpital patronacki Szpitala Południowego tak naprawdę od kilku miesięcy wiedział, że personel jest potrzebny. Robiliśmy rekrutację wspierającą i przekazaliśmy do niego ponad 200 kandydatur. Na tę chwilę nie mamy informacji, żeby to zostało w jakikolwiek sposób wykorzystane. Jednocześnie miasto złożyło wniosek o skierowanie do pracy ponad 230 kandydatów. Naprawdę zrobiliśmy wszystko, co możemy. W tej sytuacji, kiedy miasto nie przygotowało personelu, a wnioskuje o wydanie skierowań, to skądś ten personel trzeba pozyskać. Po to kierujemy pismo – prośbę do dyrektorów szpitali, żeby zrobić to w porozumieniu i móc skierować te osoby, które ewentualnie dyrektor szpitala może dedykować – mówi Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego.

Wyjaśnia też, że prośba o wskazanie medyków do oddelegowania do szpitala tymczasowego trafiła w pierwszej kolejności do miejskich szpitali, bo to miasto odpowiadało za uruchomienie Szpitala Południowego. - Takie ustalenia, że typowanie nastąpi z miejskich placówek, były pomiędzy dyrektorem wydziału zdrowia a panią wiceprezydent Renatą Kaznowską – twierdzi Filipowicz. Inne warszawskie szpitale, podlegające pod urząd marszałkowski bądź jednostki administracji rządowej, na razie nie otrzymały takich próśb.

Ratusz: nie było takich uzgodnień z wojewodą

Zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego docelowo Szpital Południowy ma zapewnić nie mniej niż 300 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 w tym nie mniej niż 80 miejsc respiratorowych. Jego tymczasową funkcję reguluje umowa zawarta pomiędzy miastem, Szpitalem Solec i wojewodą. Według jej zapisów, to szpital patronacki - czyli Szpital Solec - miał zapewnić personel. Jego rola w tym zakresie ma wynikać z "ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi lub porozumień zawartych pomiędzy szpitalem a innymi podmiotami leczniczymi".

W trakcie uruchamiania kolejnych miejsc okazało się, że są problemy ze znalezieniem chętnych do pracy. - Dwukrotnie zwracaliśmy się do wojewody mazowieckiego z prośbą o delegowanie personelu medycznego do Szpitala Południowego. W umowie między Szpitalem Solec a wojewodą mazowieckim zawarty jest też zapis o tym, że w sytuacji, w której trudno będzie pozyskać personel medyczny, zgodnie z przepisami i kompetencjami pomoże on w jego delegowaniu. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź, że wojewoda będzie szukał brakującego personelu w miejskich szpitalach – mówi rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

Twierdzi też, że nigdy nie było ustaleń pomiędzy wiceprezydent Kaznowską a dyrektorem wydziału zdrowia w MUW w sprawie delegowania pracowników miejskich placówek. - Nie tylko nie było takich uzgodnień, a wręcz zgodnie z porozumieniem z panem wojewodą z grudnia, zobowiązał się współuczestniczyć w poszukiwaniu personelu – zaznacza Gałecka. - Bezpośrednio do prezydent Kaznowskiej, ani do miasta nie wpłynęła też lista 235 kandydatów, którzy mogliby zostać zatrudnieni jako personel medyczny w Szpitalu Południowym. Jeżeli taka lista jest, to pytanie, dlaczego wojewoda wystosował pismo do dyrektorów szpitali miejskich? – stwierdza Gałecka.

- Pamiętajmy, że mimo pandemii ludzie chorują nadal na inne choroby, a personel medyczny jest potrzebny również na zwykłych oddziałach. Odbieranie lekarzy i pielęgniarek w naszych miejskich placówkach będzie skutkowało deficytami, na co nie możemy sobie pozwolić – mówi rzeczniczka.

Będzie 60 kolejnych miejsc w Szpitalu Południowym

Dodaje też, że "dzięki staraniom miasta i przeprowadzonej przez samorząd rekrutacji" od poniedziałku rozpoczęło się zwiększanie bazy łóżkowej w Szpitalu Południowym o 60 kolejnych łóżek. Dotychczas jest w nim 76 łóżek. - Mamy obecnie 173 umowy z personelem medycznym. W ostatnich dniach podpisaliśmy oraz jesteśmy w trakcie procedowania około 23 umów. To pozwoliło na rozpoczęcie procesu zwiększania bazy łóżkowej – wyjaśniła rzeczniczka ratusza.

Rekrutacja do szpitali tymczasowych nadzorowanych przez wojewodę mazowieckiego prowadzona jest za pośrednictwem strony www.szpitaltymczasowy.waw.pl. 

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Warszawy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24