Przygotuj się na:

BUDOWA PĘTLI NA WOLI

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczyna budowę nowej pętli autobusowej na Woli. W związku z tym, od wtorku kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami. Jak informuje ratusz, stara pętla przy Płockiej jest za mała, by mogło się na niej jednocześnie zatrzymywać kilka autobusów przegubowych.

Zielona energia prosto z dachu. Turbiny wiatrowe na dachu ratusza Ursynowa

TVN Warszawa | Ursynów

Autor:
kz/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Urząd dzielnicy Ursynów Ekologiczny prąd prosto z dachu ursynowskiego urzędu

Na dachu Urzędu Dzielnicy Ursynów zamontowano dwie turbiny wiatrowe. - Po kalibracji urządzeń i testach bezpieczeństwa zaczną produkować zieloną energię, która zasili odbiorniki znajdujące się w budynku. Tym samym obniżone zostaną koszty i zmniejszony negatywny wpływ funkcjonowania urzędu na środowisko naturalne – poinformował ursynowski ratusz. 

- To inwestycja, która pokazuje, jak bardzo zależy nam na rozwiązaniach ekologicznych i ochronie środowiska. Wierzę, że wyznaczamy kierunek dla kolejnych instytucji publicznych, ponieważ tylko inwestycje w zieloną energię zmniejszą emisję związaną z wytwarzaniem prądu – powiedział Klaudiusz Ostrowski, zastępca burmistrza Ursynowa.

"Przy rosnących cenach prądu inwestycja może zwrócić się szybciej niż prognozowaliśmy, być może nie będzie to, jak zakładaliśmy pierwotnie 9 lat, a nawet pół roku szybciej" – dodał. Turbiny zainstalowane na dachu ratusza są ciche, bezpieczne i "ze względu na wysokość - 2,6 metra - oraz niewielką średnicę - 1,8 metra - nie wpływają na estetykę budynku" – zaznaczył z kolei ursynowski ratusz. Obydwa urządzenia będą mogły wyprodukować nawet 4 kW prądu.

Jak poinformowano, urządzenia są "opracowane przez polskich inżynierów. Wykonano je z odpornych na warunki atmosferyczne kompozytów lotniczych gwarantujących długą, bezobsługową i bezawaryjną pracę".

W grudniu 2020 roku Warszawa rozpoczęła realizację projektu w ramach programu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju o nazwie Zielone Miasta. Celem jest opracowanie strategii zrównoważonego rozwoju, która pozwoli na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

"Niezwykle ważnym elementem tych prac jest współpraca z mieszkańcami"Urząd Miasta Warszawy

Autor:kz/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd dzielnicy Ursynów