Drogowcy ogłosili przetarg na wykonanie prac w ramach programu "SOWA". Chodzi o modernizację oświetlenia na kilkunastu ulicach Warszawy.
Celem programu "SOWA – oświetlenie zewnętrzne" jest wymiana starego oświetlenia niedopasowanego do najnowszych norm jakości i bezpieczeństwa. Zdaniem władz miasta, taka modernizacja zwiększy bezpieczeństwo na drogach, przyniesie oszczędności i poprawi estetykę miasta.
- Trzeba zacząć do siebie i zastanowić się, jak w mieście długofalowo wprowadzać plany oszczędnościowe i rozwiązania, które pozwalają nam oszczędzać pieniądze. Stąd kompleksowa wymiana wszystkich opraw oświetleniowych przez Zarząd Dróg Miejskich w latach 2021-22, która pozwoli nam zaoszczędzić miliony złotych - mówił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski pod koniec kwietnia.
Oszczędności i ekologia
Według urzędników, dużą zaletą "SOWY" jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. "Według obliczeń, przebudowa oświetlenia 13 ulic wykonana w technologii LED przyniesie średnią oszczędność na poziomie 62 procent" – podkreśla stołeczny ratusz i wskazuje, że oznacza to oszczędności w zużyciu energii elektrycznej o ponad 335 tysięcy złotych rocznie. Koszty naprawy i konserwacji nowoczesnych opraw też mają być o wiele niższe. Miasto szacuje, że inwestycja powinna zwrócić się na przestrzeni kilku lat.
"Oprócz aspektu finansowego ważny jest również wymiar ekologiczny. Mniejsze zużycie energii oznacza także zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla" – dodaje magistrat.
13 lokalizacji
Zarząd Dróg Miejskich czeka na oferty w przetargu do 19 maja. Zamówienie obejmuje dziewięć ulic: Jarzębskiego, Lektykarską, Kruczą, Jagiellońską, Stryjeńskich, Sosnkowskiego, Szczęśliwicką, Płowiecką oraz dwa węzły Trasy Łazienkowskiej — z Wałem Miedzeszyńskim i Wisłostradą. Drogowcy chcą zakończyć prace w październiku.
Na pozostałych czterech ulicach (Przy Agorze, Sokratesa, Trocka, Borzymowska) prace wykona Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. Będą połączone z innymi planowanymi robotami drogowymi. Prace również mają rozpocząć się w tym roku, ale zakończyć w przyszłym.
Wymiana lamp na LED-owe i energooszczędne
W ramach remontu wymienione mają zostać zarówno słupy latarni ulicznych, jak i same oprawy oświetleniowe. "W trosce o estetykę ich wygląd każdorazowo podlega uzgodnieniu z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego. Projekt zakłada wymianę łącznie 860 słupów, na których zamontowanych zostanie ponad 1000 nowoczesnych opraw w technologii LED. Prace będą kompleksowe — modernizujemy również okablowanie oraz szafy zasilające" - zapewnia ratusz.
I przypomina, że pod koniec kwietnia ogłoszony został planowany na lata 2021-2022 program wymiany 43 tysięcy opraw oświetleniowych na energooszczędne ledy. To osobny, duży projekt prowadzony równolegle do programu "SOWA". "Szacujemy, że spowoduje on trzykrotnie niższe zużycie energii elektrycznej – w ciągu roku jest to oszczędność ok. 38 GWh, czyli kwoty ok. 16 mln zł. To oznacza, że same tylko oszczędności energii pozwolą na zwrot kosztów inwestycji w ciągu trzech lat" - zaznaczył ratusz w komunikacie.
Autorka/Autor: mp/ran
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: ZDM