TVN Warszawa | Ulice

"Gruzy Starego Miasta przerażają pustką i zniszczeniem". Cenne negatywy z lat 50. odnalezione na Bielanach

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP
Powojenna Warszawa na zdjęciach Adolfa Duszka

Cenną kolekcję znalazła w rodzinnym domu na Starych Bielanach córka fotografa Maria Anioł. Adolf Duszek był pasjonatem, który na zdjęciach uwieczniał Warszawę z lat 50. XX wieku: powojenne gruzy i odbudowę miasta. Bielański ratusz zapowiedział, że w przyszłym roku zostanie wydany album z tymi niezwykłymi fotografiami.

- To była pasja, której oddawał się w całości. W wielu przypadkach wykonywał zdjęcia architektury, a także ludzi. Właściwie robił to bez nastawienia, że kiedyś będzie to gdzieś wydane. On po prostu fotografował i chwytał życie na żywo - wspomina cytowany w komunikacie dzielnicy syn autora zdjęć Roman Duszek.

Bezcenne negatywy zostały znalezione w domu rodziny Duszków na Starych Bielanach. - Siostra, robiąc porządki w domu, znalazła pudła wypełnione negatywami. Tego jest bardzo dużo i podejrzewam, że wiele z tych negatywów ojciec nigdy nie wywołał. Dla nas była to duża niespodzianka - przyznaje Roman Duszek.

Zburzone domy i nowe inwestycje, bez propagandy

Udostępnione już zdjęcia autorstwa Adolfa Duszka przedstawiają głównie centrum i Bielany. Jednak na odnalezionych negatywach widać też dużo staromiejskich uliczek zniszczonych w czasie działań wojennych.

"Fotograf udokumentował odbudowę Warszawy, pokazując ją nie od strony propagandowej, ale takiej, jaka była naprawdę. Zburzone domy towarzyszą nowym inwestycjom. Gruzy wąskich, historycznych uliczek Starego Miasta przerażają pustką i zniszczeniem, podczas kiedy na kolejnej fotografii widać ekipy budowlane prowadzące ostatnie prace przy rekonstrukcji kamienic na Rynku Starego Miasta" - zauważyli bielański urzędnicy.

Na zdjęciach widać jeszcze resztki kamienic i ulic, na których powstanie plac Defilad, obok praktycznie gotowy jest już Pałac Kultury i Nauki.

Bezcenny skarb i gratka dla varsavianistów

Odnalezione fotografie zostaną zaprezentowane szerzej w przyszłym roku. Rodzina Duszków podjęła współpracę z Bielańską Fototeką i Urzędem Dzielnicy Bielany.

- Jestem zachwycony odnalezionym zbiorem. Ta niezwykła dokumentacja fotograficzna pokazuje, jak wyglądały zarówno Bielany, jak i Warszawa wiele dekad temu. Archiwum pana Duszka to bezcenny skarb i gratka nie tylko dla varsavianistów, ale chyba dla wszystkich mieszkańców stolicy - zaznaczył burmistrz dzielnicy Grzegorz Pietruczuk.

Dzielnica, po zdigitalizowaniu wszystkich zdjęć, planuje wydanie albumu, wystawę oraz spacery historyczne śladami miejsc ze zdjęć Adolfa Duszka

Informowaliśmy także o legitymacjach powstańczych, które trafiły latem do Muzeum Powstania Warszawskiego:

Powstańcze legitymacje od anonimowego darczyńcy
Powstańcze legitymacje od anonimowego darczyńcyMichał Zajączkowski / MPW

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Bielany

Pozostałe wiadomości