TVN Warszawa | Ulice

Dwie manifestacje w centrum Warszawy. "Dzisiaj pokojowo i bez zadym"

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
katke/r
Źródło:
PAP
Strajk przedsiębiorców w centrum Warszawy

Sobota mija w Śródmieściu pod znakiem protestów. O 15 przemarsz zaczęli przedsiębiorcy, a przed ambasadą USA zebrali się protestujący przeciwko rasizmowi. - Dzisiaj pokojowo i bez żadnych zadym - zapewniał organizator protestu przedsiębiorców i kandydat na prezydenta RP Paweł Tanajno.

Kilkuset uczestników tak zwanego strajku przedsiębiorców zebrało się w sobotę na placu Zamkowym i po godz. 15 wyruszyło w kierunku Pałacu Kultury i Nauki. Mają ze sobą żółte flagi z logo strajku. Skandują hasła "Dość kwarantanny" i "Wolność". - Dzisiaj pokojowo i bez żadnych zadym, spokojnie, tak, jak się to powinno odbywać w państwach demokratycznych, przemaszerujemy główną trasą po ulicach Warszawy. Dlatego to "Marsz Zwycięstwa", bo naszym pokojowym nastawieniem, naszą determinacją, obudziliśmy ducha w Polsce – mówił do zgromadzonych Paweł Tanajno, organizator sobotniego przemarszu, kandydat na prezydenta RP.

Uczestnicy zapowiadali przejście ulicami: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, przez plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie, Bagatelę, ulicę Marszałkowską, Nowogrodzką, plac Zawiszy, Aleje Jerozolimskimi do placu Defilad. Planowana godzina rozwiązania zgromadzenia to 21.

To już kolejny protest przedsiębiorców w stolicy. Podczas poprzedniego protestu zatrzymano łącznie siedem osób, w tym inicjatora protestu Pawła Tanajno. Policja nałożyła siedem mandatów i skierowała 80 wniosków do sądu o ukaranie oraz 180 wniosków do inspekcji sanitarnej. Urząd miasta pierwszy raz zgodził się wpisać protest do rejestru zgromadzeń.

Przed ambasadą USA

Z kolei w Alejach Ujazdowskich, przed ambasadą USA, trwa protest zorganizowany przez Koalicję Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. Podobne akcje trwają w miastach na całym świecie.

Protesty zostały wywołane zabiciem czarnoskórego George'a Floyda przez policjanta w Minneapolis, do którego doszło 25 maja. Zgromadzeni mają transparenty z napisem "Black lives matter". Wykrzykują hasła przeciwko rasizmowi. Wcześniej podobny protest zorganizowano pod ambasadą USA w czwartek.

Wcześniej przez Warszawę przeszli też przeciwnicy szczepień.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o poprzednim strajku przedsiębiorców:

Protest przedsiębiorców na placu Defilad
Protest przedsiębiorców na placu DefiladLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

Autor:katke/r

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości