Parkują na deptaku, obok wolne miejsca. Nie można odholować, bo brakuje tabliczki

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Dzikie" parkowanie na Krakowskim Przedmieściu
"Dzikie" parkowanie na Krakowskim Przedmieściu
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
"Dzikie" parkowanie na Krakowskim PrzedmieściuMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Wolnych było co najmniej kilkanaście miejsc parkingowych, mimo to trzech kierowców postanowiło zostawić swoje auta na deptaku. Sytuację zarejestrował nasz reporter na Krakowskim Przedmieściu, ale takie cwaniakowanie to codzienność warszawskich ulic.

Śródmieście było pierwszą warszawską dzielnicą objętą Strefą Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Na chodnikach, skrajach ulic wymalowano linie wskazujące, gdzie można zostawić auto. O płatnym parkowaniu informują znaki pionowe oraz parkometry. Przed wybuchem pandemii o wolne miejsce w centrum było dość ciężko. Ale w związku z pandemicznymi obostrzeniami, masowym przechodzeniem na pracą zdalną, obecnie wiele śródmiejskich parkingów świeci pustkami, szczególnie w okolicach biur i urzędów. Tak też jest na ulicy Karaszewicza-Tokarzewskiego, która łączy plac Piłsudskiego z Krakowskim Przedmieściem.

Samochód na deptaku, obok pusty parking

W środę reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter zauważył, że parking na kilkadziesiąt aut w ciągu ulicy jest niemal w połowie pusty, mimo to znaleźli się kierowcy, którzy i tak postanowili zaparkować "na dziko". - Zajęta jest tylko nieco ponad połowa miejsc. Jednak trzech kierowców, chcąc uniknąć opłaty, zignorowało ten fakt. Jeden z samochodów jest zaparkowany tuż za wyznaczoną strefą. Kolejne dwa auta wręcz wjechały na deptak przy Krakowskim Przedmieściu – relacjonował Szmelter.

Problem nielegalnego parkowania w pobliżu oficjalnie wyznaczonych miejsc postojowych szerzej opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl w maju ubiegłego roku. Wtedy praktyki podobne do tych z Karaszewicza-Tokarzewskiego naszym reporterom udało się zarejestrować między innymi na Pawiej, Nowogrodzkiej i Rozbrat. Zarząd Dróg Miejskich przyznał wówczas, że jest świadomy istnienia problemu. Jednak drogowcy mogą interweniować tylko gdy auto stoi w miejscu znajdującym się w strefie, a kierowca nie zapłacił za parkowanie. Gdy stoi poza liniami wyznaczającymi stanowisko, nie mają uprawnień do wystawienia mandatu - to już kompetencja strażników miejskich.

Niestety w związku z pandemią przybyło im obowiązków, dlatego wspólne patrole kontrolerów ZDM i strażników zostały zawieszone. Mniej patroli to mniej kontroli i większe prawdopodobieństwo uniknięcia kary, opłaca się zatem ryzykować.

Nie mogą odholować, bo brakuje tabliczek

O zgłoszenia z tego rejonu i liczbę interwencji pytamy straż miejską. Okazuje się, że przy Karaszewicza-Tokarzewskiego sprawa jest bardziej skomplikowana. Straż miejska poinformowała nas, że na Krakowskim Przedmieściu na odcinku od Miodowej do Świętokrzyskiej zastosowano ograniczenia w parkowaniu znakami B-39 z tabliczką T-24 (strefa ograniczonego postoju plus ostrzeżenie przed usunięciem pojazdu).

"Jednak z uwagi na fakt, że przedmiotowa strefa ograniczonego postoju została oznakowana w sposób  nieprawidłowy, tj. brak na wszystkich wjazdach pod znakiem B-39 tabliczki T-24, aktualnie brak jest podstaw do podejmowania przez strażników skutecznych interwencji w tym zakresie" - przekazał referat prasowy straży miejskiej.

To oznacza, że strażnicy nie mogą zlecić odholowania samochodu na koszt właściciela. Problem nieprawidłowego oznakowania przekazano w listopadzie drogowcom. Ale nie oznacza to, że strażnicy czekają bezczynnie. "Z uwagi na fakt, że na ul. Krakowskie Przedmieście w rejonie ul. Karaszewicza-Tokarzewskiego obowiązuje dodatkowo zakaz ruchu w obu kierunkach (znak B-1), funkcjonariusze Straży Miejskiej na bieżąco kontrolują przedmiotowe miejsce w tym zakresie" - zastrzegli strażnicy (zgodnie z przepisami, tylko przy takim oznakowaniu SM może zatrzymać kierowcę do kontroli - red.).

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku funkcjonariusze odnotowali w tym miejscu 31 przypadków nieprawidłowego parkowania. "W wyniku podjętych interwencji w stosunku do kierujących niestosujących się do znaku B-1 zastosowano m. in. sankcje w postaci 36 mandatów karnych, 5 pouczeń oraz skierowano do sądu 1 wniosek u ukaranie" - przekazała stołeczna straż miejska.

ZDM: wniosek wpłynął, czeka na zatwierdzenie

Zarząd Dróg Miejskich potwierdził, że od straży miejskiej wpłynął wniosek o uzupełnienie oznakowania. "Przygotowaliśmy projekt uzupełnienia oznakowania w tym miejscu i złożyliśmy go do zatwierdzenia w Biurze Polityki Mobilności i Transportu, które zatwierdza wszystkie zmiany w oznakowaniu. Jak tylko będzie zatwierdzony, zlecimy montaż tabliczek" - poinformował Mikołaj Pieńkos z ZDM.

Biuro mobilności, gdy nadzorował je wiceprezydent Robert Soszyński, zasłynęło w ostatnich miesiącach blokowaniem projektów, które ograniczały rozpasanie stołecznych kierowców. Doprowadziło to do zmian w ratuszu. Obecnie podlega wiceprezydentowi Michałowi Olszewskiemu, który zapowiada bardziej zrównoważoną politykę.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało jednej osoby"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało jednej osoby"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych jest siedem stacji pierwszej linii metra. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze, utrudnienia na pierwszej linii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kryminalni z Targówka zatrzymali 41-letniego mieszkańca dzielnicy, który nie tylko był poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności, ale też posiadał znaczną ilość narkotyków.

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Właśnie miał odjeżdżać autem, został obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Młocku niedaleko Ciechanowa 46-latka kierująca renault wjechała do rowu. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Tłumaczyła policjantom, że była przekonana, że ktoś ją goni.

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Pijana wjechała autem do rowu, bo myślała, że ktoś ją goni

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja w okolicy Dworca Zachodniego. Zderzyły się tam cztery samochody osobowe, na miejsce przyjechały służby.

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Kolizja przy Dworcu Zachodnim. Cztery auta rozbite, podróżowało nimi 11 osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

20 zastępów straży gasiło w nocy z wtorku na środę pożar hali w Nowym Dworze Mazowieckim. Nikt nie ucierpiał, ale straty finansowe są duże.

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Płonęła hala w kompleksie magazynowo-biurowym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP