TVN Warszawa | Ulice

Plac Pięciu Rogów: odkryli dawne fundamenty. Termin końca prac "raczej niemożliwy do osiągnięcia"

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
W związku z przebudową placu Pięciu Rogów wprowadzono zmiany w ruchu
W związku z przebudową placu Pięciu Rogów wprowadzono zmiany w ruchuArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.plW związku z przebudową placu Pięciu Rogów wprowadzono zmiany w ruchu

W centralnej części placu Pięciu Rogów odsłonięte zostały zabytkowe fundamenty kamienic. Trwa inwentaryzacja. Archeolodzy wykorzystają między innymi zdjęcia lotnicze i modelowanie 3D, by stworzyć dokładną dokumentację rysunkową. Kolejne odkrycie w tym rejonie sprawia jednak, że coraz mniej realne staje się ukończenie przebudowy na przełomie sierpnia i września.

O kolejnym odkryciu archeologicznym poinformował w poniedziałek Zarząd Dróg Miejskich. "Prowadząc roboty ziemne w centralnej części inwestycji, zespół wykonawcy, firmy Strabag Polska, pod nadzorem archeologów odkrył kolejny fragment historii - fundamenty kamienic, które kiedyś uświetniały to miejsce" - przekazali drogowcy. Specjaliści pracują teraz nad inwentaryzacją pozostałości dawnych budynków. "Wykorzystywane są do tego celu modele 3D, zdjęcia lotnicze i kartometryczny obraz terenu, a także powstaje dokładna dokumentacja rysunkowa" - informuje ZDM.

Rzecznik ZDM Jakub Dybalski wyjaśnia, że fundamenty zostały wykopane na początku lipca i wówczas wstrzymano prace w tym miejscu. - Przed tym weekendem wykonawca dostał informację, że może kontynuować prace pod nadzorem archeologów, ale ci już swoje badania skończyli. Na pewno to wpływa na tempo prac, ale trudno mi dokładnie wskazać jak bardzo - zastrzegł.

W komunikacie czytamy też, że rozebrana została już zabytkowa kostka brukowa, którą odkryto w pobliżu ulicy Widok. Rozbiórkę nadzorowali archeolodzy, a elementy historycznej nawierzchni zostały zabezpieczone. W tym miejscu rozpoczęto już dalsze prace związane z kanalizacją deszczową.

Według wstępnego harmonogramu przebudowa miała zakończyć się na przełomie sierpnia i września. - W związku ze wszystkimi odkryciami, termin na koniec wakacji jest raczej niemożliwy do osiągnięcia. Ale nic w tym dziwnego. Mówimy o centrum Warszawy i należało się liczyć z tym, że pod wierzchnią warstwą znajdą się rozmaite znaleziska z przeszłości. To jest bardzo szczególne i trudne pod tym względem miejsce. Nie jestem w stanie podać ścisłego terminu zakończenia prac, ale trzeba brać przede wszystkim pod uwagę czas wstrzymania prac na Szpitalnej wiosną - przekazał redakcji tvnwarszawa.pl Dybalski. Przypomnijmy, że w marcu, tuż po rozpoczęciu pierwszych robót, zostały one przerwane z powodu odkrycia zabytkowego bruku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Postępy prac przy przebudowie placu Pięciu Rogów

ZDM podsumował też dotychczasowy przebieg przebudowy. Na Szpitalnej, od strony skrzyżowania z ulicą Górskiego trwają już roboty związane z przygotowaniem nowej konstrukcji drogi i chodnika. "Zakończone zostały już prace związane z obniżeniem istniejącego gazociągu. Na finiszu są również roboty przy kanalizacji deszczowej prowadzone na części ulicy Szpitalnej bliżej samego placu" - podano.

Na tym etapie przebudowy pojawiły się zmiany w organizacji ruchu. Na wysokości Brackiej powstało nowe, tymczasowe przejście dla pieszych. Drogowcy opisują, że w jego pobliżu ukończona została już większa część konstrukcji drogi, ułożony został krawężnik oraz kolejna część nowego chodnika z płyt lastryko.

Piesi mogą też korzystać już z nowego chodnika z płyt lastryko po zachodniej stronie Kruczej. W tej części placu trwają obecnie prace związane z układaniem nawierzchni dla przyszłych miejsc parkingowych.

Przestrzeń bez samochodów

Przebudowa placu Pięciu Rogów będzie kosztowała 14,75 miliona złotych. Projekt nowego placu przygotowała pracownia WXCA i architekt Michał Kempiński. Ma on się stać "punktem spotkań i spędzania wolnego czasu". "Plac będzie jedną przestrzenią, bez wydzielonych chodników i jezdni. Przejazd zostanie zachowany tylko dla autobusów i rowerów w ciągu Kruczej i Szpitalnej, nadrzędną rolę otrzyma tu ruch pieszy" - zapowiadali drogowcy we wcześniejszych komunikatach.

Posadzka placu zostanie wykonana z dużych płyt betonowych wzmocnionych włóknami i wykończonych kruszywem. Przybędzie też drzew liściastych, pojawią się fontanny i woda. "Plac stanie się dzięki temu przestrzenią bardziej zieloną, przyjazną i zachęcającą do spędzania tu czasu. Zaprojektowano też nową iluminację placu dostosowaną do projektowanego charakteru prestiżowej przestrzeni publicznej. Na placu i jego okolicach pojawią się latarnie stylizowane na historyczne pastorały" - podawał ZDM.

Projekt będzie się wiązał ze zmianami w organizacji ruchu wokół placu. Autobusy zostaną skierowane na Szpitalną, zaś ulica Zgoda zostanie wyłączona z ruchu (poza dojazdem do posesji i Chmielnej). Sam plac i prowadzące do niego dojazdy zostaną oznakowane jako "strefa zamieszkania", co oznacza pierwszeństwo pieszych. U zbiegu Kruczej i Widok powstaną dodatkowe przejścia dla pieszych, za to przejścia u zbiegu Złotej, Jasnej i Zgody staną się bezpieczniejsze dzięki ograniczeniu ruchu i przekrojowi jezdni.

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości