Choć od kwietnia motocykliści mieli poruszać się buspasami, to wciąż nie mają takiej możliwości. Dlaczego? Urzędnicy przekonują, że zdecydowała między innymi sytuacja związana z koronawirusem. Ale zapowiadają, że wkrótce zaczną się prace w kilku miejscach.
Temat dopuszczenia jednośladów przypomniał na Facebooku profil "TAK dla motocykli na bupasach". Pojawiło się tam pismo z Biura Polityki Mobilności i Transportu adresowane do radnego Ursynowa Pawła Lenarczyka, datowane na koniec maja.
Ratusz wyjaśnia w nim, że z uwagi na wyjątkową sytuację, spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa, "wystąpiła konieczność zweryfikowania priorytetów inwestycyjnych miasta i wprowadzenia większej dyscypliny finansowej".
Urzędnicy nie wykluczają, że jeszcze w tym roku wpuszczą motocykle na buspasy. Do tego potrzebują jednak wykonania kolejnej analizy. "Mając świadomość potrzeby poniesienia znacznych nakładów finansowych w celu dostosowania funkcjonującego obecnie oznakowania pasów autobusowych do ruchu motocykli, w tej chwili prowadzona jest analiza możliwości podjęcia działań związanych z dopuszczeniem dodatkowych pojazdów na pasy ruchu autobusowego w bieżącym roku" - czytamy w odpowiedzi.
Wnioski o karetki
Rzeczniczka ratusza potwierdza, że koronawirus to jeden z powodów. Drugi to analiza wniosków o dopuszczenie karetek nie jadących na sygnale na buspasy. - Chcieliśmy wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, przeanalizowaliśmy te wnioski i to miało wpływ na przygotowywanie projektu zmian. Karetki bez sygnałów również zostaną dopuszczone na buspasy razem z motocyklami - zapowiada Gałecka.
I od razu zaznacza, że stanie się to już niedługo. - Mamy przygotowany projekt i wszystkie uzgodnienia dotyczące nowego fragmentu buspasa na Radzymińskiej od Trockiej do Młodzieńczej. Prace związane z wdrożeniem nowego odcinka, a także zmiany z dopuszczeniem motocykli na całym odcinku Radzymińskiej, zostaną przeprowadzone w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Wstępnie planujemy prace na drugi weekend czerwca - zapowiada Gałecka.
Wylicza też, że przygotowane są kolejne projekty, "zgodnie z zapowiedzią prezydenta Warszawy" dotyczącą wpuszczenia motocykli. - Między innymi na Puławskiej, Bitwy Warszawskiej od Grójeckiej do Alej Jerozolimskich i na Modlińskiej od Kuklińskiego do Elektronowej. Trwają ostatnie uzgodnienia i w najbliższym czasie będziemy gotowi do prac, które najprawdopodobniej odbędą się w okresie wakacyjnym - mówi Gałecka.
Przypomina również, że buspas z uwzględnieniem motocykli funkcjonuje cały czas na Trasie Łazienkowskiej.
"Pilotaż tego rozwiązania przyniósł pozytywne wyniki"
Jeszcze w lutym Rafał Trzaskowski ogłosił decyzję o udostępnieniu wszystkich warszawskich buspasów dla motocyklistów. - Po dwóch sezonach testów czas na ostateczną decyzję. Pilotaż tego rozwiązania przyniósł pozytywne wyniki, dlatego z przyjemnością wdrożymy je na stałe. Zmiany w organizacji ruchu i oznakowaniu będą wprowadzane już od kwietnia - zapowiedział prezydent stolicy.
Sam pilotaż trwał od maja 2018 do października 2019 roku. W tym czasie motocykliści mogli poruszać się po buspasie na Radzymińskiej i w alei "Solidarności" na odcinku od Krynoliny do Rzeszotarskiej oraz na Trasie Łazienkowskiej od Alej Jerozolimskich do skrzyżowania alei Stanów Zjednoczonych z Ostrobramską.
Zgodnie z decyzją prezydenta motocykle miały zostać wpuszczone na wszystkie stałe buspasy w Warszawie. To blisko 53 kilometry wydzielonych korytarzy transportowych, dostępnych dotychczas tylko dla autobusów komunikacji miejskiej, taksówek i Miejskiego Transportu Osób Niepełnosprawnych. W tym celu na znakach pionowych, oprócz napisów BUS, TAXI i MTON, miał pojawiać się dodatkowy - MOTOCYKLE.
Urzędnicy wskazywali, że na decyzję wpłynął brak niebezpiecznych zdarzeń z udziałem motocyklistów w trakcie pilotażu oraz pozytywny odbiór pomysłu przez kierowców autobusów. - Jak sama nazwa wskazuje, buspasy mają służyć przede wszystkim komunikacji miejskiej. Dlatego opinia wyrażona w ankietach przez kierowców autobusów była dla nas niezwykle ważna. Kierowcy nie zgłaszali krytycznych uwag - mówił nam w lutym Tomasz Demiańczuk ze stołecznego ratusza, choć jeszcze w 2015 roku przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego byli nastawieni do pomysłu bardzo sceptycznie.
Na tę zmianę czekali od lat. Motocykliści wjechali na buspasy
Na tę zmianę czekali od lat. Motocykliści wjechali na buspasy
Autorka/Autor: mp/ran
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl