Trwa liczenie strat. Relacja na żywo

fot. PAP/ Paweł Supernak
fot. PAP/ Paweł Supernak

Zamieszki najpierw na placu Konstytucji, potem Na Rozdrożu, 21 osób rannych, ponad 200 zatrzymanych i zniszczenia na ulicach - to bilans Święta Niepodległości w Warszawie.

20.00

Trwa liczenie strat po zamieszkach - informuje Agnieszka Kłąb z biura prasowego Ratusza. Chuligani demolowali między innymi przystanki i chodniki.

19:40

Mariusz Sokołowski, Komenda Główna Policji: zatrzymano już ponad 200 osób. Ponadto 12 policjantów zostało rannych.

Łącznie 21 osób trafiło do szpitali, podało pogotowie.

18:54

Prezydent Bronisław Komorowski jeszcze w piątek spotka się ze swoimi współpracownikami, aby rozważyć, czy obecne prawo regulujące kwestię organizowania zgromadzeń jest wystarczające.

Z kolei Hanna Gronkiewicz-Waltz w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" powiedziała: chodzi o wprowadzenie zakazu rejestracji dwóch zgromadzeń w tym samym miejscu, by nie dochodziło więcej do takich sytuacji jak np. na pl. Konstytucji.

18:40

- Dysponujemy 54 zespołami ratunkowymi. Na razie to wystarczy - powiedział Marek Niemirski, rzecznik prasowy warszawskiego pogotowia.

18:04

- Straty są duże. Zaczynamy teraz dokładne liczenie - mówi Ewa Gabor, szefowa biura bezpieczeństwa warszawskiego ratusza. Chuligani niszczyli między innymi przystanki, chodniki i samochody.

17.51

9 policjantów rannych, a ponad 150 osób zatrzymanych - informuje policja. Cały czas trwają czynności Na Rozdrożu. Policja zapowiada, że wykorzysta m.in. nagrania z monitoringu.

17.34

Część osób opuszcza już plac Na Rozdrożu - posłuchali wezwań policji. Część nadal rzuca petardami.

17:26

Policja wzywa do opuszczenia placu Na Rozdrożu. Od początku demonstracji policja zatrzymała już 120 osób.

17:22

Policja użyła armatek wodnych Na Rozdrożu. Pożar wozu transmisyjnego TVN 24 został już ugaszony.

17:14

Premier Donald Tusk rozmawiał z szefem MSWiA na temat wydarzeń w stolicy. - Policja panuje nad sytuacją. Nie dopuściła, żeby dwie demonstracje spotkały się ze sobą i trzeba to zapisać na plus - mówił w TVN24 rzecznik rządu Paweł Graś.

- Na pewno będzie zalecenie pana premiera, żeby potraktować zatrzymanych z całą bezwzględnością. Wszyscy ci, którzy dziś dopuszczali się łamania prawa muszą się liczyć z tym, że będą surowo ukarani - mówił Paweł Graś.

17.05

Tłum napiera na wozy dziennikarzy - relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl.Policjanci nie interweniują. Zgromadzeni skandują "Roman Dmowski, wyzwoliciel Polski."

16.57

Gorąco na placu Na Rozdrożu przy pomniku Dmowskiego. Zgromadzeni odpalili race, rzucają butelkami i kamieniami. Doszło do zamieszek i ataku na dziennikarzy TVN oraz Polskiego Radia. Płonie samochód reporterski.

16:50

Kaziemiera Szczuka przez megafon apeluje do zgromadzonych w Kolorowej Niepodległej o zdjęcie wszystkich symboli anarchistycznych, żeby mogli wydostać się bezpiecznie z Marszałkowskiej.

16:48

W zamieszkach zostało rannych 20 osób. Wszystkie trafił do kilku warszawskich szpitali. - Załogi interweniowały w sumie 40 razy. W połowie przypadków pomoc została udzielona na miejscu - powiedział Marek Niemirski, rzecznik pogotowia.

16.40

Pierwsi uczestnicy Marszu Niepodległości docierają przed pomnik Dmowskiego. Aleje Ujazdowskie i Belwederska zamknięte dla ruchu.

16.24

- Ci którzy walczą z policją, to nie są uczestnicy Marszu Niepodległości. To stadionowi chuligani, którzy przyszli na plac Konstytucji i tam zostali. Marsz spokojnie poszedł swoją drogą - tłumaczy w TVN24 współorganizator Marszu, Krzysztof Bosak.

Według jego słów w marszu uczestnicy około 10 tysięcy osób.

16.19

Rzecznik KSP: sytuacja opanowana. Zatrzymaliśmy ponad 100 osób. Wsród nich są zarówno sympatyzujący z Marszem Niepodległości, jak i Kolorowej Niepodległej.

16:11

Uczestnicy Kolorowej Niepodległej czekają na sygnał policji, która wyznaczy, kiedy będą mogli się rozejść.

16:05

25 osób zatrzymanych po zamieszkach na placu Konstytucji.

16:00

Marsz Niepodległości zmierza w kierunku placu Unii Lubelskiej.

15:59

Marszałkowska róg Wilczej grupa kilkudziesięciu osób obrzuciła kamieniami i petardami policjantów oraz uczestników Kolorowej Niepodległej. Ponadto w okolicach Hożej czy Poznańskiej są niszczone zaparkowane samochody - informuje reporter tvnwarszawa.pl

15:51

Marsz Niepodległości wciąż legalny - miejskie Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zdementowało informacje podawane przez biuro prasowe Ratusza.

15:40

Grupa około 100 osób, wśród nich członkowie organizacji lewicowych, która zaatakowała policjantów na rogu ul. Nowy Świat i ul. Świętokrzyskiej w Warszawie, zostało przewiezionych na komisariaty, gdzie zostanie przesłuchana - podaje TVN 24.

15.29

10 osób rannych w zamieszkach - informuje Marek Niemirski, rzecznik pogotowia ratunkowego. Trafili do szpitali m.in. na Solcu, Banacha, Lindleya.

15.26

Wstrzymany ruch na Trasie Łazienkowskiej w obu kierunkach.

15.20

Marsz idzie w kierunku południowym - w stronę ronda Jazdy Polskiej.

Trwają zamieszki od strony Marszałkowskiej.

15.13

Przynajmniej kilku funkcjonariuszy jest rannych - podaje TVN 24.

15.09

Policja dostała pozwolenie na użycie broni gładkolufowej. Użyła jej.

15.06

Tłum od strony placu Konstytucji napiera na kordon policyjny. Rzucają racami. Policja użyła gazu.

- Precz z komuną! Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę! - krzyczy tłum na placu Konstytucji.

15.02

- Zgromadzeni demolują przystanki na placu Konsytucji. Są ranni - informuje reporter tvnwarszawa.pl.

14.57

- Policja użyła armatek wodnych - informuje reporter tvnwarszawa.pl. Na miejscu duże siły policji z różnych miast.

14.50

Transparenty przed kordonem policji, który oddziela plac Konsytytucji od Marszałkowskiej:

Transparenty przed kordonem - fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
Transparenty przed kordonem - fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.plTransparenty przed kordonem - fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl

14.48

- U zbiegu pl. Konsytucji i Marszałkowskiej grupy narodowców obrzucają policję przedmiotami. Prowokatorzy odpalają race. Armatki wodne funkcjonariuszy są przygotowane do działania - informuje Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

fot. Bartosz Andrejuk/tvnwarszawa.pl
fot. Bartosz Andrejuk/tvnwarszawa.plfot. Bartosz Andrejuk/tvnwarszawa.pl

14:29

Im bliżej godziny 15.00, kiedy z pobliskiego Placu Konstytucji ma wyruszyć "Marsz Niepodległości" organizowany przez środowiska narodowe, przybywa uczestników wiecu zorganizowanego przez m.in. stowarzyszenie "Krytyka Polityczna". Organizatorzy szacują, że przed godz. 14.00 uczestników "Kolorowej Niepodległej" było ponad 2 tysiące - informuje tvn24.pl.

14:24

- Co chwila dochodzi do starć między uczestnikami Kolorowej Niepodległej a ich oponentami. W ruch poszły butelki i kamienie - mówi Bartosz Andrejuk, reporter tvnwarszawa.pl.

Niebezpiecznie jest w bocznych uliczkach, prowadzących do Marszałkowskiej (tam gromadzą się prowokatorzy starć z Kolorową Niepodległą) i na obrzeżach blokady, organizowanej przez środowiska antyfaszystowskiej.

Policja próbuje opanować sytuację. Przez megafony nawołuje do spokoju.

13.45

- Na skrzyżowaniu Marszałkowskiej z Wilczą jest bijatyka. Kilka osób zostało poszkodowanych. Co chwila grupy osób podchodzą w pobliże Kolorowej Niepodległej - mówi Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

13:06

- Po godzinie 13.00 doszło do przepychanek. Policyjny kordon przerwali członkowie Kolorowej Niepodległej. Przewrócili dwóch policjantów na ulicę - relacjonuje Marcin Gula, reporter tvnwarszawa.pl.

Przyszły grupy osób, które starły się z uczestnikami Kolorowej Niepodległej. Zaczęli podchodzić do uczestników blokady. Obie grupy oddziela policja.

12:00

Na ulicy Marszałkowskiej, na wysokości numeru 64, zebrała się grupa uczestników manifestacji "Kolorowa Niepodległa".

Ulica została zamknięta od placu Konstytucji do ronda Dmowskiego.

11.50 Grupa około 100 osób zaatakowała policjantów na rogu ul. Nowy Świat i ul. Świętokrzyskiej w Warszawie, a następnie zabarykadowała się w kawiarni na rogu ul. Nowy Świat i Świętokrzyskiej. Na miejsce wezwano dodatkowe siły policji. Według nieoficjalnych informacji, wśród tych osób są anarchiści z Niemiec. Ulica Nowy Świat została zamknięta. CZYTAJ WIĘCEJ

Czytaj też na tvn24.pl

fot. Tomasz Zielinski/tvnwarszawa.pl
fot. Tomasz Zielinski/tvnwarszawa.pl

fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Utrudnienia w ruchu

Zablokowana jest ul. Marszałkowska od ronda Dmowskiego do ul. Pięknej w obu kierunkach. Utrudnień w ruchu będzie można spodziewać również się w rejonach: Al. Jerozolimskich, Al. Ujazdowskich oraz przy pl. Na Rozdrożu. Ruch na tych trasach jest kierowany przez policję.

Ze względu na bezpieczeństwo uczestników nie będą upublicznione informacje o trasach, którymi przejdą uczestnicy dwóch zgormadzeń. Taką decyzje podjęła Ewa Gawor, dyrektor miejskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Komunikacja miejska na objazdy

Wstrzymany jest ruch dla autobusów w ul. Marszałkowskiej na odcinku od ronda Jazdy Polskiej do ronda Dmowskiego. Autobusy skierowane są na trasy objazdowe.

Około 12:30 został wstrzymany również ruch tramwajowy na ul. Marszałkowskiej na odcinku od pl. Zbawiciela do pl. Bankowego. Tramwaje z pl. Zbawiciela kierowane są na pl. Narutowicza, przez Nowowiejską, Filtrową, a tramwaje jadące w kierunku Żoliborza - z pl. Narutowicza kierowane Towarową-Okopową-Popiełuszki-do Metra Marymont.

Dwa zgromadzenia

Marsz Niepodległości, który miał ruszyć o godz. 15:00 jest organizowany przez m.in. Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny.

Organizatorem Kolorowej Niepodległej jest antyfaszystowskie Porozumienie 11 Listopada.

Mapy dostarcza Targeo.pl

as/mz

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracują służby. Są utrudnienia.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Na szczęście maszynista wyhamował, a z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na ulice Śródmieścia wyjdą ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

Na Kamionku strażnicy miejscy zauważyli bmw, jadące pod prąd ulicą jednokierunkową. Gdy zatrzymali kierowcę, wyszło na jaw, że ten nie ma uprawnień.

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z mieszkanek zaniepokoił stan wody w Kanale Bródnowskim. Pływała w niej żółto-brunatna piana. Z kolei na pobliskim moście były widoczne tłuste plamy. Powiadomiła straż miejską.

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 15. odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas tegorocznej edycji muzykę patrona interpretować będą saksofonista Wojciech Staroniewicz i pianista Maciej Tubis. Organizatorzy zaprosili także włoskich artystów Lukę Aquino i Giovanniego Guidiego.

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 35-latka podejrzanego o nękanie byłej partnerki. Jak ustalili, mężczyzna przesyłał kobiecie wulgarne wiadomości z pogróżkami i wielokrotnie groził jej pozbawieniem życia. Miał też ją śledzić, w samochodzie kobiety zamontował lokalizator.

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Kamerunu, Luther King Martin jest poszukiwany do odbycia kary trzech miesięcy więzienia zasądzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ. Policjanci apelują o zgłaszanie się osób, które znają miejsce pobytu ściganego listem gończym mężczyzny.

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim robotnicy natrafili na betonowe fundamenty i drogę. Znalezisku przyjrzą się archeologowie. Jak słyszymy od pełnomocnika ratusza ds. Wisły, nie zaburza to harmonogramu prac.

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wracają na Ursynów, by dokończyć remont jezdni alei Komisji Edukacji Narodowej. Nową nawierzchnię zyska też ulica Antoniego Malczewskiego na Mokotowie. Remont pierwszej z nich będzie prowadzony w weekend, drugiej - od poniedziałku. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami, wyznaczone zostały objazdy.

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z pytaniem o to, jak przeciwdziała hałasowi ulicznemu. Nawiązał do programów, które miały złagodzić problem i chce wiedzieć, jaka jest ich realizacja.

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

Źródło:
PAP

Spółka PKP PLK poinformowała, że ruszyły prace przy budowie drugiego przejścia podziemnego na stacji Warszawa Gdańska. Tunel ułatwi przesiadki między koleją a komunikacją miejską. Peron numer 2 został tymczasowo wyłączony z użytku.

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomoc rzeczowa z Warszawy wciąż trafia do osób poszkodowanych powodzią. Artykuły, których potrzebują powodzianie, to osuszacze, łopaty, środki czystości, grube worki, rękawice czy gumowe buty. Miejska zbiórka niebawem się kończy, dary można przynosić do piątku, 27 września.

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl