Na dwa miesiące zamkną Ząbkowską dla kierowców

[object Object]
"To przestrzenie, w których powinniśmy po prostu żyć"TVN24
wideo 2/4

Zamknięta dla samochodów, otwarta dla mieszkańców i turystów, tętniąca kinem, teatrem, literaturą, sztuką i muzyką. Fragment ulicy Ząbkowskiej na wakacyjne miesiące znów stanie się deptakiem. W tym roku działania skupiają się na tematach ekologicznych: recyklingu i zero waste.

Festiwal już po raz piąty zagości na Ząbkowskiej (między Brzeską a Targową). Jego pomysł zrodził się w trakcie prac nad programem rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy. Jego celem jest przede wszystkim poprawa infrastruktury i remont starych kamienic, ale także zapobieganie wykluczeniu i rozwój aktywności lokalnej.

"Będziemy mówić jak produkować mniej odpadów"

- Już za parę dni ponownie zamykamy ulicę Ząbkowską, ale w zupełnie innym wydaniu niż do tej pory. Postanowiliśmy wykorzystać fakt, że mieszkańcy są coraz bardziej zainteresowani dbałością o środowisko, wykorzystaniem surowców i ich oszczędzaniem. Na Ząbkowskiej wychodzimy krok dalej, czyli nie tylko będziemy mówić, jak wykorzystać powtórnie produkty, ale także jak produkować mniej odpadów. Stąd w tym roku pojawi się wiele tematów dotyczących niewyrzucania, niemarnowania jedzenia, kupowania w sposób odpowiedzialny - mówił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Jak dodała koordynatorka programu Otwarta Ząbkowska Anna Madejska, uczestnicy festiwalu będą mogli poznać przykłady ponownego wykorzystania przedmiotów w ramach recyklingu i upcyklingu. - Odbędą się warsztaty zabawek dla dzieci, warsztaty zero waste z tworzenia woreczków ekologicznych na zakupy, będziemy mogli dowiedzieć się jak ograniczyć produkowanie odpadów i jak je segregować - zapowiadała.

W pustostanie przy ulicy Ząbkowskiej 11 powstanie tymczasowa galeria sztuki, w której artyści prezentować będą swoje dzieła przez dwa miesiące. "Działanie galerii rozpocznie się wystawą oraz warsztatami artystycznymi w duchu zero waste. Zobaczyć będzie można na przykład wystawę fotograficzną Agnieszki Rodowicz o jedzeniu wyrzucanym przez okna, leżącym na chodnikach, trawnikach, wynoszonym na skwery" – podaje urząd miasta.

Rowery, antykwariaty, wyprzedaże garażowe

Przy okazji festiwalu odbędą się indywidualne lekcje poruszania się rowerem po mieście i zagadnienia związane z recyklingiem rowerowym. Poza tym we wszystkie wakacyjne weekendy na zamkniętym fragmencie ulicy będzie działał Miejski Serwis Rowerowy, gdzie będzie można dokonać bezpłatnego przeglądu i regulacji jednośladów oraz drobnych napraw.

Na ulicy Ząbkowskiej tradycyjnie pojawią się antykwariaty oraz odbędą się Targi Sztuki i Rzemiosła Artystycznego. Uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć lub kupić malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię czy ceramikę. Z kolei wystawcy korzystający z ekologicznych surowców i rozwiązań zaprezentują swój asortyment w ramach Strefy Kreatywnych – targów rękodzieła i upcyklingu. Poza tym odbędą się wyprzedaże garażowe i akcja wymiany rzeczy.

- W tym roku staramy się wykorzystać wszystko to, co używane było wcześniej. Staramy się nie tworzyć nowych elementów aranżacji i wyposażenia, tylko użyć ponownie tego, co powstało w latach poprzednich – opowiadała Marlena Happach, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Otwarta Ząbkowska - zmiany w ruchuUM

Ulica deptakiem, autobusy na objazdy

Festiwal jak zwykle związany będzie ze zmianami w ruchu. Fragment ulicy pomiędzy ulicą Targową a Brzeską stanie się deptakiem w nocy z 28 na 29 czerwca. Samochody wrócą tu ponownie dopiero w nocy z niedzieli na poniedziałek z 1 na 2 września.

Jak podaje stołeczny ratusz, "wyłączony z ruchu odcinek ulicy Ząbkowskiej będzie można ominąć na kilka sposobów. Do ulicy Targowej prowadzący dojadą ulicą Brzeską i Białostocką lub aleją "Solidarności". Do ulicy Kijowskiej natomiast kierujący zostaną poprowadzeni objazdem ulicami Brzeską lub Markowską bądź Naczelnikowską i Trasą Świętokrzyską".

Autobusy linii 138 do ulicy Targowej pojadą ulicami Markowską i Kijowską, z kolei autobusy linii 170, 338 oraz nocnych N16 i N66 w kierunku Ronda Starzyńskiego i Dworca Centralnego dojadą Markowską i Białostocką do Targowej. W drugą stronę kursują Targową do Kijowskiej i skręcają w Markowską.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy też o Święcie Saskiej Kępy:

[object Object]
Atrakcje na Francuskiej i ParyskiejMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

ab/b

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl