Kilka tygodni bez Wisłostrady. Budowa metra opóźniona

Znaki informują o utrudnieniachLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Tunel Wisłostrady będzie zamknięty co najmniej kilka tygodni, a może nawet miesięcy - ustalił portal tvnwarszawa.pl. Takie samo opóźnienie złapie budowa metra. To oznacza gigantyczne problemy komunikacyjne warszawiaków.

Do awarii na budowie II linii warszawskiego metra doszło w nocy z poniedziałku na wtorek. Zalało powstającą stację Powiśle. W ostatniej chwili podjęto decyzję o ewakuacji budowy. Ludzie zdążyli opuścić stację - maszyny zostały i w tej chwili są zalane wodą.

SPRAWDŹ, CO SIĘ STAŁO NA BUDOWIE METRA

Natychmiast zamknięto dla ruchu most Świętokrzyski i tunel Wisłostrady. Z mostem wszystko jest w porządku i może już zostać otwarty. Nie ma też uszkodzeń w samym tunelu. Największy niepokój budzi jednak sytuacja pod jego dnem. Nie wiadomo, jak dużo ziemi zabrała ze sobą woda wlewająca się na stację. A bez odpowiedzi na to pytanie, nie można wpuścić tam samochodów.

Kliknij na obrazek, aby powiększyć:

Prawdopodobnie tu doszło do przeciekuMetro Warszawskie/ grafika TVN24

- Potrzebujemy więcej czasu, by ustalić, ile ziemi wypłukało i skąd. Dopiero wtedy będzie można powiedzieć, ile zajmie przywrócenie przejezdności Wisłostrady - tłumaczy Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP, wykonawcy centralnego odcinka II linii metra.

- Sytuacja jest poważna - ocenia w rozmowie z tvnwarszawa.pl wiceprezydent Jacek Wojciechowicz. Tymczasem, jak ustaliliśmy w źródłach zbliżonych do budowy metra, zamknięcie może potrwać kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy.

Warszawie grozi paraliż

To fatalna wiadomość dla całego miasta. W połączeniu z zamknięciem ulicy Marszałkowskiej, też związanym z budową II linii metra, oznacza bowiem, że przejazd z północy na południe miasta zamieni się w koszmar. Kierowcy odczuli to już we wtorek - al. Jana Pawła II była zakorkowana do późnego wieczora. A przecież mamy wakacje - jeśli problemy potrwają do września, miastu grozi prawdziwy paraliż.

- Będzie ciężko - przyznaje wiceprezydent Jacek Wojciechowicz. I dodaje: - Postaramy się, by kierowcy mogli w miarę swobodnie jeździć przez Powiśle. To jednak oznacza ograniczenie liczby miejsc parkingowych w tym rejonie miasta - dodaje.

Metro już na pewno opóźnione

To nie jedyna konsekwencja awarii. Opóźni się też budowa samego metra. Stacja Powiśle ma dla niej kapitalne znaczenie - to tu do ziemi wprowadzone miały zostać dwie kolejne tarcze TBM. Stumetrowe maszyny drążące tunele miały wyruszyć pod dnem Wisły w kierunku stacji Stadion i Dworzec Wileński na prawym brzegu rzeki.

Tarcze potrzebują jednak szybu startowych. Tę rolę na Powiślu pełnić miał właśnie korpus stacji. Bez niego nie ma mowy o drążeniu tuneli. Możliwe, że AGP zmieni harmonogram i tarcze będą drążyć w przeciwnym kierunku: zaczną na Pradze, a skończą na Powiślu. To jednak oznaczałoby kolejne zmiany - budowaną już stację dw. Wileński trzeba by było dostosować do roli szybu startowego. A to z kolei wymaga dziesiątek, jeśli nie setek nowych dokumentów i uzgodnień.

Jak to naprawić?

Teraz wszystko zależy od wyników badań prowadzonych na Powiślu. Optymistyczny scenariusz zakłada, że ubytek jest obok tunelu. Wtedy konstrukcja nie jest w ogóle zagrożona. Jeśli jest inaczej, naprawa będzie bardziej skomplikowana.

Póki co AGP zastanawia się, jak to w ogóle zbadać. Rozważanych jest kilka metod diagnostycznych. Najmniej prawdopodobna to wykorzystanie płetwonurków w zalanej stacji. Dużo bardziej prawdopodobne jest wykonanie odwiertów w jezdni tuneli Wisłostrady lub w jego fundamentach. - Gdy okaże się, ile ziemi brakuje, będziemy mogli dokładniej oszacować, ile potrwa uzupełnianie - tłumaczy Witczyński.

To nie będzie ani łatwa, ani krótka operacja. Beton trzeba będzie wstrzykiwać tak, by wypchnął wodę, która w tej chwili wypełniła ubytki. Na razie utrzymuje ją tam woda z Wisły, wpompowana do wnętrza stacji Powiśle. Gdy już uda się wypełnić ubytek, trzeba będzie poczekać, aż beton stężeje, a potem powoli wypompować wodę ze stacji, obserwując, czy konstrukcje stacji i tunelu są stabilne. Cały czas prowadzone będą pomiary, które odpowiedzi też nie przyniosą od razu.

- Priorytetem jest bezpieczeństwo. Nie wpuścimy samochodów do tunelu, dopóki nie będziemy mieć pewności, że nie ma żadnego ryzyka - podkreśla wiceprezydent Wojciechowicz.

Schemat rozbudowy metra w Warszawie z roboczymi nazwami stacjiMetro Warszawskie / tvn24.pl

Karol Kobos

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Około stu osób zostało ewakuowanych z terenu lotniska w Modlinie. Powodem był pozostawiony bagaż. Na miejscu działały służby.

Ewakuacja lotniska w Modlinie. Powodem był pozostawiony bagaż

Ewakuacja lotniska w Modlinie. Powodem był pozostawiony bagaż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. Od niedzieli, 16 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka oraz jedna jezdnia ulicy Puławskiej. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latkowi prawdopodobnie znudziła się praca w lombardzie, bo postanowił odejść i to natychmiast. Wcześniej jednak wypłacił sobie pensję i to - według zgłoszenia jego szefa i ustaleń policji - z sowitą premią. Teraz grozi mu pięć lat więzienia.

Postanowił natychmiast odejść z pracy, wypłacił sobie pensję i zniknął

Postanowił natychmiast odejść z pracy, wypłacił sobie pensję i zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Trzech kajakarzy nie wróciło na miejsce. Znalazłem pusty kajak wypełniony pustymi butelkami po alkoholu i ślady stóp prowadzące do wody" - takie zgłoszenie po godzinie 23 otrzymał dyżurny wyszkowskiej policji od właściciela wypożyczalni kajaków.

Pusty kajak z butelkami po alkoholu i ślady stóp prowadzące do wody

Pusty kajak z butelkami po alkoholu i ślady stóp prowadzące do wody

Źródło:
tvnwarszawa.pl

52-latek na własne życzenie nie poleciał na Wyspy Zielonego Przylądka. Na lotnisku "zażartował" bowiem, że w bagażu ma granat. Interweniowali strażnicy graniczni. Dostał mandat, a kapitan nie wpuścił go na pokład samolotu.

Nikogo nie rozbawił, na Wyspy Zielonego Przylądka nie poleciał

Nikogo nie rozbawił, na Wyspy Zielonego Przylądka nie poleciał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja dysponuje nagraniem z kamer monitoringu, na którym widać moment ataku na piosenkarkę Viki Gabor oraz jej ojca. Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl dowiedział się, co nagrały kamery. - Ciosy zostały zadane, kiedy ojciec artystki wrócił już do auta. Napastnik potem użył gazu, który trafił też w piosenkarkę - przekazuje nasz reporter. Zatrzymany w tej sprawie mężczyzna nie usłyszał jeszcze zarzutów.

Atak na Viki Gabor i jej ojca. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu

Atak na Viki Gabor i jej ojca. Zdarzenie nagrały kamery monitoringu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podinspektor Robert Szumiata z komendy stołecznej przekazał, że funkcjonariusze podjęli interwencję na terenie Uniwersytetu Warszawskiego w związku z propalestyńskim protestem studentów. Zostali poproszeni przez rektora o "udrożnienie ciągów komunikacyjnych". Komunikat wydała też uczelnia. Zaznacza w nim, że protest nie może zakłócać zajęć i egzaminów oraz utrudniać innym osobom wyjście z kampusu.

Propalestyński protest i policja na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Interwencja na "prośbę rektora"

Propalestyński protest i policja na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Interwencja na "prośbę rektora"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Metro Warszawskie zawarło porozumienie z Zespołem Szkół Elektronicznych i Licealnych przy ulicy generała Zajączka. Uczniowie tej żoliborskiej placówki będą przyjmowani na praktyki zawodowe i staże organizowane przez miejskiego przewoźnika. Dodatkowo, w ramach współpracy spółki ze szkołą, planowane jest uruchomienie klas patronackich i pracowni dydaktycznej.

Metro utworzy klasy patronackie

Metro utworzy klasy patronackie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarł w mieszkaniu, miał obrażenia wskazujące na pobicie. W tej sprawie policjanci zatrzymali kobietę i mężczyznę. Oboje usłyszeli zarzuty pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Ciało mężczyzny w mieszkaniu, dwie osoby zatrzymane

Ciało mężczyzny w mieszkaniu, dwie osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tragicznym wypadku na krajowej "pięćdziesiątce" zginął motocyklista. Policjanci szukają kierowcy jasnego busa, który mógł być świadkiem zdarzenia.

Zginął motocyklista, szukają "kierowcy jasnego busa"

Zginął motocyklista, szukają "kierowcy jasnego busa"

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Dwa samochody zderzyły się na trasie S2. Lewa strona opla znalazła się na barierkach oddzielających jezdnie. Policjanci ustalili, że kierowca tego auta nie ma uprawnień do kierowania.

Zderzenie na S2, samochód zawisł na barierkach. Kierowca bez prawa jazdy

Zderzenie na S2, samochód zawisł na barierkach. Kierowca bez prawa jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Poległ na służbie Rzeczypospolitej; oddał za nas, za Ojczyznę życie - w taki sposób w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda odniósł się do ostatniego pożegnania żołnierza, który zmarł po ugodzeniu nożem na polsko-białoruskiej granicy. Prezydent był obecny na uroczystości pogrzebowej. O godzinie 12 - jako wyraz hołdu dla zmarłego - zawyły syreny Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej.

"Tu spoczywa żołnierz polski, obrońca Ojczyzny". Syreny zawyły w całym kraju

"Tu spoczywa żołnierz polski, obrońca Ojczyzny". Syreny zawyły w całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rozpoczynają się prace nad dwoma kluczowymi dla przyszłości Warszawy dokumentami. Urzędnicy nie ukrywają, że termin, który narzuciła ustawa, jest bardzo wyśrubowany. Strategia rozwoju i plan ogólny muszą zostać uchwalone przez radnych do końca przyszłego roku. Najmniejsze opóźnienie może oznaczać inwestycyjny paraliż w mieście.

Bez tych dokumentów Warszawie grozi inwestycyjny paraliż

Bez tych dokumentów Warszawie grozi inwestycyjny paraliż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na Pradze-Północ. Jeden dachował tuż obok wejścia do stacji metra Szwedzka. Jedna osoba została ranna. Na czas działań służb droga była całkowicie zablokowana.

Auto dachowało obok stacji metra

Auto dachowało obok stacji metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Krzysztof S., znany muzyk jazzowy, jest oskarżony o wykorzystanie seksualne nieletniej. Proces rozpoczął się w środę, 12 czerwca. S. nie było na sali sądowej. Podczas śledztwa nie przyznał się do winy.

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Rozpoczął się proces

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Rozpoczął się proces

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl/Gazeta Wyborcza

W szpitalu zmarł strażak użądlony przez pszczoły w okolicy swojego domu. Starszy ogniomistrz Marcin Wilkowski służył w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej na Targówku, był również strażakiem ochotnikiem w rodzinnej Dąbrówce.

Strażak zmarł po użądleniu przez pszczoły

Strażak zmarł po użądleniu przez pszczoły

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze z Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie wyciągnęli w pobliżu mostu średnicowego mężczyznę z Wisły. "Pływak" tłumaczył, że wszedł do wody, żeby "zbadać dno i głębokość" rzeki.

Chciał sprawdzić, jak głęboka jest Wisła. Niemal w niej utonął

Chciał sprawdzić, jak głęboka jest Wisła. Niemal w niej utonął

Źródło:
tvn24.pl

W Sokołowie Podlaskim kierowca autobusu potrącił kobietę i dwie dziewczynki przechodzące przez przejście dla pieszych. Sześciolatka zginęła na miejscu. Jej ciotka i siostra w stanie ciężkim trafiły do szpitala. Kierujący jest oskarżony o to, że mimo awarii układu hamulcowego kontynuował jazdę. Mężczyzna złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca chce dobrowolnie poddać się karze

Sześciolatka zginęła pod kołami autobusu. Kierowca chce dobrowolnie poddać się karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl