Fotoradarów więcej, wykroczeń mniej. Od początku roku zarejestrowały ponad 80 tysięcy naruszeń

Autor:
mp/gp
Źródło:
PAP
Fotoradary na moście Poniatowskiego gotowe do działania
Fotoradary na moście Poniatowskiego gotowe do działaniaTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.plFotoradary stanęły na moście Poniatowskiego wiosną

Od początku roku fotoradary w Warszawie zarejestrowały ponad 87 tysięcy naruszeń - podsumował Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Pomimo zwiększenia ich liczby o urządzenia na moście Poniatowskiego liczba zarejestrowanych naruszeń spadła o 17 procent. Niebawem pojawią się kolejne miejsca objęte kontrolą prędkości - trwają testy systemu kamer do odcinkowego pomiaru prędkości na trasie S8.

Według danych przekazanych przez rzeczniczkę Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monikę Niżniak od początku 2021 roku wszystkie fotoradary ustawione w Warszawie zarejestrowały 87,2 tysiąca naruszeń. Najwięcej zdjęć wykonał fotoradar ustawiony przy ulicy Spacerowej - 13 558. - Ten fotoradar rejestruje również najwięcej naruszeń w skali kraju - zaznaczyła Niżniak.

Na drugim miejscu znalazł się fotoradar przy ulicy Pileckiego na Ursynowie, natomiast sześć nowych fotoradarów na moście Poniatowskiego od początku funkcjonowania zarejestrowało już 18 268 naruszeń. Z kolei najmniej zdjęć zrobiło urządzenie ustawione przy Zamienieckiej w kierunku Gocławia - 56, fotoradar przy Fieldorfa w kierunku Placu Szembeka - 160 oraz w alei KEN - 459.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

GITD: mimo zwiększenia liczby fotoradarów liczba naruszeń spadła

- Mimo zwiększenia liczby urządzeń o sześć fotoradarów zlokalizowanych na moście Poniatowskiego, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, liczba zarejestrowanych w Warszawie naruszeń spadła o 17 procent, co jest bardzo dobrą wiadomością i oby ta tendencja utrzymała się. W ubiegłym roku urządzenia zarejestrowały w tym czasie 105,5 tysięcy przypadków przekroczenia przez kierujących dozwolonej prędkości – podkreśliła rzeczniczka GITD.

Wskazała, że kierowcy w Warszawie przekraczają prędkość średnio o 22 kilometry na godzinę więcej, niż pozwalają przepisy. - Jednak zdarzają się przypadki skrajnej nieodpowiedzialności: w sierpniu fotoradar na Modlińskiej zarejestrował pojazd, którym kierujący w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 164 kilometrów na godzinę. Kilka miesięcy wcześniej, pod koniec maja, tym razem na Pułkowej fotoradar zarejestrował pojazd, którego kierujący miał na liczniku 137 kilometrów na godzinę - przekazała Niżniak.

Trwają testy systemu kamer na S8

Jak wcześniej informowała rzeczniczka GITD, lada moment na mapie Warszawy pojawią się kolejne miejsca objęte kontrolą prędkości. W środę zakończyły się odbiory techniczne dwóch odcinkowych pomiarów prędkości na warszawskim odcinku trasy S8 pomiędzy węzłem Łabiszyńska a węzłem Piłsudskiego (Marki) oraz węzłem Konotopa a węzłem Bemowo (Lazurowa). - W środę późnym popołudniem rozpoczęliśmy testy systemu kamer. Po pozytywnych testach urządzenia zostaną przełączane w tryb rejestracji naruszeń, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych dni - zaznaczyła.

Po uruchomieniu kamer, pomiary będą prowadzone w obu kierunkach na wszystkich nitkach głównego ciągu trasy S8. - W sumie zainstalowanych zostało 30 kamer. Na podstawie czasu wjazdu i wyjazdu pojazdu z kontrolowanego odcinka drogi system automatycznie określi jego średnią prędkość - tłumaczyła.

Koszt montażu urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości na trasie S8 wyniósł blisko cztery miliony złotych. 

Autor:mp/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości