Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że fotoradary zamontowane na moście Poniatowskiego zostały przełączone w "tryb rejestracji naruszeń". Przez dwa tygodnie zarejestrowały ich blisko 6 tysięcy. - Są przypadki przekroczenia prędkości tym samym pojazdem nawet 9 razy - poinformowała rzeczniczka GITD.
Pierwsze fotoradary ustawione na moście Poniatowskiego zostały uruchomione w połowie września. Początkowo w tryb rejestracji były przełączone tylko trzy urządzenia. W zeszłym przełączono już pięć z sześciu fotoradarów.
Prawie sześć tysięcy naruszeń
Jak przekazała Polskie Agencji Prasowej rzeczniczka GITD Monika Niżniak, ostatni fotoradar na moście Poniatowskiego został przełączony w tryb rejestracji we wtorek, w samo południe. - Od 14 września do tej pory pięć działających fotoradarów zarejestrowało prawie 5,9 tys. naruszeń - podkreśliła Niżniak.
Przekazała, że wszystkie sprawy są na bieżąco analizowane i jest sporządzona do nich dokumentacja. - Dla niemal 4,5 tys. właścicieli pojazdów przygotowane są wezwania - zaznaczyła. - W ponad 300 przypadkach mamy do czynienia z wielokrotnym naruszeniem przepisów. W większości przypadków co najmniej dwukrotnym. Są również przypadki przekroczenia prędkości tym samym pojazdem nawet 9 razy - wyjawiła.
Wskazała, że stwierdzono także 28 przypadków przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. - Trwa weryfikacja tych przypadków. Jeśli zostaną potwierdzone, to kierowcy muszą się liczyć z konsekwencjami w postaci odebrania prawa jazdy na okres trzech miesięcy - zaznaczyła.
- Podkreślam, że wykonana dokumentacja fotograficzna pojazdów, którymi naruszono przepisy, jest teraz weryfikowana i sprawy są w toku - dodała.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
Pomiary prędkości prowadzone są w obu kierunkach
Jak informowała wcześniej rzeczniczka GITD, po kontroli przeprowadzonej na moście Poniatowskiego przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz zaleceniach dotyczących między innymi usunięcia dwóch fotoradarów, Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zwróciło się do konserwatora zabytków z prośbą o potwierdzenie, czy lokalizacje, w których zostały zainstalowane urządzenia, uzyskały jego akceptację, oraz czy nie ma przeciwwskazań do ich użytkowania.
W swoim stanowisku przekazanym GITD konserwator zabytków przekazał, że nie widzi przeszkód w użytkowaniu fotoradarów. Wówczas CANARD podjęło działania, aby przejąć urządzenia i włączyć je do ogólnopolskiej sieci fotoradarowej. W przypadku dwóch fotoradarów ustawionych przy kamiennych ławach, kontrole prędkości będą prowadzone do czasu ich demontażu. Zgodnie z zaleceniami MWKZ urządzenia te mają zostać zdemontowane do 1 grudnia 2023 roku. - CANARD jeszcze przed podpisaniem porozumienia, wspólnie z ZDM oraz dostawcą fotoradarów, sprawdził funkcjonalności urządzeń oraz możliwość ich integracji z systemem centralnym CANARD - przekazała Monika Niżniak.
Fotoradary na moście Poniatowskiego pracują przez całą dobę, mierząc prędkość pojazdów jadących wszystkimi pasami jezdni. Pomiary są prowadzone w obu kierunkach ruchu. Na przeprawie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 kilometrów na godzinę.
Autorka/Autor: dg
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: ZDM