Demonstracje w centrum. Bedą utrudnienia

[object Object]
Broniław Komorowski przemawiał na placu Zamkowym TVN24
wideo 2/8

"Marsz dla Europy" i "Stop Bankokracji" – pod takimi hasłem odbędą się dwa duże protesty w sobotę. Manifestację zaplanowano też przed Ministerstwem Edukacji Narodowej. To oznacza utrudnienia dla warszawiaków, głównie w kursowaniu komunikacji miejskiej.

Na sobotę zgłoszono kilka zgromadzeń publicznych – poinformował urząd miasta. Pierwsze z nich rozpocznie się już rano.

"Marsz dla Europy"

Przed południem na placu Na Rozdrożu rozpocznie się "Marsz dla Europy: Kocham Cię, Europo!". Na demonstrację zaprasza m.in. Komitet Obrony Demokracji oraz "Gazeta Wyborcza", a także między innymi politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

"Unia Europejska to spełnienie marzenia pokoleń Polek i Polaków o wspólnocie. Po latach walki o wolność i przymusowej izolacji wybraliśmy wolność i rozwój, otwartość i praworządność, równość i sprawiedliwość społeczną. Czyli Europę. Dziś musimy to głośno potwierdzić" – czytamy w zapowiedzi manifestacji.

Zgromadzenie zostało zgłoszone w ratuszu w godzinach 9.00-17.00, ale sam marsz ma rozpocząć się o godz. 12. Uczestnicy przemaszerują trasą: Al. Ujazdowskie – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście na pl. Zamkowy.

W południe odśpiewana zostanie "Oda do radości". A na zakończenie zostanie zrobione wspólne zdjęcie miłośników Europy. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, z utrudnieniami będą musieli liczyć się pasażerowie linii autobusowych 102, 105, 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 158, 159, 166, 171, 175, 178, 180, 222, 503, 507, 517, 518, 521, 518. A także tramwajowych: 7, 9, 24, 22, 25.

Sobotnie protestygraf. tvn24.pl

"Stop bankokracji"

Kolejna demonstracja szykuje się przed Pałacem Prezydenckim. Od godziny 11 będą się tam zbierać frankowicze. "Polska stała się kolonią obcego kapitału. Banki drenują nasz rynek, wyprowadzając miliardy zagranicę. Lobby bankowe zawładnęło światem polityki i mediami. Instytucje państwowe, wbrew obowiązującej konstytucji, nie chronią obywateli, tylko korporacje finansowe" – czytamy w zapowiedzi protestu.

Organizatorzy protestu "Stop bankokracji" zarzucają też prezydentowi i partii rządzącej, że nie dotrzymali złożonej im obietnicy, że wprowadzą ustawę która pozwoli na korzystnych warunków przewalutować ich kredyty.

O godz. 12 uczestnicy mają przejść ulicami: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Świętokrzyska przed Ministerstwo Finansów, następnie na pl. Powstańców Warszawy przed siedzibę Komisji Nadzoru Finansowego. Pasażerowie muszą liczyć się z utrudnieniami w kursowaniu linii: 102, 105, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518.

Dwie kolejne manifestacje

Miasto informuje o jeszcze trzech zgromadzeniach publicznych w sobotę.

Najważniejsze to protest przeciwko reformie oświaty.

W godzinach 13-14 odbędzie się stacjonarna demonstracja przed Ministerstwem Edukacji Narodowej w al. Szucha 25 pod hasłem "Zatrzymajmy deformę edukacji". "Domagaliśmy się prawdziwych konsultacji społecznych, czasu na rzetelne przygotowanie podstaw programowych, używaliśmy merytorycznych argumentów. Pisaliśmy listy, śledziliśmy opinie ekspertów, protestowaliśmy. Uspokajano nas uśmiechem. Uśmiech to żadna odpowiedź! Nasza cierpliwość się skończyła!" - czytamy w zapowiedzi.

I przekonują, że będą nadal oponować. Zachęcają też do przeniesienia starych opon, z których ma powstać instalacja. Zapewniają, że nie będą ich palić.

Na 12.30 zaplanowano też marsz z okazji święta Narodowego Białorusinów (Dzień Ogłoszenia Niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej, Dzień Wolności). Marsz zacznie się od pomnika T. Kościuszki (Pl. Żelaznej Bramy), ulicami Marszałkowską, Świętokrzyską, Nowym Światem i Krakowskim przedmieściem do pomnika Adama Mickiewicza, gdzie odbędzie się wiec.

W godz. 14.00 - 17.00 - zgromadzenie przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy Matejki, a następnie przemarsz ulicami: Wiejska, pl. Trzech Krzyży, Bracka, Nowogrodzka, Krucza, Zgoda i Jasna przed siedzibę Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce przy ul. Jasnej 14/16a. "W przypadku braku możliwości przejazdu wyżej wymienionymi ulicami autobusy zostaną skierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi" - podaje ZTM.

DOTYCHCZASOWE PROTESTY KOD W WARSZAWIE:

[object Object]
Marsz KODu w okolicy placu NarutowiczaTVN24
wideo 2/6

ran/PAP/pm

Pozostałe wiadomości