Z masztu na rondzie "Radosława" zniknęła flaga

Zmiany na rondzie Radosława
Flaga na maszt
Źródło: TVN24
Największa w kraju biało-czerwona flaga zniknęła z 60-metrowego Masztu Wolności na rondzie "Radosława". Zarząd Terenów Publicznych poinformował o remoncie masztu.

ZTP poinformował na swojej stronie o remoncie masztu, który trwać będzie do 9 listopada.

"Prace obejmą konstrukcję masztu, systemu podnoszenia/opuszczania flag oraz instalacji elektrycznej. Na czas wykonywanych prac flaga zostanie zdjęta" - wyjaśniono. Taki termin wynika z tego, że miasto musiało wpasować się pomiędzy obchody Powstania Warszawskiego a Święto Niepodległości.

Upamiętnia Powstanie Warszawskie

Maszt Wolności powstał jako prywatna inicjatywa upamiętniająca Powstanie Warszawskie, miasto przekazało teren. Lokalizacja Masztu została wybrana ze względu na fakt, że na Rondzie Zgrupowania AK "Radosław" zbiegają się trzy dzielnice, w których podczas powstania warszawskiego miały miejsce walki - Śródmieście, Wola i Żoliborz.

Projekt zyskał przychylność między innymi Zarządu Związku Powstańców Warszawskich oraz Rady Muzeum Powstania Warszawskiego. Wsparcie Masztowi Wolności udzielił także senator RP Aleksander Pociej reprezentujący mieszkańców dzielnicy Wola.

Budowa Masztu rozpoczęła się na początku sierpnia 2014. Wykonano odwierty, następnie wylano betonowy fundament, na którym ustawiono stalową konstrukcję, wykonaną w zakładach H. Cegielski z Poznania. Jej osadzenie wymagało przełożenia przewodów trakcji tramwajowej. Po zakończeniu budowy Maszt Wolności został 10 listopada przekazany Warszawie.

Kotwica na czas obchodów zrywu

Co roku, w od 1 sierpnia do 2 października, na szczyt wciągana jest flaga Polski z powstańczą kotwicą, co ma upamiętniać Powstanie Warszawskie. W pozostałe dni roku na konstrukcji powiewa flaga państwowa. Ma ona największą w Polsce powierzchnię - 100 metrów kwadratowych.

Fundamenty masztu to dziewięć sztuk głębokich pali fundamentowych o łącznej długości 128 metrów, ciężarze przekraczającym trzy tony i ponad 58 metrów sześciennych betonu. Pale powiązane są oczepem wykonanym z żelbetu wykonanego ze 100 metrów sześciennych betonu i ponad 11 ton stali. Sama konstrukcja Masztu Wolności waży prawie 40 ton.

Przy maszcie ustawiono tablice informacyjne w formie ławek, z napisem: "Postawiony w 96. rocznicę odzyskania Niepodległości Polski, w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w 25. rocznicę Wolnych Wyborów w Polsce, w 10. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w hołdzie wszystkim, dzięki którym Polska jest dziś wolnym, odrodzonym krajem".

Czytaj także: