W poniedziałek Pałac Kultury i Nauki podświetlono w kolorach tęczy. Inicjatywa ma związek z Międzynarodowym Dniem Tolerancji, który obchodzony jest 16 listopada. W akcję włączyły się także inne miasta.
Międzynarodowy Dzień Tolerancji jest obchodzony na całym świecie. Został ustanowiony w 1995 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, z inicjatywy UNESCO.
- Zgodnie z hasłem "Warszawa dla wszystkich" stolica pozostanie miastem tolerancyjnym, które szanuje różnorodność, nie dzieli i nie wyklucza, szanuje uczucia, obyczaje i poglądy. Niestety, rządzący krajem wyrzucili to słowo ze swojego słownika i prześladują wszelką samodzielność i odrębność. Samorządy będą im jednak przypominać, że - zgodnie z konstytucją - wszyscy mają takie same prawa. I o tym, że wraz z zanikiem tolerancji następuje upadek państwa - powiedział cytowany w komunikacie ratusza prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
W Warszawie i innych miastach
Z tej okazji Pałac Kultury i Nauki i most Śląsko-Dąbrowski zostały podświetlone na tęczowo. W akcję włączyły się również niektóre placówki dyplomatyczne, kulturalne i organizacje pozarządowe. Tęczowe barwy przybrały w poniedziałek także brama przy Pałacu Branickich w Białymstoku czy Brama Poznania. Na stadionie miejskim we Wrocławiu wyświetlano projekcję graficzną.
Jak poinformował w poniedziałek wrocławski magistrat, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji zaplanowane zostały m.in. dyżury wrocławskich pełnomocników prezydenta do spraw mieszkańców pochodzenia ukraińskiego i białoruskiego, a także doradcy społecznego ds. tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji oraz ekspertów od edukacji, bezpieczeństwa i praw migrantów.
Tego dnia zaplanowano także warsztaty online na temat stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji, sesję pytań i odpowiedzi o prawach osób LGBT+ oraz audycje radiowe na temat tolerancji.
katke/b
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa / Facebook