W południe odbyły się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W krótkim wydarzeniu związanym ze Świętem Wojska Polskiego wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Prezydent Andrzej Duda, wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, oraz szef MON Mariuszem Błaszczakiem i marszałek Sejmu Elżbieta Witek wzięli udział w uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Wydarzenie rozpoczęło się od przyjęcia meldunku przez prezydenta oraz odśpiewania hymnu narodowego. Zebrani na placu Piłsudskiego warszawiacy mogli usłyszeć również "Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego". Po zmianie warty honorowej i przedstawiciele państwa złożyli wieńce przed grobem.
W uroczystościach wzięli udział żołnierze z Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia, Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa. W trakcie uroczystości zostaną oddane salwy armatnie.
Wcześniej prezydent złożył wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, a następnie o godz. 10.00 wziął udział, wraz małżonką, we mszy św. za ojczyznę i polskich żołnierzy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Liturgii przewodniczył biskup polowy WP Wiesław Lechowicz.
Defilada w Święto Wojska Polskiego
Kulminacją centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego będzie defilada wojskowa zorganizowana pod hasłem "Silna Biało-czerwona", która ruszy na Wisłostradzie o godz. 14. Weźmie w niej udział ok. 2 tys. żołnierzy, ok. 200 sztuk różnego rodzaju sprzętu wojskowego i 92 statki powietrzne.
Będzie można zobaczyć m.in. transportery opancerzone Rosomak w różnych wersjach, samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, a także trzy typy czołgów - Leopardy 2, wyprodukowane w Korei K2, a także czołgi Abrams, służące zarówno w siłach polskich, jak i amerykańskich.
Na defiladzie pojawią się również wozy bojowe piechoty Borsuk oraz pojazdy minowania narzutowego Baobab-K, a także wiele pojazdów technicznych, medycznych czy logistycznych.
W defiladzie wezmą również udział systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot, jak również lotnictwo - myśliwce F-16 i FA-50, a także F-35 należące do lotnictwa USA. Poza tym na niebie będzie można zobaczyć samoloty transportowe - np. wykorzystywane do transportu najważniejszych osób w państwie, a także śmigłowce - w tym Black Hawki czy AW101, a także amerykańskie śmigłowce uderzeniowe Apache.
Bieg i piknik wojskowy przy Stadionie Narodowym
W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego zaplanowano także "Bieg na piątkę" wokół Stadionu Narodowego, zaś na jego błoniach piknik wojskowy.
Uroczystości upamiętniające 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej odbywają się też w innych miejscowościach w kraju, w tym w miejscach związanych ze zwycięską bitwą.
Uroczystości w Ossowie i Radzyminie
W Ossowie na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku odbyła się uroczysta msza pod przewodnictwem ordynariusza warszawsko-praskiego bpa Romualda Kamińskiego. Po liturgii zaplanowano Apel Poległych i złożenie wieńców, a ok. godz. 14.00 - zgodnie z tradycją - na Polach Ossowskich organizowany jest piknik historyczny.
W Radzyminie bp Jacek Grzybowski odprawi o godz. 17.00 mszę św. na cmentarzu Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej. Następnie odbędzie się Apel Poległych i złożenie wieńców na mogiłach żołnierzy.
Zgodnie z tradycją, wieczorem modlitwa za ojczyznę i Wojsko Polskie odbędzie się na Jasnej Górze. Apel Jasnogórski o godz. 21 poprowadzi biskup polowy WP Wiesław Lechowicz.
Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku
15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej 1920 r. uznanej przez Edgara Vincenta D'Abernon - brytyjskiego polityka, dyplomatę i pisarza - za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zwycięstwo polskiego wojska zadecydowało o zachowaniu niepodległości kraju i zatrzymało marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Było także jednym z najważniejszych elementów pamięci historycznej II RP.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Zwycięstwo nie tylko ocaliło młodą polską niepodległość, ale też ochroniło Europę przed sowiecką nawałą
15 sierpnia został ogłoszony w 1923 r. Świętem Wojska Polskiego. Pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. Święto Wojska Polskiego ponownie obchodzone jest w połowie sierpnia.
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24