Czy lot dronem w danym miejscu jest dozwolony? Ratusz odpowiada na to pytanie w kampanii wspólnie z Urzędem Lotnictwa Cywilnego. Niedozwolone strefy będą odtąd oznaczone tabliczkami z zakazem.
Ratusz przypomina: nie wszędzie w stolicy można latać dronami. Są strefy, w których obowiązują ograniczenia ze względu na ochronę, którą są objęte np. budynki instytucji rządowych, międzynarodowych czy też infrastruktura kluczowa dla funkcjonowania państwa oraz samego miasta. Nie każdy o tym wie.
Dron - potencjalne zagrożenie
Żeby identyfikacja stref była łatwiejsza, ratusz przygotowuje tabliczki: "Zakaz lotów dronem/ No drone zone".
– W przestrzeni powietrznej stolicy są miejsca, w których ze względów bezpieczeństwa nie można latać bezzałogowymi statkami podwietrznymi lub trzeba uzyskać zgodę na lot w danej strefie (...) Dron może stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Warto też wiedzieć, że istnieje prawo, regulujące loty dronami, którego należy przestrzegać – mówił cytowany w komunikacie ratusza Marcin Wojdat, sekretarz Warszawy.
W Warszawie dwie strefy z zakazem lotów dronem
Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wymienił z kolei, że w Warszawie są dwie strefy z zakazem lotów:
- Pierwsza to obszar chroniony przez Służbę Ochrony Państwa, druga obejmuje miejsce, w którym znajduje się siedziba Frontex (europejska straż graniczna). Loty w tych strefach wymagają uzyskania zgody od zarządzającego. Wykonywanie lotów bez zgody podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności nawet do pięciu lat – wskazał.
Stolica jest pierwszym miastem w Polsce, w którym rusza kampania informacyjna na ten temat. Nie powinno to dziwić - według danych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej najwięcej lotów dronami wykonywanych jest właśnie w Warszawie.
- We wrześniu tylko w strefie kontrolowanej warszawskiego lotniska odbyło się 1705 lotów dronów, które zostały zgłoszone przez operatorów bezzałogowych statków powietrznych korzystających ze zintegrowanej z systemem PansaUTM aplikacji Droneradar. Warszawa nie jest tu wyjątkiem - liczba zgłoszonych lotów dronów we wszystkich strefach kontrolowanych lotnisk w Polsce wyniosła we wrześniu ponad 6500, a liczba wszystkich lotów dronów w całym kraju - ponad 37000 - wyliczył Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Nawet do pięciu lat pozbawienia wolności za zakazany lot
Potrzebę przeprowadzenia akcji uświadamiającej istnienie stref, w których nie wolno latać dronem, dostrzega również policja.
- Naruszając taką strefę, operatorzy narażają się na odpowiedzialność karną za przestępstwo z art. 212 ustawy Prawo lotnicze, zagrożone karą nawet do pięciu lat pozbawienia wolności. Dlatego tak ważne jest, aby przed uruchomieniem drona poświęcić kilka minut na sprawdzenie, czy w danym miejscu nie ma takich ograniczeń - przypomniał Adrian Słowikowski, Krajowy Koordynator ds. Bezzałogowych Statków Powietrznych w Policji z Komendy Głównej.
W ramach kampanii przygotowano tabliczki informacyjne, plakaty oraz animacje, które będzie można zobaczyć na przystankach autobusowych oraz w komunikacji miejskiej w Warszawie. Szczegółowe zasady lotów w strefach są dostępne na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock