Protesty przedsiębiorców w Warszawie. W dzień na placu Zamkowym, wieczorem na Nowogrodzkiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Konfederacja zorganizowała protest przedsiębiorców na Nowogrodzkiej
Konfederacja zorganizowała protest przedsiębiorców na NowogrodzkiejTVN24
wideo 2/2
Konfederacja zorganizowała protest przedsiębiorców na NowogrodzkiejTVN24

Niezadowoleni z obostrzeń przedsiębiorcy zebrali się wieczorem na Nowogrodzkiej, w pobliżu siedziby Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej protest "branż zamkniętych" odbył się na placu Zamkowym, gdzie przedstawili swoje postulaty i zbierali podpisy pod petycją do rządu.

W piątek wieczorem Konfederacja zorganizowała na Nowogrodzkiej protest przedsiębiorców pod hasłem "Otworzyć gospodarkę, zamknąć rząd PiS!". Wyszli na ulicę, aby wyrazić swój sprzeciw wobec dalszego zamykania gospodarki. Na miejscu była też policja.

"W warunkach obecnie obowiązujących obostrzeń polska gospodarka traci codziennie ponad 420 mln zł! A przecież rząd PiS już przymierza się do całkowitego lockdownu, który dla zmylenia nazywa 'narodową kwarantanną'. Wówczas dzienne straty będą nawet 2 razy większe! To prosta droga do gospodarczej katastrofy. Tysiącom polskich przedsiębiorców grozi bankructwo, tysiące pracowników może stracić zatrudnienie lub część pensji. To jest koszmar fundowany nam przez rządy nieodpowiedzialnych szaleńców, którzy konsekwentnie, krok po kroku, niszczą nasze życie społeczno-gospodarcze" - czytamy we wpisie Konfederacji zapowiadającym wydarzenie.

Konfederaci przekonywali, że można się albo sprzeciwić, albo "zostawić po sobie spaloną ziemię, na której przez wiele lat trudno będzie nam żyć i się rozwijać". "Bądźmy na proteście wszyscy, ponad wszelkimi podziałami! Tu chodzi o przyszłość całej polskiej gospodarki, o przyszłość każdego z nas. Musimy powstrzymać ten obłąkany marsz rządzących w stronę przepaści!" - napisała Konfederacja.

Protest przedsiębiorców na NowogrodzkiejTVN24

Protest "branż zamkniętych"

Wcześniej, około godziny 11 na placu Zamkowym zebrali się przedstawiciele branż gastronomicznej, fitness, hotelarskiej i eventowej. "(...) czołowe organizacje naszych 4 branż w weekend przygotowały finalne postulaty i propozycje dla rządzących, które łączą nasze sektory we wspólnej walce nie o lepsze jutro, ale po prostu o… jutro!" - brzmiała zapowiedź. Organizatorzy wydarzenia chcieli zebrać jak najwięcej podpisów pod dokumentem zawierającym sześć postulatów dotyczących rządowego wsparcia dla zamkniętych branż.

Na miejsce pojechał reporter tvnwarszawa.pl Mateusz Szmelter. Jak relacjonował, o godzinie 11 zebrało się "około sto osób". - Są trzy stanowiska do składania podpisów pod petycją. Postulaty branż można zobaczyć m.in. w formie dużego CV. Niektórzy mają ze sobą flagi z napisem "Strajk przedsiębiorców" - opisywał Szmelter.

Dodał też, że wydarzenie zabezpieczała policja. - Jest bardzo dużo radiowozów i funkcjonariuszy - zaznacza nasz reporter.

Spadki nawet do 95 procent

O godzinie 11.30 na briefingu prasowym przedstawiciele czterech zamkniętych branż tłumaczyli, dlaczego zdecydowali się na zbieranie podpisów pod petycją. - Ten przemysł buduje trzy miliony pracowników (…) wszystkie te branże wytwarzają emocje i szczęście. Bez tych usług nasza codzienność będzie dużo smutniejsza - powiedział na początku Bartosz Bieszyński z Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń.

Jak zaznaczył, wszystkie cztery branże od marca czują się jak "zamknięte w hangarach". - Już czasem nie wiemy, co dzień jutrzejszy przyniesie. Nie jesteśmy w stanie nic zaplanować. Ograniczenia państwowe, różne zakazy, które nas dotykają, ale także ograniczenia epidemiczne (…) nasze spadki to między 60 a 95 procent i tak wchodzimy już w ósmy miesiąc - wyliczył.

Dodał, że w związku z tym przygotowali "sześć kluczowych postulatów, pod którymi można podpisać się bezpośrednio lub online".

Ogłosili postulaty

Wśród postulatów "czterech zamkniętych branż" wymienił: abolicję subwencji PFR (Polskiego Funduszu Rozwoju - red.), czyli ponownego naboru wniosków. Domagają się także tarczy finansowej, rekompensat za straty, wsparcia odnośnie kredytów i leasingów, dofinansowania kosztów pracy (przedłużenia ZUS, dofinansowania do postojowego) i zmian w kryteriach otrzymywania pomocy. Według protestujących, dofinansowanie powinno być zależne od spadku obrotów. W ich ocenie nie każdy przedsiębiorca ucierpiał tak samo. To łącznie sześć postulatów. Jako siódmy wymienili współpracę z rządem.

- My jako te cztery branże jesteśmy gotowi pracować z rządem przez 24 godziny na dobę ramie w ramię, budując ten most wspólnie, a nie oddzielnie - zaznaczył Bieszyński. Dodał też, że w poniedziałek dokument z postulatami trafił do instytucji państwowych. Z kolei w piątek rano odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak jednak dodali przedstawiciele "zamkniętych branż", nie usłyszeli żadnych szczegółów planowanej dla nich pomocy.

Obostrzenia i ograniczenia ogłoszone przez rząd

Zamknięte branże protestują po ogłoszeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego nowych obostrzeń. Najpierw od 17 października zamknięte zostały m.in. siłownie, aquaparki czy baseny oraz restauracje (od tej pory możliwe są jedynie zamówienia na wynos). Ucierpiała także branża eventowa: nie wolno organizować dużych imprez czy konferencji. Z kolei od najbliższej soboty, 7 listopada, zawieszona zostanie działalność muzeów czy kin. Zamknięte zostaną także sklepy w galeriach handlowych, z wyłączeniem sklepów spożywczych, drogerii czy aptek.

Pełną listę nowych obostrzeń obowiązujących od soboty znajdziesz tutaj>>

Autorka/Autor:katke/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Pod Ciechanowem kierujący volvo w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 68 km/h. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz zapłaci cztery tysiące złotych mandatu i za kółko nie wsiądzie przez najbliższe trzy miesiące.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy ulicy Marywilskiej powstaje tymczasowe targowisko. Pomieści 800 kontenerów i parking na 400 samochodów. Jak przekazała prezes spółki Marywilska 44, zapewni ono miejsce pracy około 60 procentom kupców, którzy stracili swoje sklepy w pożarze hali. Kiedy będzie otwarte?

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Tymczasowe targowisko na Marywilskiej ma zostać otwarte jeszcze w wakacje

Źródło:
PAP

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji.

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Akcja służb w ministerstwie. 44-latek miał w torbie broń hukową, pałkę teleskopową, gaz pieprzowy i kilka noży

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W miejscowości Michałów-Reginów koło Legionowa odkopano ludzkie szczątki. Prawdopodobnie pochodzą z czasów drugiej wojny światowej i należą do żołnierzy, którzy polegli podczas prowadzonych w tym miejscu walk.

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Podczas rozbudowy drogi odkryto ludzkie szczątki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcy podróżujący trasą S8 musieli liczyć się z utrudnieniami, drożny był jeden pas ruchu. Strażacy gasili płonący kamper. Nikt nie ucierpiał.

Kamper stanął w płomieniach

Kamper stanął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ze stawu pod Otwockiem wyłowiono ciało mężczyzny. Zmarły wyszedł w poniedziałek na ryby i nie wrócił do domu.

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Wyszedł na ryby, nie wrócił do domu. Jego ciało wyłowiono ze stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli wymuszać haracz od kobiet świadczących usługi seksualne. Później do podejrzanych dołączyły jeszcze trzy kobiety. Powód? Chciały wymusić zmianę zeznań u pokrzywdzonych.

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

"Kobiety przyszły po haracz i wymuszały zmianę zeznań w sprawie zatrzymanych mężczyzn"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek rano w Mrozach koło Mińska Mazowieckiego kierowca samochodu osobowego potrącił rowerzystę - mężczyzna z urazem głowy został zabrany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Potrącenie rowerzysty, rannego mężczyznę zabrał śmigłowiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33-latek myśląc, że nadjeżdża taksówkarz, zatrzymał policyjny radiowóz. Funkcjonariusze zahamowali, a mężczyzna usłyszał zarzuty.

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Pomylił radiowóz z taksówką, usłyszał zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina zatrzymano 35-letniego obywatela Nigerii, który próbował przemycić ponad kilogram kokainy. Narkotyk znajdował się w 85 kapsułkach, które mężczyzna wcześniej połknął. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Na lotnisku zachowywał się nerwowo. W żołądku miał ponad kilogram kokainy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci interweniowali na terenie jednej z posesji w gminie Leszno pod Warszawą. 26-latek zaatakował ostrym narzędziem swoją babcię. Ranna kobieta została zabrana do szpitala, a jej wnuk trafił do aresztu.

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Wnuk odpowie za próbę zabicia babci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratusz podpisał umowę z wykonawcą na przebudowę kwartału miasta z ulicami Złotą i Zgoda. To około 2,5 hektara. Prace pochłoną 49,1 miliona złotych. Zasadzone zostaną drzewa i krzewy, pojawi się mała architektura i przestrzeń dla pieszych. Natomiast parkowanie zostanie przeniesione pod ziemię.

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

"Drzewa, mnóstwo klombów, fontanny". Umowa na przebudowę ulic Złotej i Zgoda podpisana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na tyłach Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich rozpoczęły się prace przy urządzaniu ogrodu deszczowego. Zieleń pojawi się w miejscu betonowego, nieużywanego od wielu lat parkingu.

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

W otoczeniu pałacu powstaje ogród deszczowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

42-latka i 35-latek zajmowali się sprzątaniem w jednym z biurowców w centrum stolicy. Jak ustalili policjanci, kobieta i mężczyzna przy okazji legalnie wykonywanej pracy kradli wartościowe przedmioty, wynosili je w workach ze śmieciami. Podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Sprzątali w biurowcu, łupy wynosili w workach na śmieci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulicami Muranowa 22 lipca już po raz 13. przejdzie Marsz Pamięci organizowany przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. W tym roku będzie poświęcony rabinom getta warszawskiego. Zakończy się przy ulicy Dzielnej, gdzie zostanie odsłonięta instalacja artystyczna, prezentująca abstrakcyjną wizję spotkania myśli z rzeczywistością.

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

"Zaprezentujemy sylwetki pięciu rabinów". Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia na jeziorze Żabim w Wawrze. Służby wciągnęły z wody człowieka. Reanimacja nie przyniosła skutku.

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

"Gdy służby dotarły na miejsce, osoba znajdowała się pod wodą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Motocyklista został ranny po zderzeniu z kierowcą auta osobowego w Zalesiu Górnym pod Piasecznem. Jak ustalili wstępnie policjanci, przyczyną wypadku było nieustąpienie pierwszeństwa.

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Wypadek pod Piasecznem. Motocyklista w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura podejrzewa Victora A. o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Jak ustalili śledczy, mężczyzna wraz z innymi osobami zamieszkującymi w Nigerii brał udział w oszustwach. Do jego zadań należało przyjmowanie wpłat od pokrzywdzonych.

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

"Podszywając się pod polskiego kontrahenta, dokonał oszustwa na szkodę fińskiej spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Próba pokonania zakrętu na hulajnodze elektrycznej okazała się dla 17-lataka bolesna. Chłopak uderzył w ogrodzenie. Policjanci ustalili, że był pijany. Czekają go konsekwencje prawne i finansowe.

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

17-latek na hulajnodze elektrycznej uderzył w ogrodzenie. Policja: miał trzy promile

Źródło:
PAP

Pod zaparkowanym na ulicy 11 Listopada aucie zapadła się jezdnia. W wydostaniu pojazdu właścicielowi pomogli strażnicy miejscy.

Pod autem zapadła się jezdnia

Pod autem zapadła się jezdnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl