Obchody 4 czerwca w czasach koronawirusa: koncert, wystawa, film

31 lat temu odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory do parlamentu
31 lat temu odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory do parlamentu
Źródło: TVN24
31 lat temu, 4 czerwca 1989 roku, na mocy porozumień między władzami PRL a obozem opozycji demokratycznej odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Z tej okazji Dom Spotkań z Historią przygotował między innymi dyskusje i koncert, w których będzie można uczestniczyć online oraz wystawę "Niepokorne 1976-1989".

Program wirtualnych obchodów rocznicy pierwszych wolnych wyborów, zbudowano wokół pytań "Czym jest wolność? Czym jest wybór i wolność wyboru?".

Fenomen Niepodzianki

Ratusz poinformował, że z okazji rocznicy pokazany zostanie film "Niespodzianka ’89". Jest to dokumentalny zapis wydarzeń z przełomowego roku 1989 w Warszawie. "Ich świadkowie i uczestnicy opowiadają o obradach Okrągłego Stołu, kampanii wyborczej i wyborach 4 czerwca, ogłoszeniu wyników, niezwykłej atmosferze warszawskiej wiosny 1989 roku oraz o fenomenie i znaczeniu miejsca, jakim dla mieszkańców stolicy była Kawiarnia Niespodzianka – siedziba Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" - poinformował ratusz.

W programie obchodów będą również wywiady o wolności i działalności opozycyjnej kobiet w PRL, a także improwizowany koncert na żywo w Klubie Komediowym. Podczas niego wystąpią Maciej Chwała, Anna Iwanek, Mateusz Lewandowski i Marta Podobas. Artyści będą towarzyszyć Stevie’emu Wonderowi w trakcie jego wizyty w Warszawie, sprawdzą, który odcinek "Panny dziedziczki" został wyemitowany w telewizji i zdradzą, dlaczego 4 czerwca 1989 roku styl "na Madonnę" był już przebrzmiały.

O roli kobiet w opozycji

Obchodom rocznicowym towarzyszyć będzie również wystawa plenerowa "Niepokorne 1976-1989", którą można będzie oglądać od 6 do 28 czerwca na skwerze im. Ks. Jana Twardowskiego, na rogu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia. Wystawa opowie o roli kobiet w kształtowaniu się opozycji demokratycznej.

"Bez kobiet nie byłoby opozycji. Były organizatorkami, redaktorkami, kolporterkami, łączniczkami, dbały o bezpieczeństwo ukrywających się, pracowały w podziemnych drukarniach i strajkowały. Gdyby nie one, dawny system by nie upadł" - czytamy w opisie nowej wystawy plenerowej DSH.

Wszystkie wydarzenia będą transmitowane na Facebooku. Szczegółowe informacje i cały program są na stronie Domu Spotkań z Historią.

Tak wyglądały obchody rok temu:

Warszawiacy wznieśli "toast za wolność"

Źródło: TVN24
"W '89 był karnawał, bo już się nie baliśmy"
"W '89 był karnawał, bo już się nie baliśmy"
Teraz oglądasz
"Atmosfera wokół była jednocząca"
"Atmosfera wokół była jednocząca"
Teraz oglądasz
"Jesteśmy dziećmi tamtych czasów"
"Jesteśmy dziećmi tamtych czasów"
Teraz oglądasz
Bronisław Komorowski o 4 czerwca
Bronisław Komorowski o 4 czerwca
Teraz oglądasz
Czytaj także: