Nowy najemca odebrał klucze do najbardziej prestiżowego pustostanu w mieście

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Lokal przy Nowym Świecie czeka na gospodarza
Lokal przy Nowym Świecie czeka na gospodarza
tvnwarszawa.pl
Lokal przy Nowym Świecie czeka na gospodarzatvnwarszawa.pl

Debaty, wystawy, scena muzyczna, kabaretowa i teatralna oraz międzypokoleniowa klubokawiarnia. To tylko część z szerokiej oferty kulturalnej, która zagości w budynku u zbiegu ulicy Świętokrzyskiej i Nowego Światu - chwalą się władze Śródmieścia. Nowy najemca odebrał klucze i rozpoczyna remont lokalu, który od ponad roku stał pusty.

- To miejsce znane z wydarzeń kulturalnych i tę tradycję będziemy chcieli podtrzymać - mówi cytowany w komunikacie na ten temat Krzysztof Lang, prezes Fundacji ProMuzeum, której oferta wybrana została przez jury konkursu. I dodaje: - Planujemy maksymalnie wykorzystać tę przestrzeń i jej potencjał. Stworzymy prawdziwe centrum kulturalne Warszawy. Miejsce dostępne dla wszystkich.

Niezależne centrum kultury

W byłej kawiarni Nowy Świat powstanie niezależne centrum kultury, kawiarnia i restauracja. Na pierwszym piętrze szykowana jest galeria sztuki, a także mała sala widowiskowa, w której będą odbywały się pokazy spektakli teatralnych, koncerty, spotkania autorskie czy aukcje sztuki. - Postawimy na młodą, niezależną i oddolną kulturę, tworząc jednocześnie profesjonalną platformę dla współpracy twórców i odbiorców z podmiotami komercyjnymi. Swoje miejsce znajdą varsavianiści oraz czytelnicy dobrej literatury - mówi z kolei Michał Brzozowski, znany animator kultury, twórca "1500 metrów do wynajęcia" na Powiślu, który będzie współtworzył to miejsce z Fundacją ProMuzeum.

Wnętrze zostanie poddane gruntownej rewitalizacji. W ścisłej współpracy ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków i Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami, planowana jest renowacja malowideł ściennych i detalu architektonicznego, które - jak zapewniają urzędnicy - przywrócą świetność tego miejsca.

To ostatni z dziesięciu lokali w Dzielnicy Śródmieście, przeznaczony w zeszłym roku do warszawskiego programu "lokal na kulturę". Jego założeniem jest wynajmowanie lokali użytkowych z przeznaczeniem pod działalność kulturalną. Najemcy wyłonieni w konkursach profilowanych, mają za zadanie wykazać się nie tylko doświadczeniem i dorobkiem kulturalnym, ale także wskazać planowaną ofertę kulturalną już na etapie konkursu.

- Ożywiamy w ten sposób przestrzeń ścisłego centrum Warszawy. W 2022 roku podpisaliśmy w Śródmieściu blisko 200 umów najmu z nowymi najemcami. Dzięki programowi "Lokal na kulturę", w miejskich lokalach oprócz działalności komercyjnej, będą realizowane również ciekawe inicjatywy artystyczne, kulturalne i społeczne - mówi Aleksander Ferens, burmistrz dzielnicy Śródmieście.

Lokal będzie działać od wiosny

Spośród dziesięciu "lokali na kulturę" w trzech rozpoczęto już działalność, dwa otwierają się w tym miesiącu, a w pięciu trwają prace remontowe. W tych już otwartych, znajduje się m.in. Witryna Domu Wschodniego. To prowadzone przez Ośrodek KARTA, centralne miejsce dialogu narodów Europy Wschodniej – przeciw wojnie i represjom, w imię prawdy historycznej i przyszłego pokoju na Wschodzie. To centralna przestrzeń spotkań m.in. dla organizacji białoruskich i ukraińskich. Jeszcze w czerwcu planowane jest otwarcie największej sceny literackiej w Polsce – Big Book Cafe MDM. Trzypiętrowa księgarnia w ścisłym centrum Warszawy, profesjonalnie wyposażona scena i plan na spotkania z gwiazdami teatru, kina, muzyki, improwizacji oraz tekstów literackich.

Wielkie otwarcie lokalu przy Nowym Świecie planowane jest przez najemcę na wiosnę przyszłego roku.

Od ponad roku lokal jest pustostanemtvnwarszawa.pl

W połowie kwietnia na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o rozstrzygnięciu konkursu na nowego gospodarza budynku przy Nowym Świecie 61/63. Lokal od ponad roku stał pusty, a kiedyś tętnił życiem towarzyskim i kulturalnym. W PRL kawiarnię Nowy Świat wypromował Kabaret Dudek. Kilkanaście lat temu w kamienicy powstał Nowy Wspaniały Świat, czyli centrum kultury stworzone przez prężne środowisko "Krytyki Politycznej". Potem w kawiarni zainstalował się Nowy Świat Muzyki, który organizował koncerty i podnajmował część przestrzeni księgarni Tarabuk. Ale władze dzielnicy postanowiły urządzić wszystko na nowo i nie przedłużyły umowy dotychczasowym dzierżawcom. W lutym 2022 roku fortepiany musiały wyjechać.

Autorka/Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Śródmieście

Pozostałe wiadomości

Pisarka i tłumaczka Renata Lis wzięła w Danii ślub z kobietą, a potem wystąpiła do warszawskiego Urzędu Stanu Cywilnego z wnioskiem o transkrypcję, czyli wpisanie zagranicznego dokumentu do polskich ksiąg i uznania go. Urząd nie podjął jeszcze decyzji, ale już poinformował prokuraturę okręgową. W 2022 roku (kiedy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro) śledczy poprosili urzędników o sygnał w każdej podobnej sprawie. Dlaczego nic się nie zmieniło, chociaż od zmiany władzy minęło pół roku? - Zmiany nastąpiły, ale chyba jeszcze nie do wszystkich dotarły - przekazuje tvn24.pl Piotr Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Pisarka chciała uznania swojego małżeństwa z kobietą w Polsce, urząd poinformował prokuraturę

Pisarka chciała uznania swojego małżeństwa z kobietą w Polsce, urząd poinformował prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl

W środę przez Mazowsze przeszły nawałnice. Strażacy wypompowywali wodę z piwnic, usuwali powalone drzewa, ci z Radzikowa Wielkiego niedaleko Siedlec mieli bardziej nietypową interwencję. Musieli ściągać trampolinę, którą porwał wiatr. Wylądowała na słupie energetycznym.

Trampolina zawisła na słupie energetycznym

Trampolina zawisła na słupie energetycznym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden już szykował się do skoku, drugi się przyglądał. Strażnicy miejscy powstrzymali dwóch nastolatków, którzy próbowali urządzić sobie ryzykowną zabawę na przeprawie nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Skok mógł skończyć się tragedią.

Chcieli skoczyć do wody z mostu. Ryzykowną zabawę przerwali nastolatkom strażnicy

Chcieli skoczyć do wody z mostu. Ryzykowną zabawę przerwali nastolatkom strażnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy jednego z bloków w podwarszawskim Piasecznie poinformowali służby o nieprzyjemnym zapachu. W jednym z mieszkań odnaleziono ciało starszej kobiety. Było już w stanie rozkładu.

W bloku od tygodni unosił się nieprzyjemny zapach. W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety

W bloku od tygodni unosił się nieprzyjemny zapach. W mieszkaniu znaleziono zwłoki kobiety

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przedłużają się prace budowlane w centralnej części placu Defilad. Nowa, bardziej zielona a mniej betonowa przestrzeń miała zostać oddana mieszkańcom jesienią tego roku, wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tak się jednak nie stanie.

Plac centralny wciąż rozkopany. Nie będzie gotowy na otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Plac centralny wciąż rozkopany. Nie będzie gotowy na otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski uzyskał wotum zaufania głosami radnych Koalicji Obywatelskiej. Przeciw byli radni opozycji z Prawa i Sprawiedliwości. Radni Lewicy i Ruchów Miejskich wstrzymali się od głosu.

Prezydent Warszawy z wotum zaufania, ale bez poparcia Lewicy

Prezydent Warszawy z wotum zaufania, ale bez poparcia Lewicy

Źródło:
PAP

Przepustowość Lotniska Chopina jest na ukończeniu, zablokowanie planowanej rozbudowy portu w 2018 roku było kardynalnym błędem - ocenił w czwartek prezes Polskich Portów Lotniczych Andrzej Ilków. Wskazał, że na najbliższy sezon zimowy koordynator lotów mógł przyznać tylko 75,1 procent wnioskowanych slotów.

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

"Kardynalny błąd" w sprawie polskiego lotniska

Źródło:
PAP

W Strzałkowie pod Radomiem kierujący autem osobowym wyprzedził nieoznakowany radiowóz na przejściu dla pieszych. Zdarzenie zarejestrowała kamera umieszczona w policyjnym aucie.

Wyprzedził radiowóz na przejściu dla pieszych

Wyprzedził radiowóz na przejściu dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa nietoperze - mama z małym - przerwały szkolną rutynę. Fruwały po jednej z placówek w warszawskim Wilanowie. Okazało się, że to nie była ich pierwsza wizyta.

Nietoperze latały po szkole. "Wzbudziły lekki popłoch"

Nietoperze latały po szkole. "Wzbudziły lekki popłoch"

Źródło:
PAP

Incydent w ursynowskiej podstawówce. Zajęcia z dziećmi prowadziła pijana dyrektorka. Sprawa została zgłoszona na policję, sytuacji przygląda się też ratusz.

Pijana dyrektorka prowadziła lekcję w podstawówce

Pijana dyrektorka prowadziła lekcję w podstawówce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę warszawiacy powitają lato na Wiankach nad Wisłą. Odbędzie się też trzecia z tegorocznych tęczowych parad, a Taco Hemingway wystąpi na Stadionie Narodowym. W niedzielę biegacze sprawdzą swoje siły w Biegu Ursynowa. Wydarzenia te spowodują zmiany w ruchu i kursowaniu komunikacji.

Wianki nad Wisłą, parada w centrum, Taco Hemingway na Narodowym. Atrakcje i utrudnienia

Wianki nad Wisłą, parada w centrum, Taco Hemingway na Narodowym. Atrakcje i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 22 czerwca, warszawskie Podzamcze zamieni się w centrum kultury słowiańskiej. Będzie można odwiedzić Wioskę Słowiańską, nie zabraknie też sobótkowych tańców przy ognisku i plecenia wianków. Wieczorem na scenie wystąpią polscy artyści, którzy opowiedzą o wolności swoimi utworami.

Koncerty i słowiańskie obrzędy. W sobotę Wianki nad Wisłą

Koncerty i słowiańskie obrzędy. W sobotę Wianki nad Wisłą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przejazd jedną z ulic w Piasecznie zatarasowało powalone drzewo. Uszkodziło samochód, zerwało też linie energetyczne i światłowód. I to z jego powodu jedna z mieszkanek zakłóciła prace sprzątającym drzewo strażakom. Konieczna okazała się interwencja policji.

Strażacy usuwali powalone drzewo, przeszkadzała im kobieta. Była zła, że nie ma internetu

Strażacy usuwali powalone drzewo, przeszkadzała im kobieta. Była zła, że nie ma internetu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wołomina proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości mężczyzny, który ponad miesiąc temu trafił do szpitala. Pacjent nie miał przy sobie dokumentów ani innych przedmiotów, które pomogłoby w jego identyfikacji.

Od miesiąca leży w szpitalu. Nie wiadomo, kim jest

Od miesiąca leży w szpitalu. Nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Bielanach zapaliła się altana śmietnikowa. Na miejscu pojawiły się służby. Po ugaszeniu pożaru we wnętrzu altany strażacy znaleźli zwęglone ciało. Trwają czynności dochodzeniowe.

Pożar altany śmietnikowej, w środku zwęglone ciało

Pożar altany śmietnikowej, w środku zwęglone ciało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni zdecydują o przyznaniu 70 milionów złotych na pierwszą transzę programu "Warszawa chroni". Część tych pieniędzy trafi do stołecznych wodociągów, bo, jak mówił w czwartek podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, "najważniejsze jest zagwarantowanie dostaw wody".

"Miasta muszą być odporne na kryzysy, a sytuacja jest niepewna"

"Miasta muszą być odporne na kryzysy, a sytuacja jest niepewna"

Źródło:
PAP

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zapytało Ministerstwo Infrastruktury o możliwość uchylenia przepisu umożliwiającego parkowanie na chodnikach. Jak wskazuje przedstawiciel stołecznych drogowców, taka nowelizacja "fundamentalnie poprawiłaby stan infrastruktury i przedłużyła żywotność chodników w Warszawie o wiele lat".

Parkowanie na chodnikach będzie zakazane? RPO pyta ministerstwo, drogowcy mówią o korzyściach

Parkowanie na chodnikach będzie zakazane? RPO pyta ministerstwo, drogowcy mówią o korzyściach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Bemowa zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o posiadanie znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych. Te znajdowały się pojeździe, którym poruszali się podejrzani. - Zgodnie twierdzili, że nie wiedzą do kogo one należą - opisuje policja.

Kontrola policyjna skończyła się aresztem dla kierowcy i pasażera

Kontrola policyjna skończyła się aresztem dla kierowcy i pasażera

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Szczęśliwym finałem zakończyły się czterodniowe poszukiwania 83-latki z gminy Gostynin. W akcję zaangażowali się policjanci i pies tropiący. W odnalezieniu seniorki pomógł też dron. - Kobieta leżała w tak wysokich i gęstych zaroślach, że stojące kilka metrów od niej osoby nie były w stanie jej dostrzec - opisała policja.

Przez cztery dni szukali 83-latki. Wypatrzył ją policyjny dron

Przez cztery dni szukali 83-latki. Wypatrzył ją policyjny dron

Źródło:
PAP

Woda z zalanej po burzy ulicy Przyczółkowej wdarła się do autobusu miejskiego linii 519, jadącego z Powsina do centrum Warszawy. Nagranie dostaliśmy na Kontakt 24.

"Powódź" w miejskim autobusie

"Powódź" w miejskim autobusie

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Burza przeszła nad Warszawą i w powiatach na południowy wschód od stolicy. Grad padał w Józefowie, silny deszcz nie ominął Piaseczna i Otwocka. Strażacy dostali kilkaset zgłoszeń o podtopieniach i połamanych drzewach.

Połamane drzewa, zalane ulice, uszkodzone linie energetyczne

Połamane drzewa, zalane ulice, uszkodzone linie energetyczne

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl, PAP

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie aktora i byłego prezentera telewizyjnego - podało Radio Zet. Bartłomiej M. został skazany za gwałt na 16-latce. Wyrok jest prawomocny

Aktor Bartłomiej M. skazany za gwałt na 16-latce

Aktor Bartłomiej M. skazany za gwałt na 16-latce

Źródło:
Radio Zet, tvnwarszawa.pl