Nowy najemca odebrał klucze do najbardziej prestiżowego pustostanu w mieście

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Lokal przy Nowym Świecie czeka na gospodarza
Lokal przy Nowym Świecie czeka na gospodarza
tvnwarszawa.pl
Lokal przy Nowym Świecie czeka na gospodarzatvnwarszawa.pl

Debaty, wystawy, scena muzyczna, kabaretowa i teatralna oraz międzypokoleniowa klubokawiarnia. To tylko część z szerokiej oferty kulturalnej, która zagości w budynku u zbiegu ulicy Świętokrzyskiej i Nowego Światu - chwalą się władze Śródmieścia. Nowy najemca odebrał klucze i rozpoczyna remont lokalu, który od ponad roku stał pusty.

- To miejsce znane z wydarzeń kulturalnych i tę tradycję będziemy chcieli podtrzymać - mówi cytowany w komunikacie na ten temat Krzysztof Lang, prezes Fundacji ProMuzeum, której oferta wybrana została przez jury konkursu. I dodaje: - Planujemy maksymalnie wykorzystać tę przestrzeń i jej potencjał. Stworzymy prawdziwe centrum kulturalne Warszawy. Miejsce dostępne dla wszystkich.

Niezależne centrum kultury

W byłej kawiarni Nowy Świat powstanie niezależne centrum kultury, kawiarnia i restauracja. Na pierwszym piętrze szykowana jest galeria sztuki, a także mała sala widowiskowa, w której będą odbywały się pokazy spektakli teatralnych, koncerty, spotkania autorskie czy aukcje sztuki. - Postawimy na młodą, niezależną i oddolną kulturę, tworząc jednocześnie profesjonalną platformę dla współpracy twórców i odbiorców z podmiotami komercyjnymi. Swoje miejsce znajdą varsavianiści oraz czytelnicy dobrej literatury - mówi z kolei Michał Brzozowski, znany animator kultury, twórca "1500 metrów do wynajęcia" na Powiślu, który będzie współtworzył to miejsce z Fundacją ProMuzeum.

Wnętrze zostanie poddane gruntownej rewitalizacji. W ścisłej współpracy ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków i Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami, planowana jest renowacja malowideł ściennych i detalu architektonicznego, które - jak zapewniają urzędnicy - przywrócą świetność tego miejsca.

To ostatni z dziesięciu lokali w Dzielnicy Śródmieście, przeznaczony w zeszłym roku do warszawskiego programu "lokal na kulturę". Jego założeniem jest wynajmowanie lokali użytkowych z przeznaczeniem pod działalność kulturalną. Najemcy wyłonieni w konkursach profilowanych, mają za zadanie wykazać się nie tylko doświadczeniem i dorobkiem kulturalnym, ale także wskazać planowaną ofertę kulturalną już na etapie konkursu.

- Ożywiamy w ten sposób przestrzeń ścisłego centrum Warszawy. W 2022 roku podpisaliśmy w Śródmieściu blisko 200 umów najmu z nowymi najemcami. Dzięki programowi "Lokal na kulturę", w miejskich lokalach oprócz działalności komercyjnej, będą realizowane również ciekawe inicjatywy artystyczne, kulturalne i społeczne - mówi Aleksander Ferens, burmistrz dzielnicy Śródmieście.

Lokal będzie działać od wiosny

Spośród dziesięciu "lokali na kulturę" w trzech rozpoczęto już działalność, dwa otwierają się w tym miesiącu, a w pięciu trwają prace remontowe. W tych już otwartych, znajduje się m.in. Witryna Domu Wschodniego. To prowadzone przez Ośrodek KARTA, centralne miejsce dialogu narodów Europy Wschodniej – przeciw wojnie i represjom, w imię prawdy historycznej i przyszłego pokoju na Wschodzie. To centralna przestrzeń spotkań m.in. dla organizacji białoruskich i ukraińskich. Jeszcze w czerwcu planowane jest otwarcie największej sceny literackiej w Polsce – Big Book Cafe MDM. Trzypiętrowa księgarnia w ścisłym centrum Warszawy, profesjonalnie wyposażona scena i plan na spotkania z gwiazdami teatru, kina, muzyki, improwizacji oraz tekstów literackich.

Wielkie otwarcie lokalu przy Nowym Świecie planowane jest przez najemcę na wiosnę przyszłego roku.

Od ponad roku lokal jest pustostanemtvnwarszawa.pl

W połowie kwietnia na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o rozstrzygnięciu konkursu na nowego gospodarza budynku przy Nowym Świecie 61/63. Lokal od ponad roku stał pusty, a kiedyś tętnił życiem towarzyskim i kulturalnym. W PRL kawiarnię Nowy Świat wypromował Kabaret Dudek. Kilkanaście lat temu w kamienicy powstał Nowy Wspaniały Świat, czyli centrum kultury stworzone przez prężne środowisko "Krytyki Politycznej". Potem w kawiarni zainstalował się Nowy Świat Muzyki, który organizował koncerty i podnajmował część przestrzeni księgarni Tarabuk. Ale władze dzielnicy postanowiły urządzić wszystko na nowo i nie przedłużyły umowy dotychczasowym dzierżawcom. W lutym 2022 roku fortepiany musiały wyjechać.

Autorka/Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Śródmieście

Pozostałe wiadomości

18-latka musiała opuścić mieszkanie po policyjnej interwencji i decyzji prokuratora. Nie wolno jej się też zbliżać do matki. Córce może grozić do pięciu lat więzienia.

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

Źródło:
tvn24.pl

Zalew Zegrzyński leży niecałe 30 kilometrów na północ od centrum Warszawy. Rowery wodne, strzeżona plaża, miejsca do grillowania - to wszystko zachęca okolicznych mieszkańców, ale też warszawiaków, by chłodzić się tu w upalne dni. Do Zegrza dojeżdża pociąg, ale droga ze stacji na plażę to koszmar. Piesi muszą przejść prawie trzy kilometry, większość poboczem przy ruchliwej trasie. 

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Obok pędzących aut, za barierą energochłonną i przez krzaki. Dojście na popularną plażę jak z koszmaru

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy mają ręce pełne pracy po weekendowych nawałnicach, które przechodziły przez stolicę. Wpłynęło kilkaset zgłoszeń, swoje działania wciąż prowadzi Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego.

Pracowity weekend strażaków, już ponad 700 interwencji

Pracowity weekend strażaków, już ponad 700 interwencji

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

- Zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie są zamknięte z uwagi na konieczność kontroli i usunięcia skutków nocnej bardzo intensywnej nawałnicy - przekazała w sobotę Anita Kacprzyk, przedstawicielka muzeum. Ogród zamknięty będzie również w niedzielę, odwołano zaplanowane w nim imprezy.

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

62-letnia Polka była poszukiwana czerwoną notą Interpolu, Europejskim Nakazem Aresztowania oraz listem gończym. Została zatrzymana przez strażników granicznych na lotnisku Warszawa-Modlin.

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Przyleciała z Londynu i trafiła do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

50-letni kierowca zginął w porannym wypadku w powiecie ciechanowskim. - To już trzecia ofiara wypadków, do których doszło na mazowieckich drogach od początku weekendu – poinformowała w niedzielę rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Katarzyna Kucharska.

Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo. Nie żyje

Zjechał na pobocze, uderzył w drzewo. Nie żyje

Źródło:
PAP

Na terenie przedszkola osy zbudowały gniazda w plenerowych zabawkach w ogrodzie. Zauważyli je pracownicy, którzy poprosili o pomoc strażników miejskich, a ci strażaków.

Osy zamieszkały w zabawkach przy przedszkolu

Osy zamieszkały w zabawkach przy przedszkolu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciało, najprawdopodobniej kobiety, zostało w sobotę wyłowione z Wisły w Warszawie. - Jest w znacznym stanie rozkładu, praktycznie uniemożliwiającym identyfikację. Zostaną pobrane próbki DNA - poinformowała policja.

Z Wisły wyłowiono ciało. "Nie była możliwa identyfikacja"

Z Wisły wyłowiono ciało. "Nie była możliwa identyfikacja"

Źródło:
PAP

Groźnie wyglądająca kolizja na płockim lotnisku. Podczas lądowania jedna z maszyn wywróciła się, na jej pokładzie były dwie osoby.

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Samolot uderzył w płytę lotniska. Na pokładzie były dwie osoby

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Neolityczna siekierka znaleziona przypadkowo podczas prac ogrodowych w Józefowie trafiła do Muzeum Historycznego w Legionowie. Będzie można ją zobaczyć na wystawie od września.

Siekierka sprzed ponad czterech tysięcy lat trafiła do muzeum 

Siekierka sprzed ponad czterech tysięcy lat trafiła do muzeum 

Źródło:
PAP

W Otwocku odkopano fragmenty kolumn i szczątki murów. Widać na nich resztki malowań w pstrokatych kolorach. Znalezione elementy pochodzą z synagogi Goldbergów. Świątynia mieściła 650 wiernych. Przed wojną odbywały się w niej różne uroczystości, nie tylko religijne. W 1940 roku została zburzona.

Kolumny i szczątki murów synagogi odkopano w Otwocku

Kolumny i szczątki murów synagogi odkopano w Otwocku

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Tylko jednej doby karetki stołecznego pogotowia wyjeżdżały 685 razy, a co siódme zgłoszenie dotyczyło skutków wysokich temperatur. Aż 52 wyjazdy dotyczyły omdleń - podała w mediach społecznościowych Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie.

Omdlenia, duszności i złe samopoczucie. Co siódmy wyjazd pogotowia związany z upałami

Omdlenia, duszności i złe samopoczucie. Co siódmy wyjazd pogotowia związany z upałami

Źródło:
PAP

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek odniósł się w piątek do blokad ulic organizowanych w ostatnim czasie w Warszawie przez aktywistki i aktywistów z Ostatniego Pokolenia. - Nie ma tutaj przestrzeni dla wymierzania we własnym zakresie sprawiedliwości - skomentował próby usuwania protestujących przez kierowców na własną rękę.

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Wiceszef MSWiA komentuje próby usuwania protestujących przez kierowców

Źródło:
PAP