- To miejsce znane z wydarzeń kulturalnych i tę tradycję będziemy chcieli podtrzymać - mówi cytowany w komunikacie na ten temat Krzysztof Lang, prezes Fundacji ProMuzeum, której oferta wybrana została przez jury konkursu. I dodaje: - Planujemy maksymalnie wykorzystać tę przestrzeń i jej potencjał. Stworzymy prawdziwe centrum kulturalne Warszawy. Miejsce dostępne dla wszystkich.
Niezależne centrum kultury
W byłej kawiarni Nowy Świat powstanie niezależne centrum kultury, kawiarnia i restauracja. Na pierwszym piętrze szykowana jest galeria sztuki, a także mała sala widowiskowa, w której będą odbywały się pokazy spektakli teatralnych, koncerty, spotkania autorskie czy aukcje sztuki. - Postawimy na młodą, niezależną i oddolną kulturę, tworząc jednocześnie profesjonalną platformę dla współpracy twórców i odbiorców z podmiotami komercyjnymi. Swoje miejsce znajdą varsavianiści oraz czytelnicy dobrej literatury - mówi z kolei Michał Brzozowski, znany animator kultury, twórca "1500 metrów do wynajęcia" na Powiślu, który będzie współtworzył to miejsce z Fundacją ProMuzeum.
Wnętrze zostanie poddane gruntownej rewitalizacji. W ścisłej współpracy ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków i Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami, planowana jest renowacja malowideł ściennych i detalu architektonicznego, które - jak zapewniają urzędnicy - przywrócą świetność tego miejsca.
To ostatni z dziesięciu lokali w Dzielnicy Śródmieście, przeznaczony w zeszłym roku do warszawskiego programu "lokal na kulturę". Jego założeniem jest wynajmowanie lokali użytkowych z przeznaczeniem pod działalność kulturalną. Najemcy wyłonieni w konkursach profilowanych, mają za zadanie wykazać się nie tylko doświadczeniem i dorobkiem kulturalnym, ale także wskazać planowaną ofertę kulturalną już na etapie konkursu.
- Ożywiamy w ten sposób przestrzeń ścisłego centrum Warszawy. W 2022 roku podpisaliśmy w Śródmieściu blisko 200 umów najmu z nowymi najemcami. Dzięki programowi "Lokal na kulturę", w miejskich lokalach oprócz działalności komercyjnej, będą realizowane również ciekawe inicjatywy artystyczne, kulturalne i społeczne - mówi Aleksander Ferens, burmistrz dzielnicy Śródmieście.
Lokal będzie działać od wiosny
Spośród dziesięciu "lokali na kulturę" w trzech rozpoczęto już działalność, dwa otwierają się w tym miesiącu, a w pięciu trwają prace remontowe. W tych już otwartych, znajduje się m.in. Witryna Domu Wschodniego. To prowadzone przez Ośrodek KARTA, centralne miejsce dialogu narodów Europy Wschodniej – przeciw wojnie i represjom, w imię prawdy historycznej i przyszłego pokoju na Wschodzie. To centralna przestrzeń spotkań m.in. dla organizacji białoruskich i ukraińskich. Jeszcze w czerwcu planowane jest otwarcie największej sceny literackiej w Polsce – Big Book Cafe MDM. Trzypiętrowa księgarnia w ścisłym centrum Warszawy, profesjonalnie wyposażona scena i plan na spotkania z gwiazdami teatru, kina, muzyki, improwizacji oraz tekstów literackich.
Wielkie otwarcie lokalu przy Nowym Świecie planowane jest przez najemcę na wiosnę przyszłego roku.
W połowie kwietnia na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o rozstrzygnięciu konkursu na nowego gospodarza budynku przy Nowym Świecie 61/63. Lokal od ponad roku stał pusty, a kiedyś tętnił życiem towarzyskim i kulturalnym. W PRL kawiarnię Nowy Świat wypromował Kabaret Dudek. Kilkanaście lat temu w kamienicy powstał Nowy Wspaniały Świat, czyli centrum kultury stworzone przez prężne środowisko "Krytyki Politycznej". Potem w kawiarni zainstalował się Nowy Świat Muzyki, który organizował koncerty i podnajmował część przestrzeni księgarni Tarabuk. Ale władze dzielnicy postanowiły urządzić wszystko na nowo i nie przedłużyły umowy dotychczasowym dzierżawcom. W lutym 2022 roku fortepiany musiały wyjechać.
Autorka/Autor: katke
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Śródmieście