Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego na półmetku. "W centrum chcemy umieścić osoby uczące się"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Dyrektor CNK: chcemy umieścić w centrum wszechświata edukacyjnego osoby uczące się
Dyrektor CNK: chcemy umieścić w centrum wszechświata edukacyjnego osoby uczące sięTVN24
wideo 2/2
Dyrektor CNK: chcemy umieścić w centrum wszechświata edukacyjnego osoby uczące sięTVN24

Na Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego zawisła wiecha. Inwestycja przekroczyła tym samym półmetek i wchodzi w nowy. - Mikołaj Kopernik umieścił w centrum swojego wszechświata Słońce, my chcemy umieścić w centrum wszechświata edukacyjnego osoby uczące się - mówił o nowym ośrodku badawczo-rozwojowym dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

- Centrum Nauki Kopernik cieszy się popularnością i chcieliśmy iść o krok dalej. Zależało nam, żeby stworzyć taką przestrzeń, gdzie naukowcy będą mogli prowadzić konkretne badania i potem wcielać je w życie – również na rzecz miasta – powiedział podczas uroczystości wieszania wiechy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski - tłumacząc, dlaczego ratusz wraz z samorządem województwa mazowieckiego współfinansuje inwestycję Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego.

Zaznaczył, że budynek jest nowoczesny, oszczędza energię, ma świetną akustykę i dużo światła. - Takie budynki sprawiają, że Warszawa zmienia się na lepsze - stwierdził.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Dyrektor CKN: chcemy umieścić w centrum wszechświata edukacyjnego osoby uczące się

- Mikołaj Kopernik umieścił w centrum swojego wszechświata Słońce, my w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego chcemy umieścić w centrum wszechświata edukacyjnego osoby uczące się. Nie podstawę programową, nie Kartę Nauczyciela czy piękne i nowoczesne budynki, tylko osoby uczące się, bo dla nich tworzymy ten właśnie ośrodek - stwierdził z kolei dyrektor Centrum Nauki Kopernik (CNK) Robert Firmhofer.

Wyjaśnił, że będzie to duże laboratorium badawczo-rozwojowe, interdyscyplinarne, w którym nauki społeczne będą łączyć się z naukami inżynieryjnymi i nowymi technologami: - Wszystko po to, żeby więcej wiedzieć o tym, jak uczą się uczący, jak możemy ich wspomagać w tym procesie samodzielnego odkrywania świata i budowania własnych kompetencji i po to, żeby tworzyć nowe rozwiązania i produkty, które zasilą zarówno system edukacji, jak i trafią na rynek. Bo taka jest idea tego przedsięwzięcia, że będą tu również powstawały produkty we współpracy z partnerami komercyjnymi, które będą mogły być komercjalizowane. 

Firmhofer zwrócił też uwagę, że budynek został zaprojektowany z wykorzystaniem nowoczesnej technologii BIM (Building Information Modeling), która daje możliwość stałego i bieżącego dostępu do informacji o projekcie, jego harmonogramie i kosztach. - Paradoksalnie nowoczesne technologie nie muszą kosztować więcej. Polskie pracownie rzadko pracują w tej technologii, więc to podnosi trochę na początku koszty projektowania. W technologii BIM do specjalnego systemu wprowadza się codziennie realne dane - najpierw na poziomie projektu, a potem na poziomie wykonawstwa. I to pozwala obniżyć koszty już na etapie budowy. Pozwala też skrócić czas inwestycji i chroni przed kolizjami - powiedział.

Laboratoria, studio nagrań, warsztat konstruktorski

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego stanie się kolejnym elementem kompleksu budynków Centrum Nauki Kopernik, złożonego obecnie z budynku głównego Kopernika, Planetarium i Pawilonu 512. Całość jest zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły, nadrzecznych bulwarów i wjazdu na Most Świętokrzyski.

W pracowni znajdą się laboratoria, wyposażone w sprzęt do prowadzenia zajęć biologicznych, chemicznych, fizycznych i mechatronicznych, a także profesjonalne studio nagrań. Powstanie także warsztat konstruktorski z narzędziami do projektowania i realizacji wyzwań inżynierskich. Przestrzeń będzie przystosowana do testowania formatów zajęć w warunkach szkolnych oraz zbliżonych do tych, w których pracują naukowcy. Lustra weneckie, sprzęt do analizy behawioralnej i urządzenia rejestrujące pozwalać mają na prowadzenie zaawansowanych badań. W nowym budynku powstanie także przestrzeń biurowa oraz showroom, w którym będą prezentowane wyniki badań.

Firmhofer pytany przez Polską Agencję Prasową, co będzie różniło Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego (PPK) od głównego budynku CNK, odpowiedział: - To nie będzie coś zupełnie innego. Chcemy budować na tym, co już się nam udało zrobić i wydaje się, że potrafimy. Umiemy prototypować, tworzyć i budować eksponaty i chcemy te kompetencje rozwijać.

Dyrektor wskazał też na problem z dostępem do przestrzeni, który mocno doskwierał instytucji przez ostatnie lata. - Nie mieliśmy do tej pory przestrzeni, do której moglibyśmy zaprosić partnerów i badaczy. Nie mamy jak eksperymentować w takim prawie realnym świecie – w kontekście szkolnej klasy albo pokoju rodzinnego. I dokładnie takie przestrzenie będziemy mieli w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego – wyjaśnił Firmhofer. Podkreślił również, że idea projektu jest otwarta na partnerstwa akademickie i biznesowe.

Przestrzeń rozwojowo-badawcza

Władze CNK zakładają, że budynek Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego z zasady nie będzie otwarty dla zwiedzających. - To będzie przestrzeń badawczo-rozwojowa, ale fragmenty tej przestrzeni będą otwarte, na przykład na zajęcia dla szkół w postaci FabLab - powiedział Firmhofer.

Nowa inwestycja zwiększy możliwości finansowania Centrum Nauki Kopernik dzięki współpracy z biznesem. - Jak każdy projekt, ten również ma swoją stronę kosztową i przychodową. Te strony muszą się nam zrównoważyć. Na razie wygląda na to, że mamy pomysł, jak to zrównoważyć, bo oczywiście utrzymanie tej działalności będzie kosztować - stwierdził Firmhofer i dodał: - Chcemy, żeby z różnych źródeł przychodu – sponsoringu, komercjalizacji rozwiązań i grantów badawczych, móc sfinansować tę działalność.

Łączny koszt prac budowlano-inwestycyjnych to ponad 82 miliony złotych. Inwestycja jest dofinansowana ze Środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) w kwocie 16 765 860,42 zł (netto) oraz dotacji z budżetu Miasta Warszawy w kwocie prawie 27,7 mln zł (netto). Pozostałe środki to wkład własny Centrum Nauki. 

Autorka/Autor:mp

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja.

Dachowała karetka, nie żyje ratownik medyczny

Dachowała karetka, nie żyje ratownik medyczny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl